Bilişim Dünyası 18 AĞUSTOS 2014 / 10:58

Ekonomi ve riskler kabuk değiştiriyor

Bilişim Zirvesi’nde bu yıl ele alınacak olan iki başlık, e-ekonomi ve siber riskler, güncel bilgilerin kaynağı olacağı gibi, zirvede yapısal değişimin de aynası olacak.

Bu yıl 30 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde 'yeniden doğuş' sloganı ile düzenlenecek olan ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi, organizasyon bazında da önemli yeniliklere sahne olacak. Yeni ve tasarımı ile fark yaratan ürünlere odaklanırken, bir taraftan da teknolojik ilerlemenin gözlemlenmesi için yetkin bir platform oluşturma hedefiyle düzenlenecek olan, katılımların www.zirveoduleri.org sitesinde devam ettiği Design Awards, 2014 yılında zirveyi farklı kılacak başlıklardan sadece bir tanesi. Bir tarafta da bilişim sektörüne ayna tutan, kamu ile bağların kurulması için önemli bir fırsat olarak değerlendirilen zirvede, bu yıl organizasyon çalışmalarında halkla ilişkiler ve etkinlik yönetimi alanında faaliyet gösteren Mobil PR şirketi ile iş ortaklığına imza atılacak. Mobil PR Genel Koordinatörü Mustafa Şapçı, BThaber ile birlikte, zirve adına önemli bir işbirliğine imza attıklarını belirtti ve şu detayları paylaştı:

“Bir yılı aşkın süredir bilişim üzerine bir organizasyon konusunda çalışıyoruz. Daha önce bir dernekle işbirliği yaparak yola çıktık, ancak çeşitli sebeplerle o proje hayata geçmedi. Ama aradan geçen süreçte taşlar yerine oturdu ve biz de bu çalışma için yeniden kolları sıvadık. Uzun zamandır bilişim dünyasının içindeyiz, tüm ekosistem ile bağlantıdayız. Bu esnada BThaber yapısında da ciddi değişimleri gözlemledik. Böylece bu birikimimizi zirvede bir işbirliği ile hayata geçirme konusunda karara vardık.”

Hayatımızda yeri giderek artıyor: e-ekonomi

Mobil PR, Bilişim Zirvesi 2014’te iki ana konunun organizasyonunu üstleniyor. İlk konu hepimizin hayatında farklı yapıları ile yerini alan, Bilişim Zirvesi kapsamında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Topkapı Salonu A Bölümü’nde işlenecek olan ‘e-ekonomi’. Bu başlıkta kayıtlı elektronik posta (KEP), e-dönüşüm, e-imza, e-İK ve e-ticaret gibi konular ele alınacak. Bir tarafta da farklı paydaşları bir araya getiren çevrimiçi para transferleri, yani mikro bankacılık ve tüm sektörlerde yerini bulduğu gibi, hayatı da kolaylaştıran M2M çözümleri var. ‘Mobil cüzdan’ başlığının da zirvede yerini alacağı hatırlatmasını yapan Şapçı, şöyle devam etti:
“Finans sektöründeki düzenlemeler, yine sektörün uzmanları tarafından ele alınacak. Çünkü örneğin çevrimiçi yemek çekleri bir süre sonra ödeme aracı olarak karşımıza çıkacak. Fatura ödeme merkezleri de mikro bankacılıkta önemli bir yer alacak. Öte yandan, sosyal medya konusunda da bilgilerini paylaşacak uzmanlar zirvede olacak. Katılımcı şirketlere kendilerini anlatmalarını ve yorumlarını aktarmalarını sağlayacak farklı imkanlar sunacağız.”

Artan risklere karşı güvenlik unutulmamalı
Bilişim Zirvesi kapsamında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Topkapı Salonu B Bölümü’nde yer alacak diğer konu ise ‘siber risk’. Çünkü, Şapçı’nın da dikkat çektiği gibi, giderek büyüyen e-ekonomi, beraberinde çok farklı siber riskleri getiriyor. Sosyal ağlardaki hesapların ele geçirilmesi, kredi kartı şifrelerinin çalınması, kurumsal verilere zarar verilmesi gibi çok çeşitli tehlikeler söz konusu. İşte tüm bu konuları detayları ile ele almak için sayısal dönüşüm, siber risklerin önemi, verilerin nasıl korunması gerektiği ve bundan yola çıkılarak veri depolama gibi başlıklar zirvede ‘siber risk’ başlığında ele alınacak. Şapçı, büyüyen siber riskler karşısında sigorta uygulamalarının ve kriptolojinin de konunun uzmanları tarafından katılımcılarla paylaşılacağını hatırlattı. Zirvede bir önemli yenilik hakkında da Şapçı şu bilgileri ekledi: “Yaklaşık 300 perakende şirketinin BT uzmanları ve satın alma yetkilileri de zirvede olacak. Zirvedeki hareketliliği artırmasını beklediğimiz bu katılımla ciddi bir performans etkinliği ortaya çıkacak.”

 
ETİKETLER : bişim 500 ıct zirve

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics