Bilişim Dünyası 10 HAZİRAN 2014 / 14:05

Elektrikte e-imza güvencesi

8 Mayıs 2014 tarihli 28994 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca vatandaşlar, elektrik aboneliği işlemlerini, tedarikçi firmaların kullandığı sistemler aracılığıyla elektronik ortama taşıyabilecek. Elektrik dağıtım şirketlerinin kullanmaya başlayacağı bu uygulama ile tedarikçi firma ve başvuru sahipleri arasında imzalanacak perakende satış sözleşmeleri e-imza ile imzalanabilecek. Ayrıca aboneler sözleşme iptali için de e-imza ile başvuru yapabilecek. E-imzanın hem elektrik dağıtım şirketlerine hem de vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak bir uygulama olduğunu söyleyen E-GÜVEN İş Geliştirme, Kurumsal Satış, Kanal Yönetimi ve Pazarlamadan sorumlu Direktörü Ayşegül Tüzün, yapılacak işlemlerin elektronik ortamda başlayıp, elektronik ortamda sonlaması için e-imzanın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Tüzün, vatandaşların elektrik dağıtım şirketleri ile aralarında gerçekleştirecekleri evrak işlemlerinde e-imza kullanılmasının pratik ve güvenli olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Elektronik imza kullanımıyla elde edilen kazanımların, kurumlara yüksek oranda getiri sağladığını gördük. Sürecin, elektrik sektöründe de aynı şekilde ilerlemesini ve sektörde farkındalık yaratmasını bekliyoruz. Bu kapsamda elektrik tedarikçilerinin içinde bulundukları değişim sürecini, e-imza alt yapısı ve anahtar teslim ürün ve hizmetlerimiz ile sağlıyoruz. Uygulamanın yaygınlaşmaya başlamasıyla kargo bekleme süresi, kağıt tasarrufu, arşivleme kolaylığı ve güvenlik açısında sunduğu avantajlar ile elektrik dağıtım şirketleri ve aboneler arasındaki belge işlemlerinin tamamında e-imza kullanımına geçileceğine inanıyoruz.”

 
ETİKETLER : e-güven

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics