Bilişim Dünyası 24 AĞUSTOS 2015 / 06:16

En doğru istihdam için temel kriterler

İş başvurusu yapan adayları değerlendirirken çeşitli faktörler göz önünde bulundurulur.  Sankonline’ın ilk projesi olan ve işe alım süreçlerini kolaylaştıran çevrimiçi mülakat platformu DoHire da “En Hızlı Sürede En Çok Adaya Ulaşmanın 7 Yolu” ile işverenler için kılavuz niteliğinde bir çalışma hazırladı. İşe alım tekniklerinin doğru konumlandırılması, işten ayrılma oranlarını azaltırken, bu teknikler işe alım sürecini daha etkili hale de getiriyor:

1.Başvuru yapan adayı tanıyın: Hem adayın görüşme sırasındaki davranışları dikkatli incelenmeli hem de geçmiş bilgileri göz önünde bulundurularak adaya özel sorular yöneltilmeli. Bu sayede İK profesyoneli adayı daha iyi tanıyarak objektif karar verebilir.

2.Adayın kişisel özelliklerini değerlendirin: İşe alımda adayın kişisel özelliklerinin ve psikolojik durumunun, tercih edilen pozisyon için uygun olup olmadığı değerlendirilmeli. Böylece adayın hangi iş alanında daha iyi verim elde edebileceği analiz edilmiş olur.

3.İş görüşmelerinde farklı sorular sorun: Bu teknik hem adayın kendi gelişimi hem de firmanın doğru adaya en kısa zamanda ulaşabilmesi için tercih edilmeli. Böylece ezberlenmiş cevaplar yerine, özgün cevaplar alınarak adayın gerçek fikir ve düşünceleri öğrenilebilir.

4.Toplu mülakatlar düzenleyin: Adayın takım çalışmasına yatkınlığını görmek için grup içi etkileşimin olması önerilen bir teknik. Potansiyel adayların grup içerisinde ortaya koyduğu karakter yapısını, ilgi alanlarını, çalışma bilgisini ve iletişim becerilerini anlamak için etkileşim yaratılmalı.

5.Etkinliklere katılmak ‘iş fuarı’ demek değil: Halihazırda çalışmakta olan aday iş fuarına gitmez, bunu gereksiz görür. Bu yüzden işe alım ile ilgili olmayan etkinliklerde de yetenekleri arayabilir, takip ederek katıldığınız etkinliklerde iş tanımlarınıza uygun adaylar bulabilirsiniz.

6. Daha önceki adayları gözden geçirin: Bir aday havuzunuzun olması her durumda kurtarıcı olur. Havuzda yer alan adayları dijital bir platformda derecelendirmek ve bunun sonucunda işe alım potansiyeli en yüksek olan adayların yeniden değerlendirilmesi mümkün.

7. İK uzmanları stratejik pazarlamacı olmalı: İşe alım için gelen adaydan ne derece saygı bekleniyorsa, insan kaynakları uzmanları da o derece saygılı olmalı, başvuruda bulunan adayı önemsemeli.

 
ETİKETLER : 1035

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics