Bilişim Dünyası 06 AĞUSTOS 2013 / 10:13

Eğitimciler uzay kampında

Honeywell (NYSE:HON), A.B.D. Huntsville, Ala bölgesinde düzenlenen, tüm dünyadan 210 öğretmenin katıldığı “Honeywell Öğretmenleri Uzay Kampında” (Honeywell Educators @ Space Academy- HE@SA) programına Türkiye’den iki fizik öğretmenini götürdü. Ankara Fen Lisesi’nden fizik öğretmeni Zeki Tekeli ve Gaziantep Anadolu Lisesi’nden biyoloji öğretmeni Dilek Berk Türkiye’den bu programa ilk defa katılan öğretmenler oldular.

Honeywell Hometown Solutions (HHS) ve A.B.D Uzay ve Roket Merkezi (USSRC), işbirliği ile düzenlenen HE@SA kampı, orta eğitim öğretmenlerinin astronot eğitimi simülasyonu ve profesyonel gelişim dersleri aldıkları 5 gün süreli bir bilim programı. Program öğretmenlere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularında yeni beceriler kazandırmayı hedefliyor.

“Öğrencilere ilham vermek öğretmenlere ilham vermekle başlar” diyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Hızlı Büyüyen Ülkeler Başkanı Orhan Geniş’e ek olarak, USSRC Başkanı Dr. Deborah Barnhart da şunları söyledi:

“Honeywell öğretmenlere fen ve matematik dersleri konusunda verdiği destekle dünya çapında bir projeyi hayata geçiriyor. Bu sene Honeywell ile Amerikan Uzay ve Roket Merkezi işbirliğinin 10. yılı. Bu öğretmenler, ülkelerine döndüklerinde binlerce öğrenciye ilham kaynağı olacaklar.”

Benzersiz bir deneyim

Zeki Tekeli ve Dilek Berk programda 27 farklı ülkeden ve 42 değişik eyaletten gelen öğretmenler astronotlar ile birlikte eğitim görerek öğrencilerinin bilime olan ilgisini artıracak yeni beceriler ve teknikler öğrendiler. Toplam 45 saatlik laboratuvar eğitimleri ve saha aktiviteleri kapsamında öğretmenler, özellikle aşağıdaki programlara katılarak, bilgi ve becerilerini artırdılar:

• Yüksek performanslı jet simülasyonu

• Senaryo bazlı uzay görevi

• Karada ve suda hayatta kalma eğitimi

• İnteraktif uçuş dinamikleri programı

Ankara Fen Lisesi öğretmeni Zeki Tekeli uzay kampında yaşadığı deneyimi, "Honeywell Uzay Programı etkinlikleri ile zihnimde kalıcı bir iz bıraktı" sözleriyle özetledi. Gaziantep Fen Lisesi öğretmeni Dilek Berk de, “Öğrencilerimin eğitiminde uygulayabileceğim, yeniliklere ilham kaynağı olacak bir program ve kurduğum uluslararası dostluklarla bundan sonraki yaşamımda önemli yer tutacak bir deneyim yaşadım. Takım çalışması, birbirine güven ve destek sayesinde zorlukların keyifle, kolaylıkla aşılabileceğini gördüm” dedi.

HE@SA programına katılmak için aday öğretmenlerin kapsamlı bir başvuru sürecinden geçmeleri gerekiyor. Programa seçildikten sonra öğretmenlerin tüm program, seyahat, konaklama ve benzeri giderleri Honeywell tarafından karşılanıyor. 2004 yılında başlayan programda Honeywell, 45 farklı ülkeden toplam bin 756 öğretmene burs verdi.

Program hakkında daha fazla bilgi için http://educators.honeywell.com. adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics