Bilişim Dünyası 21 MART 2011 / 21:57

En dikkat çekici büyüme servisler tarafında

Nokia Siemens Networks, yönetilen servisler tarafında Türkiye’nin de içinde olduğu bölgede ciddi bir potansiyel görüyor.
Nokia Siemens Networks (NSN) Küresel Servisler Bölümü Başkanı Sunil Prashara, geçtiğimiz haftalar içinde İstanbul’a geldi. NSN’nin İstanbul’da düzenlediği uluslararası katılımlı bir etkinliğe de katılan Prashara, BT ve telekom endüstrisinde 20 yıllık bir deneyime sahip bir yönetici. Prashara, 2009’dan bu yana NSN’de görev yapıyor. Prashara ile NSN’de işlerin küreselde nasıl gittiğini ve Türkiye ile ilgili düşüncelerini konuştuk.
Prashara, geçtiğimiz yılın zor bir yıl olarak geçtiğini, özellikle pazarda Çinli rakiplerden gelen rekabetçi baskıyı hissettiklerini söyledi. Birçok kişinin NSN’nin pazardaki konumuyla ilgili çekinceleri olduğunu anlatan Prashara, tüm bunlara rağmen 2010 yılını iyi geçirdiklerini, özellikle de managed services (yönetilen servisler) tarafında oldukça iyi bir yıl geçirdiklerini ifade etti. Prashara, “En dikkat çekici büyümemizi servisler tarafında yaşadık diyebilirim. Dünya çapındaki merkezlerimizle de bu alanda iddialıyız. Global Delivery Centers, ağ bütünleşmesi, sistem bütünleşmesi, müşteri desteği, hosting gibi alanlara odaklanıyor. Son olarak Portekiz ve Moskova’da bu merkezlerden açıldı. 2011’in bizim için iyi geçeceğini öngörüyoruz. Bununla ilgili fikirlerimizi ve geri dönüşleri özellikle geçtiğimiz aylardaki Mobil Dünya Kongresi’nde de görmüştük. Görüyoruz ki, BT ve telekom arasında ciddi bir yakınsama var. Bu endüstriyi şekillendiren eğilim” dedi.

Yönetilen servisler tarafında bölge
çok aktif
Prashara’ya göre, Türkiye fantastik fırsatların olduğu bir ülke. İş açısından bakıldığında Türkiye’de de özellikle yönetilen servisler tarafında önemli bir potansiyelin olduğunu düşünen Prashara, insan kaynağı perspektifinden bakıldığında ise Türkiye’de yetişmiş ve nitelikli bir insan kaynağının bulunduğunu dile getirdi. Prashara, şunları söyledi: “Türkiye’nin de olduğu bölgede büyümek istiyoruz. Yönetilen servisler tarafında son dönemde en çok aktivitenin de bu bölgede olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yılın sonuna doğru gerçekleşen Irıs Telecom satın alması son dönemde tek satın almamızdı. Bu bölgeye ve Türkiye pazarına verdiğimizi değeri gösterir nitelikte. Irıs satın almasıyla Türkiye, Doğu Avrupa ve Orta Asya üzerindeki şebeke planlama ve optimizasyon servislerinin güçlendirilmesini hedefledik. Bu birleşme, Irıs Telecom’un güçlü çoklu-sağlayıcılı Şebeke Planlama ve Optimizasyon çalışmalarıyla Nokia Siemens Networks’ün küresel yeteneklerini biraraya getiriyor.”
Prashara, NSN için şu anda en sıcak ülkelerin Japonya (bu röportajı gerçekleştirdiğimizde henüz Japonya’daki büyük deprem olmamıştı) ve Afrika bölgesi olduğunu söylüyor. Prashara, Afrika’da inanılmaz fırsatların olduğuna değinirken, Ortadoğu bölgesinde ise yönetilen servislerin adaptasyon sürecinin yavaş işlediğini dile getirdi. Prashara, “Ama tabii bu bölgede bir büyüme olmayacağı anlamına gelmez. Bu bölgede de büyük potansiyel görüyoruz” şeklinde konuştu.
“Bulut teknolojisinin nereye gideceği belirsiz”
Son dönemin en gözde konusu hiç kuşkusuz bulut bilişim. Prashara’ya bu konuyu da soruyoruz. Prashara’nın yorumu şöyle : “Birçok BT şirketi bulut bilişimle çok yakından ilgileniyor. Biz ise buna önderlik edebilir miyiz diye sorguluyoruz. Çünkü kimse tam olarak bulut teknolojisinin nereye gideceğini şu anda bilmiyor. Bu alandaki gelişmeleri izliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:813

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics