Bilişim Dünyası 08 OCAK 2017 / 04:40

Ekonomik yükselişin temelinde yerli ürün kullanımı var

Sürdürülebilir etik satınalma yaklaşımı çerçevesinde satınalma mesleğini daha güçlü hale getirme hedefi ile ulusal ve uluslararası platformlarda satınalma mesleğinde kurumsal referans olma vizyonuyla Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği’nin (TÜSAYDER) düzenlediği 6. Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi’nin bu yılki konusu “Güçlü Türkiye için Yerli Yerinde Satınalma” oldu. Aralık ayında İstanbul WOW Hotel & Convention Center’de gerçekleştirilen zirve, Türkiye’deki ilk 100 ve sektördeki ilk 5 firmanın satınalma yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 500 satınalma profesyonelini bir araya getirdi.
Zirve boyunca, yerli satınalmanın gerekliliği, satınalmayı yerlileştirirken tedarikçilerin yeteneklerinin bu süreçte nasıl geliştirilebileceği ve rekabetçiliklerini nasıl artıracaklarını, yerlileştirmenin neden satınalma KPI hedefleri arasında olması gerektiği, yerli üretimin nasıl desteklenerek küresel hale getirilebileceği başlıkları uzman konuşmacıların yorumları ile paylaşıldı. Zirve kapsamında Purchasing Excellence Türkiye 2016 – “En İyi Yerlileştirme Projesi” ödül töreni de gerçekleştirildi. Törende Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye'nin Ödeme Yöntemi "TROY" Projesi, Havelsan "AW139" Helikopter Simülatörü Entegre Eğitim Merkezi Projesi ve FNSS Savunma Sistemleri de "Samur" Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü Projesi ile ödül kazandı.
 
Birlikte küreselleşelim 
TÜSAYDER Başkanı Gürkan Hüryılmaz, konuşmasında döviz dalgalanmasının ekonomiye etkisi ışığında zirve için aylar öncesinden seçilen “Güçlü Türkiye için Yerli Yerinde Satınalma” konusunun ne kadar önemli olduğunun görüldüğüne dikkat çekti. “Zirvede satınalma yaparken, sürdürülebilir bir hareketle ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayabilir, yerelleştirmeyi nasıl yapabilir, tedarikçiyi nasıl küresel hale getirebiliriz konularını dikkate alarak, satınalma profesyonellerini bir araya getirerek anlatmak istedik” diyen Hüryılmaz, “Konuyla ilgili yaptığımız çalışmada satınalma yöneticisinin neler bilmesi gerektiğini belirledik. Sadece büyük firmaların değil, küçük firmaların da satınalma konusunda bilinçlenmesini hedefliyoruz. Amacımız birlikte küreselleşmek” yorumunu yaptı.
Turkish Technic Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel ise konuşmasında, “Türkiye kalkınma sürecinde istediği şeyi yapabilir. Bu yolda da herkesin kendi meslekleri ve yetenekleri doğrultusunda gayret göstermesi gerek. Tedarikçilerimizi yerli ürüne özellikle itibar etmeli, alacakları üründe eksiklikler varsa onu giderme ve geliştirme yönünde tedarikçiyi yönlendirmeli” yorumunu yaptı. BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Satınalma Müdürü Birol Kanbir ise, Türkiye genelinde satınalma konusunda bilinç geliştirmek ve kalite oluşturmak istediklerini vurguladı. Kanbir, kendi projeleri ile dört yıldır kullanımda olan ‘BKM Ekspres’ projesini yüzde 100 yerli yazılımcılarla ve yazılım şirketleriyle geliştirdiklerini de anlattı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics