Bilişim Dünyası 27 HAZİRAN 2010 / 18:00

Elsys’de hedef dengeli büyümeyi sürdürmek

SAP’nin iş ortağı Elsys’in gündeminde yeni projelerle dengeli büyüme var.

Bu yıl tek Türk iş ortağı olarak SAP’nin Sapphire Now etkinliğine katılan Elsys’in gündeminde yeni projelerle dengeli büyüme var.
On yıldır kurumsal yazılım çözümleri, sistem ve donanım bütünleştirmesi, süreç analizi ve tasarımı, proje yönetimi, sistem optimizasyonu gibi hizmetleri ile pek çok sektöre çözüm sunan SAP iş ortağı Elsys, dört beş yıldır sürdürdüğü büyüme grafiğini devam ettirmeyi amaçlıyor. Mayıs ayında SAP’nin her yıl düzenlediği Sapphire Now Etkinliği’nin Frankfurt ayağına tek Türk iş ortağı olarak katılan ve gerçekleştirdikleri farklı projeleri anlatan şirket, yurtdışında gerçekleştirdiği projeleri de artırmayı planlıyor. Sapphire Etkinliği’ne ikinci kez  ve Türkiye, Ortadoğu, Balkanlarla çerçevelenecek  bir coğrafyayı temsil eden iş ortağı olarak katıldıklarını belirten Elsys Genel Müdürü Savaş Komban, “Bu etkinlik bizim için bir vizyon etkinliği. Bu etkinlikte bizim çok uluslu şirketlere yönelik yaptığımız çalışmalar ve çeşitli yaygınlaştırma projelerini ve bizim orta ölçekli işletmelere yönelik daha hızlı uygulama ve toplam sahip olma maliyetinin minimize edildiği düşürüldüğü hazır içerikli sektörel uygulamalardan bahsettik. Ofis kullanıcısı için raporlama ürünleri ve müşteri ilişkileri yönetimine yönelik yeni yaklaşımlarımız da ön plana çıktı” diye konuştu.

Farklı sektörlere farklı çözümler
Elsys olarak 2000 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında farklı  250’den fazla proje gerçekleştirdiklerini belirten Komban, ondan fazla sektörlerinin olduğunu belirtti. Şu an çalıştıkları sektör yoğunluklarının yüzde 25-30 civarında tüketim ürünleri gıda, mağazacılık gibi alanlarda yüzde 30’unun kağıt ambalaj tekstil alanında, yüzde 20 civarında bir bölümünün de ilaç sektöründe olduğunu belirten Komban, kalan yüzde 20’lik kısımda da lojistik ve hizmet sektörüne yönelik projeler bulunduğunu belirtti.
Elsys olarak gerçekleştirdikleri projelerde yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerde yüzde 50’lik bir denge ile yürüdüklerini belirten Komban, hedeflerinin de bu dengeyi bozmadan büyümek olduğunu dile getirdi.
Şirket olarak vizyonu olan şirketlere yönelik kurumsal yol haritaları sunmaya çalıştıklarını belirten Komban, “Daha büyük ölçekli işletmelerde program ortaklığı şeklinde büyüyor projelerimiz. Beraber birtakım şeyleri tespit edip bunları belli bir zaman diliminde devreye almak gibi yürürken ölçek küçüldükçe hazır ve en iyi uygulamaları sizin müşteriye hap şeklinde sunmanız gerekiyor. Bütün bunları yaparken de hayatlarını sürdürebilmeleri açısından güncel bir hale getirmeniz gerekiyor. Şirket ölçeği küçüldükçe ihtiyaç azalmıyor aslında hatta daha az kaynakla aynı şeyi şirketin yapması gerekiyor. İhtiyaçlar şirketin kendisi açısından daha da karmaşıklaşabiliyor. Bu anlamda biz bu farklı ölçeklere yönelik yol haritalarımızı belirlerken bizim uygulanabilir çözümü doğru proje yaklaşımı ile sunmamız gerekiyor. Proje yönetimi burada çok öne çıkıyor” dedi.

Müşteri ilişkileri yönetimi ön plana çıkıyor
Son dönemde pazarda öne çıkan çözümlere de değinen Komban, “Çözümler olarak baktığımızda konuyu üçe ayırabiliriz. ERP tarafında kurumsal altyapılarını bütünleştirmek üzere yapılan çalışmalar, bu önümüzdeki 4-5 yılda da var olacak bir potansiyel. Müşteri ilişkileri yönetimi ise ön plana çıkıyor. Kanal yapılanmalarında müşteri  ilişkileri yönetiminin daha da önem kazanacağını görüyoruz”dedi.

Savas_KombanPazar yüzde 20 büyüyecek

SAP’nin Türkiye pazarı için 4-5 yıllık bir strateji izlediğini ve hızlı büyüyen pazarlardan biri olarak çok özel bir yol
planı ile hareket ettiğini de belirten Komban, bu yıldan başlayarak  pazarda önümüzdeki 4-5 yılda yüzde 20 bandından aşağı düşmeyecek bir büyüme olacağını öngördüklerini dile getirdi. Elsys’in kurulduğundan beri düzenli bir büyüme grafiği çizdiğini ve geçen yılı da zor geçse de yüzde 15 bandında bir büyüme ile kapattıklarını da belirten Komban, “Bu yıl da benzer rakamları yakaladık takip ettiğimiz birkaç proje var. Onların da gelişimlerine bağlı olarak yüzde 20’ye varan bir büyüme bekliyoruz” diye konuştu.
ETİKETLER : sayı:777
YORUMLAR
Özlem Ulas 01 TEMMUZ 2010 / 17:09 0 0
Bilgine,

Kerem Dalyanoglu