Bilişim Dünyası 13 KASIM 2013 / 15:08

Eğitimler sektörün ihtiyaçlarına uygun olarak verilmeli

Türk Telekom’un, Ankara Gazi Üniversitesi’nde kurduğu ‘Türk Telekom Teknoloji Laboratuvarı’, 12 Kasım’da düzenlenen törenle açıldı.Türk Telekom, Gazi Üniversitesi’nde kurduğu “Teknoloji Laboratuvarı” ile öğrencilere teorik bilgilerini uygulayarak geliştirecekleri bir imkan yaratırken, sektöre de yetişmiş eleman kazandıracak. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa İlbaş, Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alkan ve Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay’ın katıldığı törende, Dekan İlbaş, “Teknoloji Fakültesi, yeni bir mühendisilik fakültesi; 2014 yılında ilk mezunlarımızı vereceğiz. Burada, teknolojinin, sanayinin ihtiyaç duyduğu inovasyon becerisi yüksek öğrenciler yetiştirmek istiyoruz” dedi.

 

Laboratuvarın değeri 2 milyon TL
Alkan, konuşmasında açılan laboratuvarın 2 milyon TL değerinde olduğunun altını çizerek “Üniversite olanaklarıyla bizim bunu yapma şansımız yoktu. Sektör temsilcileri büyük destek oldular. Aynı şekilde Elektrik Laboratuvarı da kurmamız gerekiyor” ifadesini kullandı. Yılmaz da konuşmasında şunları aktardı: “Ülkelerin sahip olduğu bilişim altyapısı ve teknoloji geliştirme yeteneğinin, gelişmişlik düzeyinin ana göstergeleri arasında olduğuna inanıyoruz. Bugün BT, Türkiye’deki sürdürülebilir ekonomik büyümenin arkasındaki ana itici sektörlerden biri haline geldi. ‘Dijital Yaşam’ vizyonumuzla, Türkiye’nin dijital altyapısını en ileri teknolojilere hazır hale getirdik. Bu altyapı üzerinden yaşamı dönüştürmek ve hayatın her alanında dijital çözümleri üretmek için çalışıyoruz. Sosyal sorumluluğumuzun gereği olarak gençlerimizi yetiştirecek bir laboratuvar kurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Böylelikle bir yandan toplumsal fayda yaratırken diğer yandan sektörümüzün yetişmiş elamanlarını da erkenden keşfetmiş olacağız.”

 

Teknoparklar ticari meta olmaktan çıkarılmalı
Ar-Ge faaliyetlerinin ve inovasyona dayalı çalışmaların artırılması gerektiğine dikkat çeken Acarer, “Türk Telekom’un, Gazi Üniversitesi’nde kurduğu teknoloji laboratuvarı, etkin iş birliğinin güzel bir örneğini teşkil ediyor. Burada verilecek sertifika programları konusunda sektörün büyük desteği oldu. Sektörle üniversiteler iç içe çalışmalı. Eğitimlerin mutlaka sektörün ihtiyaçlarına uygun olarak verilmesi gerekir. Ayrıca üniversitelerdeki teknoparkların ticari meta olmaktan çıkarılması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics