Bilişim Dünyası 30 EYLÜL 2017 / 16:34

Ekosistemi geliştirmek için yol haritası bu zirvede

Rekabette sürdürülebilir başarının sırrı yerel değil küresel bazda, sadece büyük ölçekli şirketler için değil KOBİ’ler de dahil tüm şirketlerde inovasyona dayanıyor.
Türkiye’nin kapsamlı ve küresel inovasyon zirvesi ‘2. Global Chief Innovation Officer Summit’, 19 Ekim’de Divan Otel’de katılımcılarını buluşturacak. Boğaziçi Eğitim ve QGroup işbirliği ile 11 farklı ülkeden 20 isim, inovasyonu her yönüyle konuşmak için etkinlikte bir araya gelecek. Zirvede 10 sunum, 2 keynote, 2 panel ve 2 workshop ile sosyal girişimcilikten Endüstri 4.0’a, inovasyon stratejilerinden deneysel tasarıma, çevik inovasyondan giyilebilir teknolojilere 360 derece kapsamıyla ‘inovasyon’ ele alınacak. Özellikle kurumsal inovasyon ekip liderlerini, orta ve üst düzey yöneticileri hedefleyen, sektörler arasında önemli ve verimli bir networking imkanı sunacak zirve ile ilgili olarak son birkaç ayını tamamen bu organizasyona ayıran QGroup kurucusu ve Genel Müdürü Ferhat Demir ile konuştuk:
 
Neden bu tarz bir etkinlik için harekete geçtiniz?
Bu ekosistem ne kadar büyükse, siz de ülke veya şirket olarak o kadar büyüksünüz. Zirvenin de misyonlarından biri Türkiye’deki inovasyon ekosistemini büyütmek. Bu bahsettiğim ekosistem Türkiye’de çok küçük ölçekte. Oysa Kuzey Avrupa ülkeleri, küçük nüfuslarına rağmen ekosistem zenginlikleri ile birçok inovasyonun kaynağı. İsveç’teki ekosistemle kıyasladığımızda, 80 milyonluk Türkiye’deki ekosistem çok küçük ve ekosistemin tüm oyuncuları bir araya gelip işbirliği yapabilmeyi öğrenmemiz lazım. Bu da birbirimizi tanıyarak, birbirimizle konuşarak, kaynaklarımızı açarak olacak. Rekabetten çekinmemek gerek. İnsanlar bir konuda kendilerini gerçekten yetkin görüyorlarsa, rekabette de ayakta kalırlar. Bu nedenle kendin farklılaştırmayı bilen ve hızlı olan kazanacak.
 
Peki alanında küresel bazda uzman isimleri Türkiye’ye gelmeye nasıl ikna ettiniz?
Bu isimler bilgi ve deneyimlerini satıyor, maddi karşılığını bekliyor. Ama onların da farkında olduğu bir gerçek var: Hepsi Türkiye’nin potansiyelinin farkında. Türkiye bölgesinde çok önemli bir ülke ve büyük bir ekonomi. İnovasyon ekosistemimiz küçük ama potansiyel çok büyük. Bu yönüyle Türkiye’nin cazibesi var. Ben de onlara bu potansiyeli detaylı biçimde anlattım, önümüzdeki yıllarda inovasyon ekosisteminin büyüyeceğini, bunun açıkça görüldüğünü, girişimcilik ekosistemini de buna dahil ederek, bu ivmenin hızlanacağını paylaştım. Bu konuşmacıların bazıları ya daha önce Türkiye’de bulunmuş ya da bölge ülkelerini biliyor, dolayısıyla Türkiye’yi tanıyorlar. Bazı yabancı katılımcılar bu pazara açılmak da istiyor. Misal, İngiliz firması Blue Globe Consultants, Türkiye’ye açılıp, Türkiye üzerinden bölgeye seslenmek istiyor. Bu zirve de herkes için mükemmel bir fırsat.
 
Zirve programı hakkında bilgi verir misiniz?
Zirve ile inovasyon ekosisteminin gelişmiş olduğu ülkeler bir araya geliyor. Açılış konuşmasını yapacak olan Chris Butsch, Atlanta’dan arkadaşım, konu başlığı ise ‘İnovatif Bir Organizasyon İçin Milenyum Kuşağına İlham Vermek’. Chris’in konuşması milenyum kuşağının inovasyon için motive edilmesi ile ilgili ve milenyum kuşağından bir isim olarak onun bu konuda çok satan bir kitabı da var. Ana sahnede iki büyük panel olacak. Bir tanesi giyilebilir teknolojiler, diğeri sosyal inovasyon konulu. Giyilebilir teknolojiler panelinde İsrail’den bir firma olan Jacobson Studio’nun İnovasyon Müdürü Eli Jacobson, Pao isimli girişimin kurucusu Halit Soysal ve MobileKnowledge Kurucusu ve CEO’su, kendini teknolojiye adamış bir isim olarak İspanya’dan bize katılacak Pedro Martinez Meneau var. Giyilebilir teknoloji paneli ile paralel olarak, İsveç’ten Andy Cars, ‘Lean Startup’, yani ‘yalın girişimcilik’ konusunda 1,5 saatlik bir workshop yapacak. Workshop’larımız 25-30 kişi ile sınırlı olacak. Dolayısıyla kişilerin kayıt yaparken workshop’a katılmak istediklerini belirtmeleri önemli. Sosyal inovasyon paneli ise öğleden sonraki ilk oturum. Sosyal inovasyonda küresel bir otorite olan Marcello Palazzi, oturumun moderasyonunu yapacak. Konuşmacılar ise Belçika’dan sosyal inovasyon konusunda danışmanlık yapan Aurore Bui ve Türkiye’den Impact Hub Istanbul kurucularından Ayşe Sabuncu. Bu panele paralel workshop’umuz ise ‘Deneysel Tasarım Sanatı’ ve Re/Design Business kurucu ortakları Yiğit Kulabaş ve Engin Comakçı bu workshop’u yöneten isimler olacak. Farklılık ve hızın önemini vurgulamak adına da iki sunum olacak. Bunlardan biri önemli bir metodoloji ve Google'dan çıkan yöntem olan ‘Sprint inovasyon’, konuşmacımız ise birçok şirkete bu konuda danışmanlık yaptığı gibi, Design Thinking Enstitüsü’nün kurucusu Carolina Salazar. ‘Sprint’, 5 günlük bir ‘nasıl inovasyon yapabiliriz?’, ‘fikirler nasıl 5 günde prototipe dönüşebilir?’ gibi detaylarla hızlandırılmış bir program ve Salazar bu konuda katılımcıları bilgilendirecek. Hız ile ilgili ikinci başlık ise ‘agile’ yani çevik inovasyon. Proje yönetiminde de bilinen agile’ın inovasyonda nasıl kullanıldığı son yıllarda çok konuşulan bir konu. Yine ABD’den tanıdığım Dan Montgomery de ‘Çevik İnovasyon ve Zorluklar’ başlıklı bir konuşma yapacak.
Norveç’ten konuğumuz Narve Hansen, BankAxept AS’in Chief Innovatin Officer’ı ve Fintech odaklı sunum yapacak. Hollanda’dan ‘disruptive innovation’, yani ‘radikal inovasyon’ konulu sunumu Hulzebos Holding kurucusu ve inovasyon danışmanı Dick Hulzebos yapacak. Londra’dan konuğumuz olacak Cris Beswick’in odaklandığı alan ise inovasyon kültürü ve kurumların organizasyon kültürlerini inovatif biçimde tasarlamak. Bu konuda yazdığı kitap Financial Times'ta 2017 yılının en iyi inovasyon kitaplarından biri olarak gösteriliyor. Cris kapanış konuşmasını yapacak, tüm günü özetleyecek, en önemli başlıkların üzerinden geçecek ve yorumları ile günü kapatacak.  
 
Reel sektör ile nasıl bağlantılar kurdunuz ve onların size geri dönüşleri nasıldı?   
İnovasyon konusunda bir bilgi kirliliği, kavram karmaşası var ve bu kelime çok fazla tüketildiği için önyargı ile karşılaşıyoruz. Ama hedef kitlemiz olan inovasyon yöneticileri programımıza baktığı zaman farkı hemen görüyor. Programın içeriği ile ilgili çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Önce konuşmacılarımı ve programı hazırlayıp, sonra reel sektöre gittim. İnsanlar içeriği beğendiği için katılmak istiyor ve destekliyor, programın içeriğini bu konuya hakim birinin hazırladığını görüyor, bunu dile getiriyorlar. Uluslararası ölçekte uzman konuşmacıların geleceği, tüm ekosistemdeki oyuncuların katılıp networking yapacağı bu tarz bir inovasyon zirvesi Türkiye’de ilk olacak. Amacımız bilgi transferi yapabilmek ve bu ekosistemin büyümesi için bu önemli. Şu ana kadar ilgi çok güzel, ama bunun sürdürülebilir olması da gerek. Hedef kitlemiz C level yöneticiler, onların altında inovasyon ekipleri, inovasyon yöneticileri, inovayon direktörleri, yani kurumlarda inovasyonu çalışan ekipler veya henüz böyle bir oluşumda bulunmamış, ama yakında bu adımı atacak firmalar. Girişimcileri, öğrencileri görmek de bizi çok mutlu eder, ama esas amacımız inovasyon ekosistemini büyütmek. Kurumsal katılımcılar da bu başlıkta kurumiçi inovasyonu geliştirmek için kullanılan farklı metodolojileri görme fırsatı yakalayacaklar. Ayrıca kendileri gibi diğer inovasyon yöneticileri ve inovasyon ekipleri ile tanışma, networking yapma imkanı, gerçek anlamda açık inovasyon ve işbirliği platformu olacak.
 
“Sizin ihtiyacınız olan nasıl bir inovasyon?”
Öğleden sonraki oturumlarda da ben, kurumsal stratejiler ve inovasyon stratejilerinin doğru sıralanmasını anlatacağım. Örneğin süreç inovasyonu, iş modeli inovasyonu, ürün inovasyonu, organizasyon ve yönetim inovasyonu, pazarlama inovasyonu gibi ana başlıklar vardır. Peki siz hangi inovasyonu, neye göre, nasıl seçmelisiniz? Örneğin maliyetlerle rekabet ediyor, ortalama bir ürün kalitesini daha uygun fiyatla sunmak istiyorsanız, o zaman sizin ürün inovasyonu yapmanıza gerek yok, ama süreç inovasyonu yapmanız şart. Kaynaklarınızı hedef inovasyon önceliğinize göre yönlendirmeniz gerek. Misal ürününüz iyidir, kalitesi yüksektir, ama bu alanda rekabet yüksektir, ürünün kalitesini artırma adına fazla alanınız da yoktur. O zaman, ürüne servis ekleyebilir, servis inovasyonunu devreye sokabilirsiniz.” 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics