Bilişim Dünyası 30 TEMMUZ 2016 / 11:10

Elektrikli otomobilin bataryası Türkiye’den

Tente Global şirketler grubuna bağlı olarak faaliyet gösteren power bank üreticisi Stok Enerji, Avrupa Birliği’nde (AB) 2020’de seri üretimine başlanacak elektrikli otomobilin batarya ve batarya yönetim sistemini üreterek proje ortağı oldu. 2020’de seri üretimine geçilecek olan araç trafiğe çıkartılacak. Tente Global Şirketler Grubu ve Stok Enerji Üretici İlişkileri Yöneticisi Ahmet Furkan Ekinci, çalışma hakkında şu bilgileri verdi:
“Stok Enerji olarak cep telefonunda da yerli batarya üretimine hazırlanıyoruz. Bunun için Ar-Ge çalışmalarına başlandı ve fabrika yakında açılacak. Hedefimiz pil hücre üretimi. Hücrenin kalitesi, pilin de kalitesini oluşturuyor. Buradaki üretim dünya standartlarında olacak. Panasonic, Samsung ve LG ile işbirliğimiz var. Şu anda bu alanda yerli üretim yok ve ithalat sebebiyle ciddi bir para yurtdışına çıkıyor. Son yıllarda cep telefonu pillerinin çabuk tükenmesi sebebiyle power bank üretimi için 25 kişilik ekip kurduk. 2007’de tasarım ve Ar-Ge bizde, üretim yurtdışındaydı. Montajı yurtdışında büyük firmalara yaptırıyorduk. Şu anda üretimi de bünyemize aldık. Bunun için 200 bin dolardan fazla robotik yatırım yaptık. Afrika ve Avrupa’ya yakınlığımızın avantajını kullanmak istiyoruz.”
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN