Bilişim Dünyası 22 EKİM 2015 / 15:07

e-Ticaret ödeme işlemlerinde yasal koruma

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para kuruluşlarını düzenleyen 6493 sayılı kanunun 27 Haziran 2015 itibariyle uygulamaya alınan yeni yönetmeliği "lisanslama" yoluyla elektronik para ve yeni ödeme sistemlerini kullanan firma ya da tüketicilerinin güvenliğini kontrol altına alıyor. Elektronik para firmalarına lisans koşulu getirilmesi ile birlikte ilk lisans alan firmalardan Turk Elektronik Para Yönetim Kurulu Başkanı Emin Can Yılmaz, "6493 sayılı kanun yerinde bir uygulama ile Türk tüketicilerini korumaya yönelik olarak, yapılan işlemlerin Türkiye'de kurulu olan sunucular üzerinde yapılmasını tavsiye etti. Bildiğiniz gibi, bankaların da işlemlerini yurtiçindeki sunucularda yapması şartı bulunuyor" dedi. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:
 
Tüketicilerin güvenliği için
"Bu kanunun getirdiği özelliklerden en önemlisi Türk tüketicilerini elektronik para ve ödeme sistemlerine karşı "koruma altına alıyor" olması. Bunu da, çeşitli şartlar koyarak ve bu şartları yerine getiren firmaların "lisans" almasını sağlayarak yerine getiriyor. Yani güvenli işlem yapabileceğiniz Elektronik Finans Kuruluşlarını "lisans" ile işaretliyor." Tüketicilerinin güvenliğini düşünen e-ticaret firmalarına düşen ise, Türkiye'de lisans almış bir firmanın ödeme sistemlerini kullanmak."
Bugün banka kredi kartları dışında 150’ye yakın yeni ödeme sistemi var. Bu sistemlerin pek çoğunu uluslararası firmalar Türkiye’ye getirirken, 6493 sayılı kanunla bu firmaların lisans alması zorunlu hale getirilerek, bu sistemler üzerinden yapılan işlemlere devlet garantisi sağlanmış oldu. Ancak bu firmaların lisans almak yerine, koşulları gevşetmek için lobi yapmaya çalıştıkları görülüyor. Örneğin, yönetmeliğin getirdiği “sunucular Türkiye’de olacak” şartı konusunda büyük bir baskı var ve de bu firmaların tüketici haklarının korunması için oluşturulan “koruma hesapları”nı kullanmaya pek de gönüllü olmadıkları görülüyor.
 
Lisansı olan firmaları tercih edin
Yılmaz; "6493 sayılı kanun yerinde bir uygulama ile Türk tüketicilerini korumaya yönelik olarak, yapılan işlemlerin Türkiye'de kurulu olan sunucular üzerinde yapılmasını zorunlu kılıyor. Bildiğiniz gibi, bankaların da işlemlerini yurtiçindeki sunucularda yapması şartı var" dedi. Yılmaz, bunun sıkıntılı işlemlerde, tüketicinin hukuk yoluna başvurması durumunda, sorununu daha rahat ve hızlı çözmesi anlamına geleceğini belirtti ve "Elektronik Para ya da ödeme işlemi yapan, e-ticaret üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin, mutlaka Turk Elektronik Para gibi lisans almış bir firmayı tercih etmesini tavsiye ediyoruz. Bu kendi güvenlikleri açısından önemli" dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics