Bilişim Dünyası 19 ARALIK 2013 / 09:38

Ekopark kazandı

OSTİM Ekopark için açılan ‘OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Tasarım Yarışması’nda birinci proje belli oldu. 

OSTİM Ekopark çevre ve enerji alanında referans merkezi olacak. OSTİM, Türkiye’nin çevre ve enerji sorunlarına çözümler sunacak Ekopark Projesi ile örnek bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvurunun ardından Değerlendirme Komitesi’nce yapılan incelemeleri olumlu sonuçlanan OSTİM Ekopark için açılan ‘OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Tasarım Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Yarışma; çevre ve enerji teknolojileri alanında Ar-Ge faaliyetleri yürüten firmalar, üniversiteler ve araştırma merkezlerine ev sahipliği yapmak amacıyla; OSTİM liderliğinde, özel sektör kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve 8 üniversite tarafından yürütülen Ekopark Projesi için düzenlendi.
Proje, ‘Sekiz Artı Mimarlık’ ile hayata geçirilecek
OSTİM tarafından tahsis edilen 90 bin m2’lik alanın Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) olarak ilan edilmesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından, 9 Eylül 2013 tarihinde başlatılan ‘OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Tasarım Yarışması’na 9 ekip proje sundu. Jüri değerlendirmesinin ardından; Sekiz Artı Mimarlık, Ekodenge Mühendislik Danışmanlık ve EPPU Mimarlık ilk üç sırayı paylaştı. Bu sonuçlara göre; ilk sırada yer alan ‘Sekiz Artı Mimarlık’ firmasıyla, projenin hayata geçirilmesi amacıyla teknik ayrıntılar ele alınacak. Enerji çalışmaları yapan firmaların yanı sıra üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu kurumlarının da temsil edileceği, ülkemizde çevre ve enerji alanında bir referans merkezi olacak OSTİM Ekopark’ı bundan sonra yatırım süreci bekliyor. Ekopark’ın ilk aşamasında 5 bin m2'lik bir bina ile inşaata başlanacak ve olası yatırımcılarla görüşülerek burada yer almaları sağlanacak. Diğer yandan da üniversiteler ve araştırma merkezlerinin çevre ve enerji alanlarındaki faaliyetlerini Ekopark içinde yürüterek; temel araştırmadan ticarileştirmeye kadar olan süreçte ülkemizin bu alanda teknoloji geliştirmesi hedeflenecek.
ETİKETLER : ekopark OSTİM

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics