Bilişim Dünyası 13 OCAK 2018 / 11:20

E-ticaret daha da devleşecek

Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, e-ticaretin geleceğiyle ilgili öngörülerini paylaştı. Her şeyin daha da hızlanacağını, tüm cihazların daha küçük, hafif ve taşınabilir hale geleceğini, tüm bu gelişmelerin e-ticareti ve satın alma davranışlarını dönüştüreceğini vurgulayan Erdör, e-ticaret alanında değişiklikleri şöyle sıraladı:
Dropshipping’e ilgi artacak: ‘Stoksuz satış’ olarak da ifade edilen, stok tutmak yerine, ürünlerin tedarikçinin deposundan müşteriye ulaşmasını sağlayan Dropshipping modelini kullanarak e-ticaret yapacak kişi ve marka sayısı artış gösterecek.
 
Mobilde artış sürecek: Akıllı cihazların kullanımı ve hayatın vazgeçilmezleri arasındaki yerini almasına paralel olarak, mobil alışveriş de aynı paralelde artış gösterecek.
 
Mağazadan alışveriş hobi olacak: İnternetin bir tıklamayla milyonlarca seçenek sunabilmesi, gelecek birkaç on yıl içinde mağazaya giderek alışveriş yapmayı, gündelik hayatın bir parçası olmaktan çok, eski moda hobiye dönüştürecek.
 
Görsel ve ses ile arama özelliği yaygınlaşacak: Kelime ile aramanın daha da gelişmiş hali olan "görselle arama", e-ticaretin yükselen trendlerinden biri olacak. 2020’ye doğru ise “ses” ile arama özelliği e-ticaret sitelerinde arama opsiyonu olacak ve sesli arama özelliğiyle istediğimiz ürünleri kolayca aratabileceğiz.
 
Mikro detaylar önem kazanacak: E-ticaret pazarlamacıları, içerik, promosyon teklifleri ve sosyal medyada hedefli reklamlar oluşturmanın yanı sıra gönderim bildirimleri, satın alma onayları ve durum güncellemeleri gibi anlık her ayrıntıyı da optimize edecek.
 
İçerik önemini koruyacak: Pazarlama çalışanlarının yüzde 78'i özel içeriği pazarlamanın geleceği ve her daim parçası olarak görüyor. Doğru ve kişiselleştirilmiş içerik, e-ticaretin geleceğinde de önemli bir yere sahip olacak. 
 
E-ihracat artacak: Yurtdışında “cross border e-commerce” olarak adlandırılan E-ihracat, e-ticaret yapan firmaların farklı ülkelerde de faaliyet göstermesi, faaliyet gösterdiği farklı ülkelerdeki potansiyel tüketicilere de dokunması demek. E-ihracat ilgisi paralelinde birçok marka yurtdışına online ürün satmak için kargo, e-ticaret altyapısı, yazılım noktalarında düzenlemelere ve yenilemelere gidecek.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics