Bilişim Dünyası 14 MART 2011 / 22:03

EMC Academic Alliance programı Bilkent’te

Dünyada üç yüz yetmiş yedi üniversitede ders olarak verilen EMC Academic Alliance programı EMC Türkiye ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü’nde verilmeye başladı.


İkinci öğretim yarıyılı dönemi ile birlikte verilmeye başlayan ders kapsamında öğrenciler, bilgi depolama ve yönetimi teknolojilerinin önemli kavramlarını öğrenecek. Ders kapsamında, bilgi depolama ve yönetimi, RAID, akıllı depolama sistemleri, IP tabanlı depolama alanları, iş sürekliliği, depolama altyapı güvenliği ile yedekleme ve kurtarma gibi konular ele alınacak.
EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, Kıdemli Teknoloji Danışmanı Burç Ünalan ve Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Erkan Uçar öğrencilerle birlikte ‘Bilgi Depolama ve Yönetimi’ dersine katıldı.

İnsan en önemli yatırım
Ders öncesi görüşlerini aldığımız EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, bu projeyi geleceğe yatırım yapmak amacıyla sosyal sorumluluk çerçevesinde değerlendirdiklerini ifade etti. Sönmez, 2020 yılına kadar belleklere olan ihtiyacın 44 kat artacağına dikkat çekerek şunları aktardı: “Bu büyüklükteki verileri kontrol altına almak da kolay bir iş değil. Burada yetişmiş eleman azlığı da var. Tüm şirket ve kurumlarda verinin tutulması, kaydedilmesi ve korunması çok kritik konular. Sektörün büyümesi açısından da yetişmiş eleman sayısının artırılması gerektiğini düşünüyoruz.”
Bilkent Üniversitesi ile başlayan bu işbirliğini başta Anadolu’daki ilgili bölümlerin olduğu tüm üniversitelere yaymak istediklerini ifade eden Sönmez, öğrencilere bu dersle ilgili her türlü altyapıyı sağladıklarını ve üniversitelerdeki dersi anlatacak öğretim görevlilerine de EMC Dubai ofisinde eğitim verildiğini söyledi.
Bu dersi alan öğrencilere ayrıca tüm dünyada geçerliliği olan EMC Proven Professional sertifikası sınavına katılmaları konusunda destek de sağladıklarını ifade eden Sönmez, bu sayede mezun olacak öğrencilerin daha donanımlı bir biçimde bir altın bilezik daha takarak daha kolay iş bulma fırsatını da yakalayacağını kaydetti.

Hızlı gelişim müfredatı 4-5 yılda köklü değiştiriyor
Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Erkan Uçar, 31 Ocak 2011’de başlayan dersin bu yıl için seçmeli olarak öğrencilere sunulduğunu belirterek 24 öğrencinin bu yıl bu dersten faydalanabildiğini söyledi. Erkan, önümüzdeki dönemden itibaren dersin zorunlu ders olarak alınması konusunun bölüm komisyonunda değerlendirildiğini de sözlerine ekledi.
Marka bağımsız olarak ‘Bilgi Depolama ve Yönetimi’ dersinin verildiğini vurgulayan Uçar, yeni mimarilerin ve bilgi depolama konusunun dünyada hızlı bir şekilde geliştiğini bu yüzden müfredatta 4-5 yıllık süreçlerde köklü değişimler yaptıklarını belirtti. Uçar, EMC ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda da 2010 dönemine de hızlı bir şekilde bu dersin alındığını söyledi.
Bilgi depolama ve yönetimi konusunun teknik eğitimlerin dışında hızlı bir biçimde ilerlediğini ve üniversitelerden mezun olan öğrencilerin bu konuda yeterli donanıma sahip olmadan mezun olduğunu aktaran EMC Kıdemli Teknoloji Danışmanı Burç Ünalan, bu dersin amacının da öğrencilere bu dünyayı tanıtmak olduğunu söyledi.

EMC rekor kırma turunu İstanbul’a taşıdı
EMC, geçtiğimiz haftalarda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da 60’tan fazla şehirde Rekor Kırma Turunu başlattı. Ocak ayında kıtalararası Rekor Kırma Etkinlikleri çerçevesinde New York, Londra ve Singapur’da başlayan etkinliklerin takibi olan tur ile şirketin yeni nesil veri depolama ürün ailesini geliştirmeye yönelik yatırımlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan yeniliklerini doğrudan tüketici ve iş ortaklarına sunuyor. Mart ayının sonuna kadar çeşitli bölgelerde devam edecek olan tur, Türkiye’de 8 Mart 2011’de İstanbul Swiss Otel the Bosphorus’ta gerçekleşti. Etkinlikte açılış konuşmasını EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez gerçekleştirdi. Günümüzde her büyüklükte şirket ve kuruluşun karşı karşıya kaldığı zorlukların ele alındığı etkinlikte, uzmanların katılımıyla değerlendirmeler ve tanıtımlar yapıldı. EMC Türkiye uzmanları “Farklı Düşünmek: Basit, Verimli, Uygun Fiyatlı, Bütünleşik Veri Depolama; Akıllıca Düşünmek: En Güçlü Veri Depolama Aynı Zamanda En Akıllı Olandır, Hızlı Düşünmek: Dünyanın En Hızlı Yedekleme Çözümü Şimdi Arşiv de Yapabiliyor” konularında katılımcılara bilgiler verdi ve Rekor Kırma Etkinliği ile program son buldu.
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics