Bilişim Dünyası 08 ARALIK 2014 / 09:52

Dünyayı şekillendiren teknolojiler

Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen Intel Teknoloji Konferansı, “Gelecek Şimdi” temasıyla gerçekleştirilerek yeni nesil teknolojilerin tanıtılmasını sağladı.

Intel Teknoloji Konferansı, ‘Gelecek Şimdi’ temasıyla Ankara ve İstanbul’da düzenlendi. Teknolojide çığır açan en son yeniliklerin ve geleceği şekillendiren teknolojilerin hayatımızı nasıl değiştireceğinin paylaşıldığı etkinlikte, Intel teknolojisiyle geliştirilen 2’si 1 arada bilgisayarlar, giyilebilir cihazlar, tablet ve akıllı telefonlar kullanıcıların beğenisine sunuldu. Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkanı Çiğdem Ertem ve Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın’ın yaptığı Intel Teknoloji Konferansı, gelecek öngörülerinin paylaşılmasına fırsat tanıyan bir platform oldu.

Intel’in bilgisayar ve tabletleri üst seviyede performans, pil ömrü, güvenlik özelliklerine kavuşturacak 14nm teknolojisine sahip ilk işlemciler olma özelliğini taşıyan Intel Core M işlemciler ile 5. Nesil Intel Core işlemci ailesinin tanıtıldığı etkinlikte, özellikle son yıllarda teknoloji dünyasının gündeminden düşmeyen bulut teknolojileri de masaya yatırıldı. Ayrıca Intel teknolojileriyle kamu ve özel kurumlarının sağladığı operasyonel maliyet ile enerji tüketiminde tasarruf, verimlilik ve performans artışı üzerinde duruldu.

Çiğdem Ertem, Türkiye’nin META Bölgesi’nin en güçlü ülkesi olarak, hem gelişmiş ülke özellikleri hem de gelişmekte olan yanlarıyla öne çıktığını ifade etti ve ekledi:

“Türkiye, bölgeye damgasını vuran, inovatif fikir ve projeleriyle öne çıkan ve liderlik eden bir ülke. Intel META bölgesinde oldukça güçlü ve yönetim ofisi de Türkiye’de. Dolayısıyla Türkiye, Intel açısından çok önemli bir ağırlığı olan ülke olarak bölgeyi yönlendiren bir rol oynuyor. İnovatif fikir ve projelerin Türkiye’den çıkıp küresel pazarda yer almasına çok önem veriyoruz ve bu nedenle de Türkiye’ye çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. İstanbul’da açtığımız Ar-Ge Merkezi Intel’in dünyadaki üçüncü açık Ar-Ge merkezinden biri. Bu da Türkiye’ye yaptığımız yatırımda ne kadar kararlı olduğumuzun kanıtı.”

Teknoloji hayatın parçası oldu

Teknolojinin bugün hemen hemen herkesin hayatının önemli bir parçası haline geldiğini ve özellikle son iki yıldır teknolojik olarak olağanüstü bir değişim yaşandığını söyleyen Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, buharlı makineler, seri üretim ve internetin ardından Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) dördüncü endüstriyel devrim olarak nitelendirdi. IoT, giyilebilir teknolojiler ve ileri eğitim teknolojilerinin geleceğe damgasını vuracağını belirten Aydın, 2022 yılındaki IoT tabanlı servislerin 596 milyar avroluk bir pazar hacmi oluşturacağının öngörüldüğünü ve bu alanda kilit rol oynayan beş pazarın ise, üretim, akıllı şehirler, altyapı, otomotiv ve akıllı binalar olacağını işaret etti.

2014 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde açtıkları Ar-Ge Merkezi ile giyilebilir teknolojiler, IoT ve eğitim teknolojilerine odaklandıklarını ifade eden Aydın, bu alanlarda Türkiye’den çıkıp küresel pazara rol model olabilecek projelerin çıkmasını desteklediklerini ekledi. Ar-Ge merkezinde giyilebilir teknolojileri hedefleyen Galileo ve Edison platformları üzerinde geliştirmeler yaptıklarının altını çizen Aydın, bu platformlar ile Intel teknolojisi sayesinde nesneleri birbirine bağlayarak akıllı hale getirdiklerini vurguladı. Bu hızlı teknolojik değişim içerisinde bilgisayarların da evrim sürecinden geçtiğini ve çok farklı şekil ve işlevlerle hayatımızdaki yerini koruduğunu ifade eden Aydın, böylece cihaz sayısı ve bu cihazlar ile üretilen veri hacminin artığının altını çizdi.
ETİKETLER : 999

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics