Bilişim Dünyası 29 HAZİRAN 2015 / 07:20

Ekosisteme katkıda bulunmak istiyoruz

Türkiye pazarına yatırımlarını artırmak isteyen AMD, bu konuda üniversiteler ile de işbirliğine gidiyor.

AMD’nin İşbirliklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Evangelist’i Roy Taylor özel bir etkinlik için İstanbul’daydı.  Roy Taylor AMD’nin Microsoft, Google, Adobe, Activision, UL, Electronic Arts gibi şirketler, Khronos gibi konsorsiyumlar ve Epic, Crytek, Unity gibi oyun geliştiricilerle işbirliklerinden sorumlu. 25 yıllık teknoloji sektörü deneyimine sahip olan Taylor, aynı zamanda dünya çapında çok yönlü bir teknoloji evangelisti, içerik stratejisti ve girişimci olarak tanınıyor.  AMD’den önce Finlandiya merkezli Rightware adlı şirketin Satıştan Sorumlu Başkanlığını üstlenen Taylor, buradan önce de NVIDIA’da 10 yıl çeşitli üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev aldı. Taylor ile 22 Nisan öğleden sonra AMD’nin profesyonel dünyada genel olarak gerçekleştirdiği geliştirme ve ortaklıklar, AMD ISV/ IHV ekosisteminde kurumsal ve profesyonel çözümler alanlarında gerçekleşen optimizasyon ve ortaklıklar üzerine konuştuk.

AMD’nin Türkiye ve dünyadaki çaptaki çalışmalarını değerlendirebilir misiniz?

Öncelikle AMD 10 binin üzerinde çalışanıyla 5,4 milyar dolarlık bir şirket olduğunu belirtmek gerek. Şirket olarak grafik ve işlemci olmak üzere iki ayrı departmana sahibiz. Grafik bölümüne baktığımızda, bu departmanın pazarın en az yüzde 40’ın sahip olduğunu görüyoruz. İşlemci tarafında ise sadece x86 ekosisteminin yüzde 25’ine hakim durumdayız.

Türkiye pazarı bizim için oldukça önem arz ediyor. Özellikle Türkiye’de dünya çapında bilinen yatırımcılar, girişimciler, mühendisler ve akademisyenler mevcut. Biz bu kişilerle daha fazla etkileşim kurarak Türkiye’nin teknoloji ekosistemine katkıda bulunmak istiyoruz. Bu konuda üniversiteler ile de çalışmalarımız bulunuyor. Hali hazırda Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte bir projenin üzerinde çalıştığımız gibi 3 aylık bir süre içerisinde ODTÜ ve Bilkent Üniversiteleri ile gelişim programına başlayacağız.

Kurumsal ve profesyonel çözümler bazında sunduğunuz optimizasyonlardan ve yaptığınız ortaklardan söz edebilir misiniz?

Türkiye’de hali hazırda Vestel ve Casper gibi şirketlerle çalışmalarımız mevcut. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ile FATİH Projesi’ni de kapsayan bir takım projeler yürütüyoruz. Bu noktada AMD olarak ürettiğimiz APU’lardan söz etmem gerekiyor. Şirket olarak rakiplerimize göre daha az güç harcayan ve benzer standartlarda ürettiğimiz APU’lar ile özellikle Türkiye’ye önemli katkılarda bulunabiliriz. Hükümet FATİH gibi büyük projelerde ürettiğimiz APU’ları kullanarak ciddi enerji tasarruf sağlayabileceği gibi iş süreçlerinde de bir aksama yaşamayacaktır. Bu doğrultuda ilerlediğimizde ise enerji tasarrufunun beraberinde maddi açıdan ciddi bir rahatlama getireceğini söyleyebilirim.

AMD’nin güvenlik tarafında da çalışmaları mevcut. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Şu sıralar bu konudaki çalışmalarımız iki yöne ayrılmış durumda: Birincisi x86 tarafı olurken, bir diğeri ise bağlanılabilirlik tarafına doğru yönelmiş durumda. İlk taraftaki çalışmalara baktığımızda, güvenlik teknolojisini çipin içine entegre ettiğimizi görüyoruz. Bu noktada kesinlikle yeni bir şey üretmediğimiz ve ya da geliştirmediğimiz söyleyebilirim. Yaptığımız şey sadece ARMS PSP teknolojisini APU’nun için yerleştirmek. AMD olarak bu çalışmayı gerçekleştirerek kullanıcılara çok daha fazla cihaz opsiyonu sunduğumuzu söyleyebilirim.

Oyun sektöründe de uzun yıllar çalıştınız. Türkiye’deki oyun ekosistemini bu doğrultuda değerlendirebilir misiniz?

Dijital dağıtım sistemi özellikle konsol tarafında hala gelişme aşamasında. PC tarafına baktığımızda ise Origin ve Steam gibi gelişmiş platformların olduğunu gözlemliyoruz. Türkiye’nin bu konuda halen yeterli aşamayı yapıp, kendini oyun üreticilerine ifade edemediğini düşünüyorum. Türkiye ve Türk kullanıcılar kendilerini EA, Activision, Ubisoft gibi şirketlere daha iyi bir şekilde göstermeleriyle birlikte oluşan bu olumsuz tablonun bozulabileceğini düşünüyorum. Bu konuda da elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.
ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics