Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2013 / 08:10

E-kitapta yeni sayfa

E-kitapların KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi elektronik yayıncılığın önünü açacak.

2 Aralık’ta yürürlüğe giren vergi düzenlemesiyle, elektronik yayınlarda yüzde 18 olan KDV oranları e-kitaplarda yüzde 8, e-gazete ve dergilerde ise yüzde 1’e düşürüldü. Yüksek vergi engelinin ortadan kalkması, e-kitap sektörünün önünü açacak. Geleneksel kitap basımından daha hızlı gelişen bu mecranın, 10 yıl içinde basılı kitap sektörünü yakalaması bekleniyor.

Yazılacak sayfalarca ekran var
Basım, taşıma maliyetleri olmayan çevre dostu ve ekonomik elektronik kitaplar; çok ortamlı kullanılabilirliği özelliğiyle eğitim alanında daha verimli kılıyor. Güncellenebilir, erişilebilir, uyumlandırılabilir ve geliştirilebilir olması da kitapların değerini artırıyor.
Elbette kağıt kokusunu almak ve sayfalara dokunmanın yeri, okur için her zaman özel olacaktır. İki başka mecra olan basılı ve sayısal yayınların gelecekteki ağırlıklarının değişmesi ise mümkün görünüyor.

Türkiye’de elektronik yayıncılığın durumu
Türkiye’de e-kitap dünyası; yayıncılar, satış, bütçe hatta amaçları çerçevesinde bile hızla değişiyor. Salt edebiyat, çeviri ya da akademik alanlarda değil, yaygın eğitim alanında da e-yayınların artacağını öngörmek mümkün. FATİH Projesi tablet ve e-kitap kavramlarını kamu düzeyinde gündeme taşınan e-kitaplar, uzaktan eğitim alanında da artık daha yaygın olarak kullanılıyor.
ABD’de 3 yılda yüzde 1200 oranında genişleyen e-kitap pazarının, geleneksel yayını yakalaması 10 yılı bulmaz gibi görünüyor. Ülkemizde vergi engelini yeni aşan mecranın değerlendirilmesi farklı parametrelere bağlı.

Akıllı cihaz sahipliği
Kişi başına düşen gelir seviyesi düşük ancak teknolojiye düşkün bir ülkeyiz. Dolayısıyla e-yayıncılığın ilk öncülü olan cihaz kullanımı ülkemizde iyi durumda. İnternet erişimi de göz önünde bulundurulunca; e-kitaplar, mekan bağımsız etkileşimli kullanım ve erişim özellikleriyle ülkemizde yaygın olacaktır.

Vergi ve yasal düzenlemeler
E-kitapların paylaşımıyla ilgili yaşanan bazı küresel hukuki sorunlar var. 2005 yılında ABD’li yazar ve yayınevleri içerikleri internette haksız şekilde paylaştığı için Google’a dava açmıştı. Bu yıl hâkim kararının, kitapların sayısal kesitlerinin internette kamusallaştırılmasında toplumsal faydası yönünde olması nedeniyle kaybetti. İçerik sayısallaşması konusunda müzik sektörü yayıncılıktan daha hızlı ilerledi.

Güvenlik uygulamaları
E-kitap sayısal bir mecra olarak güvenlik alanında daha fazla teknik hakimiyet gerektiriyor. Sayısal ortamlarda kullanılacak yazılımların güvenlik tedbirlerine önem verilmesi gerekiyor. Korsan ve kopyalama gibi siber suçlar, güvenlik tedbirleriyle aynı hızda yükselirken; yayımcılar teknik anlamda da gelişim göstermeli.

İçerik cazipliği
Yaygın mobil cihazların mekan bağımsız kullanımı ve ekran kültürünün getirdiği alışkanlıklarla sürekli ekranlara bakma ihtiyacı duyan insanlar için e-kitaplar cazip olacaktır. İlginç, kolay anlaşılabilir, belki biraz popüler ama anlamlı içerikler sunan e-kitapların, normalde basılı kitap okumayan kitleyi bile çekme ihtimali var.

Alternatif ödeme modelleri
E-kitaplarda indirilen KDV oranının, satış fiyatlarını da düşürmesi mümkün. Elbette basım alanında tek fiyat parametresi maliyet değil, ancak en azından elektronik ortama taşınacak bazı kitapların fiyatlarının düşme ihtimali olacak diyebiliriz. Bunun yanı sıra e-kitap ve dergiler sanal ortamda elektronik reklam çalışmalarına açık bir alan olarak görülüyor. E-kitap ve dergiler gerek kurum sponsorlukları gerekse web içeriğinin takibini sağlamak için motivasyon araçları olarak kullanılabilir. Farklı kazanç modelleri gibi, ödeme modellerinin geliştirilmesi de söz konusu. E-kitaplar için önce satın al, sonra öde uygulamaları bulunuyor. Sadece okuduğu kadar ödeyen okurlar, sayfalar arasında hızlı bir taramayla istedikleri yerden okumaya başlayıp, kitapların sadece belli bölümlerini satın alma seçeneğine de sahipler.

E-kitaplık uygulamaları
E-kitaplar kolayca satın alınabiliyor, bazıları tamamen ya da kısmen ücretsiz olarak indirilebiliyor. Elektronik yayınlarda uluslararası eserlere ulaşmak da çok kolay. Kaynak olarak kullanımı saklama kolaylığının yanı sıra, taşınabilirliği nedeniyle de pratik olan e-kitapları, e-kitaplıklara farklı dizgilerle yerleştirmek de oldukça keyifli ve yayıncılar arasında fark yaratacak bir unsur. E-kitaplık uygulamaları iPhone, iPod, iPad ve Android işletim sistemli cihazlara yüklenebiliyor. Mobil uygulama geliştiriciler arttıkça, kitap severler için bir tutku olan farklı kitaplık uygulamaları da geliştirilecektir.

 
ETİKETLER : Sayı:950

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER