Bilişim Dünyası 09 AĞUSTOS 2016 / 13:05

e-Dönüşümün olmazsa olmazı: HSM (Advertorial)

 
BTHaber HSM Advertorial
Sözcü: Tolga Dördüncü

 
 • Cardtek olarak siz e-Dönüşüm konusunda ne gibi çözümler sunuyorsunuz?
 
Adından da anlaşıldığı gibi e-Dönüşüm projeleri önceden farklı metotlarla yapmaya alışkın olduğumuz birçok resmi işlemi elektronik ortama taşıyor. Faturalaşma, tebligat gönderme, resmi evrak imzalama ve hatta tapu ipoteği fek işlemleri gibi birçok işlemi artık elektronik ortamda yapıyoruz. Bu işlemler çeşit ve sayı yönünden sürekli artış gösteriyor, uygulamalar daha geniş bir tabana yayılıyor.
 
Tüm bu işlemlerin ortak yönü tarafların ilgili otorite tarafından temin edilen elektronik sertifikalar (Mali Mühür Sertifikası/Elektronik İmza)  ile imzalanıyor olmaları. Elektronik sertifikalar birtakım kriptografik işlemler neticesinde elde ediliyor ve elektronik imzalama ve imza doğrulama dediğimiz işlem de aslında bir kriptografik işlem. Örneğin e-Fatura düzenleyen “A şirketi” bu faturayı TÜBİTAK bünyesinde Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’ne bağlı olarak kurulan Kamu Sertifikasyon Merkezi (Kamu SM) tarafından temin edilen ve A şirketine özgü Mali Mühür Sertifikası ile imzalıyor. Faturanın muhatabı olan “B şirketi” imzalama işlemi sayesinde bu faturanın gerçekten A şirketi tarafından üretilip üretilmediğini ve fatura içeriğinin doğru ve değiştirilmemiş olduğunu kontrol edebiliyor. Bu örnek tüm elektronik imzalama işlemleri için geçerli. İşte bizim sunduğumuz çözümler burada devreye giriyor. Elektronik sertifikaların oluşturulması için gerekli kriptografik anahtarların mümkün olan en güvenli ortamda üretilmesi, saklanması ve imzalama işlemlerinin doğru ve güvenli şekilde yapılması ancak HSM’ler (Hardware Security Modül-Donanım Güvenlik Modülü) sayesinde mümkün olabiliyor. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de regülasyonlar yoluyla belirleniyor.
 
E-Fatura dönemine girilmesiyle yüksek frekansta fatura kesen orta ve büyük ölçekli şirketlerin tümünün güvenlik ve verimlilik açısından HSM geçişini yapması gerekliliği ortaya çıktı. E-Faturalar, portal, özel entegratör ya da doğrudan entegrasyon ile kullanılmaya başlanabiliyor. Biz de şirketlere en verimli, yüksek performanslı, güvenli ve sürekli hizmeti sunan Hardware Security Module (HSM) ile iş ortaklarımızın rekabet avantajı kazanmasını sağlıyoruz.
 
 
 • 2016 yılında gerek e-Fatura çözümleriniz gerekse HSM tarafında entegratörlerle nasıl bir iş bağınız olacak? Bu alanda beklentileriniz ve stratejiniz nedir?
 
E-Fatura kullanıcı sayısı arttıkça frekans da artıyor. Operasyonlarını büyütmek ya da mevcut boyutunu korumak isteyen şirketlerin giderek daha çok paydaşı e-Fatura sistemine geçecek. E-Dönüşümün kırtasiye, taşıma ve saklama maliyetlerinde sağladığı kolaylığın daha da ötesinde, HSM’in erişim güvenliği ve kullanıcı tabanlı sorunlar açısından şirket verilerini güvence altına alarak sağladığı risk maliyeti yönetimi olanakları şirketlerin bilanço yönetiminde çok önemli bir noktaya geldi. Stok ve tedarik yönetimi ile performans izleyebilme faydalarıyla e-defterin önemi her geçen gün artıyor. Biz de sahip olduğumuz vizyon ve uzman ekiplerimizle e-Dönüşüm konusunda iş ortaklarımızla birlikte şirketlere rehberlik etmeye ve bu süreçte onlara destek olmaya devam ediyoruz.
 
E-Fatura kesebilen şirket sayısının 2016 sonuna kadar 100.000’e ulaşması ön görülüyor.
 
E-Faturaya geçişe ve e-arşiv ile döküman sınıflandırma ve şeffaflığına odaklanan şirketler, buradan kazandıkları fayda, maliyet tasarrufu ve operasyonel avantajı rekabet avantajına dönüştürerek, yeni iş modelleri geliştirebiliyor. E-Dönüşüm aynı zamanda şirketlerin hizmetlerini mükemmelleştirmesine de olanak sağlıyor. Örneğin satış verilerine elektronik olarak ulaşabilen ve bu verileri okuyabilen şirketler, edindikleri bilgilere göre envanter yönetimi ve ürün portföyü geliştirme sayesinde müşterilerinin en çok tercih ettiği ürünleri ve ürün kombinasyonlarını onlara sunabiliyor. Bu noktada sunduğumuz hizmet, şirketlerin sadece altyapısal performansını değil, sundukları ürün ve hizmetler ile iş modellerini doğrudan etkiliyor. Bu nedenle orta ve büyük ölçekli tüm şirketler asında e-Fatura kesebilmekten fayda sağlayacak.
 
 • HSM teknolojisi sunan diğer rakiplerinizden sizi farklılaştıran nedir?
 
Cardtek Hardware Solutions olarak yıllardır sadece e-Dönüşüm alanında değil bankacılık ve ödeme sistemleri gibi birçok özel alanda da HSM hizmetleri sunuyoruz. Cardtek’in ürettiği projelerin büyük bölümü HSM içeriyor. Biz sadece HSM satışı yapan ve teknik desteği veren bir kuruluş olmaktan çok oldukça özel alanlarda HSM içeren projeler üreten bir kuruluşuz. Bu konuda yıllardır kazandığımız tecrübe bizi rakiplerimizin önüne geçiriyor.
 
10’u aşkın iş ortağımızla dünya çapında 50 civarında müşterimize HSM içeren projelerinde destek olduk. Mevcut durumda satışını ve desteğini gerçekleştirdiğimiz HSM sayısı 300’e ulaştı.
 
Sorunlara 4 saat içinde müdahale
 
E-Dönüşümün en önemli yanlarından biri, şirketlerin mevcut faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde sürdürerek sistem değişikliğini de aynı anda devam ettirmek zorunda olması. Biz bu kritik dönemde donanım, yazılım, sertifikasyon ve dönüşüm sürecinin tamamını senkronize bir şekilde paydaşları koordine ederek yönetiyoruz. Müşterilerimizin yapılarını ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz ederek onlara uygun ve esnek çözümler sunuyoruz. E-Fatura sürecinde sorun yaşandığında veri merkezinin yedekli ve güvende olmasına, veri merkezinin güvenilir olmasına, kişiye bağlı sorunlar sebebiyle veri kaybı veya hatası yaşanmamasına, veri kaybından sebep olan beklenmedik maliyetlerin ortadan kalkmasına ve kurumun fatura frekansının sorunsuz bir şekilde artırılmasına odaklanıyoruz. Bunların da ötesinde, herhangi bir sorun yaşandığında 4 saat içinde mevcut HSM’deki sorunu çözmek için müdahale ederken, sorun bildirildikten en geç 8 saat sonra yedek HSM donanımı devreye sokuyor ve kritik operasyonların zarar görmemesini sağlıyoruz. Sağlıktan perakendeye pek çok hayati sektörde HSM önemli bir yere sahip. Benimsediğimiz yaklaşım müşterilerimizin operasyonlarının kurulum ve sonrasında sekteye uğramamasını sağlıyor.
 
Migros
Sözcü: BT-Data Center Altyapı Çözüm Yöneticisi/Sebahattin Altan
 • Kurumunuz ve faaliyetlerinizle ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?
61 yıldır sektörde olan Migros, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesindeki 71 ilde yer alan 1390 mağazası ile her gün 1.750.000 müşteriye hizmet veriyor.
 • E-Fatura dönüşümünün Migros’un operasyonel ve mali süreçlerine katkısı ne oldu?
Yaklaşık 2 milyon sayfa baskı tasarrufunun yanında, kullanıcı elinin değdiği fatura sayısında yaklaşık %75 tasarruf sağlandı.
 • HSM kullanımıyla yaklaşık ne kadar fayda sağladınız? HSM kullanmadan önce (veya kullanmıyor olsaydınız) ne tür zorluklarla karşılaşıyordunuz?
 
HSM kullanmanın faydasını iki bölümde değerlendirebiliriz:
 
 1. Kullanıcı eliyle girilen fatura sayısı dolayısıyla sağlanan fayda
 • Matbu gelen faturaların tasnifi, değerlendirilmesi ve sisteme girilmesinde sağlanan insan kaynağımızın daha etkili yönetimi,
 • Faturaların arşivlenmesi ve depolama maliyetleri,
 • Borç/iade faturalarının kargo maliyetleri,
 • Gelen/giden faturalar arasındaki kayıp problemlerinin ortadan kalkması.
 
 1. Resmi defterlerin basımı ile sağlanan fayda
 • Yıl içinde gerçekleşen resmi defter basımı (yevmiye +kebir),
 • Bu defterlerin noter tarafından onaylanma maliyetleri,
 • Baskısı yapılan defterlerin belli sayfa sayısı ile ciltlenme maliyetleri,
 • Printer enerji ve toner maliyetleri,
 • Basımı yapılan ciltlenmiş defterlerin depolanma maliyetleri,
 • Baskı yapılan süre içinde insan kaynağı maliyetleri ile ciddi anlamda tasarruf edilmesi sağlamıştır.
 
Özellikle resmi defter basımı sırasında koli iç ve dış numara karışıklıkları, kağıtların yırtılması, printer sorunları inanılmaz derecede problem yaratan unsurlardı. Eğer HSM kullanmıyor olsaydık, bunlarla uğraşırken diğer yandan yukarıda belirttiğimiz kazançları sağlayamayacaktık.
 
 • Bu dönüşüm için neden Cardtek ve FIT Solutions ile çalışmayı tercih ettiniz?
FIT Solutions’ı tercih etmemizdeki en önemli sebep, e-Dönüşüm® sürecine en başından beri GIB ile yakın temasta bulunarak şekil veren, katkı sağlayan bir firma olmasından kaynaklandı. Bu da elbette bizim için güven teşkil etti. Cardtek ile çalışmamızın en önemli nedeni; biri doğru ürün konumlandırılma ve satış sonrası destek konularındaki başarısıdır.
 
Proje aşamasında mevcut ihtiyaçlarımızı belirleyip en uygun çözümü önerdiler. HSM (Hardware Security Modul) olarak Thales  NH2061 nShield Connect 1500+F3 (2 adet) ve NH2054 nShield Connect 500+F3  (1 adet) donanımları kullanmaktayız. Aldığınız donanım ne olursa olsun belirleyici en  büyük etken, satış sonrası alacağınız hızlı ve doğru destektir. Bu aşamada Cardtek teknik ekibi kurulum ve kurulum sonrasında hızlı geri dönüşleri, önerileri ve aksiyonları ile doğru bir tercih ve doğru bir  partner ile devam ettiğimizi göstermektedir.
 
 
 
FIT Solutions
Sözcü: CEO Koray Gültekin Bahar
 
 • E-Fatura Kullanıcı sayısı nedir?
Şu anda Türkiye’de e-Fatura mükellef sayısının 52 bine yaklaştığı görülmektedir. 1 Nisan 2014'den itibaren yaklaşık 250 milyon adet e-Fatura işlendi. Ayda ortalama 9-10 milyon e-Faturaya karşılık gelen bu oranın, yeni dönemde aylık 12-13 milyona çıkmasını öngörüyoruz.
 
E-Fatura kullanımı şirketlerde basım, arşivleme, kargo maliyetlerini azaltıp şirketlere birçok alanda avantaj sağlıyor. E-Fatura sayesinde birim başı ortalama 6 TL olan kağıt fatura maliyetleri, 2 kuruşa (0,02 TL) kadar düşüyor. Öte yandan sağlanan bu kolaylıklar sayesinde çalışanlar fatura basma, zarflama ve kuryeye verme gibi işlemlerle harcayacakları zamanı kendi yeteneklerini daha verimli şekilde kullanacakları, şirkete katma değer sağlayan alanlara kaydırabiliyor ve şirketin genel performansının yükselmesine katkıda bulunabiliyorlar.
 
FIT e-Fatura çözümü, e-Fatura düzenleme işlevinin yanı sıra, e-Fatura alımı ve yönetimi işlevi de sunuyor. Dijital faturaların güvenli biçimde alınmasına yönelik, iş akışı işlevselliği de içeren entegre bir araçlar bütünü olarak öne çıkıyor. Alınan faturaların eksiksiz olup olmadıkları otomatik kontrolden geçerek, ilgili satın alma ya da satış emri ile eşleştiriliyor.
 
- E-Dönüşüm başlığında e-Fatura nasıl bir role sahip?
 
E-Fatura, e-Dönüşüme bir giriş kapısı gibi. Şirketlerin en büyük kırtasiye harcamaları arasında olan faturalaşmayı elektronik ortama taşıdığınız anda hem muazzam miktarda tasarrufun önü açılmış oluyor, hem de e-Fatura ile entegre kullanılarak katma değer sağlayacak e-arşiv, e-defter, e-imza, e-yedekleme gibi daha birçok e-Dönüşüm ürününe geçiş sağlanıyor.
 
 • KOBİ'ler ve büyük ölçekli şirketlerin dönüşlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Faturalaşma masrafını 300’de 1’e indirdiğiniz ve bu işlemin iş yükünü neredeyse sıfırladığınız anda ister büyük, ister küçük, isterse KOBİ olsun tüm boyutlardaki işletmeler konuyla ilgileniyor. Entegrasyonun erken safhalarında şirketlerin doğal olarak soruları oluyor ancak entegrasyon tamamlanıp aktif kullanıma geçildikten sonra olumsuz dönüş almıyoruz.
 
 
 


ETİKETLER : cardtek advertorial

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics