Bilişim Dünyası 15 TEMMUZ 2013 / 08:15

E-imza birçok başlıkta hayatı kolaylaştırıyor

E-Güven’in Türkiye’de e-imza alışkanlıkları üzerine yaptığı araştırma sonuçlarına göre, iş dünyasında ortalama 3 iş günü süren imza süreçleri, e-imza ile 1 saate kadar iniyor. Şirketlerde imzasına en çok ihtiyaç duyulan genel müdürler, ofis dışında olsalar dahi e-imza ile iş süreçlerinde devamlılığı sağlıyorlar. Elde edilen bir sonuç da; e-imza kullanıcılarının bir hafta içerisinde en çok MERSİS, EKAP, UYAP gibi kamu projelerinde yüzde 53 oranıyla işlem yapması. Turkiye.gov.tr üzerinden e-imza ile gerçekleştirilen e-Devlet uygulamaları yüzde 49 ile ikinci sıraya yerleşti. Bankacılık işlemleri ise yüzde 14 ile bu alanda üçüncü sırada.

E-imza’da alışkanlıklar
Araştırma şirketi Ipsos tarafından E-Güven için gerçekleştirilen “E-imza kullanım alışkanlıkları araştırması”, Türkiye’de e-imza kullanımı konusunda yapılmış ilk kapsamlı araştırma olma özelliğini taşıyor. Araştırmada e-imzanın birçok sektöre ve özellikle üst düzey yöneticilere sağladığı faydalar ön plana çıkıyor. Türkiye’nin tüm illerinden, E-Güven tarafından hizmet alan 320 farklı e-imza kullanıcısının katıldığı araştırma kapsamında katılımcılara “İmza Yetkilendirme Prosedürleri”, “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları”, “Elektronik İmzanın Sağladığı Faydalar”, “E-Güven Hizmetleri” konularında sorular soruldu. Araştırma sonuçlarına göre, e-imza kullanıcıları bir hafta içerisinde en çok MERSİS, EKAP, UYAP gibi kamu projelerinde (yüzde 53) işlem yaptı. Turkiye.gov.tr üzerinden e-imza ile gerçekleştirilen e-Devlet uygulamaları yüzde 49 ile ikinci sıraya yerleşti. Bankacılık işlemleri ise yüzde 14 ile bu alanda üçüncü sırada yer aldı.
ETİKETLER : Sayı:930

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN