Bilişim Dünyası 20 AĞUSTOS 2016 / 09:30

En büyük siber saldırılar Amerika, Rusya, Almanya'dan

Dünya çapındaki internet trafiğinin ve siber tehditlerin izlenmesine olanak veren Atlas platformu, günümüzde dünya çapında haftada ortalama 124 bin, Türkiye'de haftada 18 bin saldırı gerçekleştiğini rapor etti.
Siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks, dünya çapında 330 ağ operatöründen gelen verileri Atlas ismini verdiği platform üzerinden anlık olarak izliyor. Bu yolla "online hizmetleri engelleme"ye yönelik siber tehditlerin (DDoS saldırılarının) anında tespit edebilmesini sağlıyor. Atlas üzerinden Türkiye verilerine bakıldığında, 2016'nın ilk altı ayında 110 binden fazla saldırı yaşandığı tespit edildi. Haftada 18 bin siber tehdidin gündeme geldiği Türkiye'de, bu dönemde yaşanan en büyük saldırı ise saniyede 213 Gb'a ulaştı. Türkiye'ye yapılan saniyede 10 Gb'ın üzerindeki büyük boyutlu saldırıların Amerika, Rusya, Almanya ve yine Türkiye'den kaynaklandığı gözlendi.
Atlas, son 18 ayda dünyada haftalık ortalama 124 bin güvenlik olayı yaşandığını kayıt etti. Platform, yalnızca 2016'nın ilk yarısında saniyede 100 Gb'ın üzerinde hıza ulaşan 274 siber saldırı tespit ederken, bu sayı 2015'in aynı döneminde 223'tü. Saniyede 200 Gb'ı aşan daha yoğun saldırılar ise 2015'in ilk yarısında 16 iken, 2016'nın ilk yarısında 46'ya yükseldi. ATLAS verileri, saldırıların yalnızca sayıca değil, boyut olarak da arttığını ortaya koydu.
Arbor Networks Türkiye Müşteri İlişkileri Yöneticisi Melih Artar, "Atlas, hemen yanı başlarında ve dünya genelinde ne olup bittiğini anlamak isteyen siber güvenlik ekiplerine müthiş bir değer sunuyor. Atlas programı şirketlerin kendi ağlarının yanı sıra tüm dünyada olup bitene ilişkin 'öngörü' sahibi olabilmelerini mümkün kılıyor." dedi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics