Bilişim Dünyası 05 AĞUSTOS 2017 / 14:27

En fazla 30 dakika!

Küresel bazda akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 63’ünün telefonlarını her yarım saatte, yüzde 22’sinin ise 5 dakikada bir kullanmadan duramadığı ortaya çıktı. Medya Takip Ajansı Interpress tarafından IAB’nin 18 ülkede gerçekleştirdiği Mobil Tüketici Deneyimleri Araştırması’ndan derlediği bilgilere göre, dünya genelinde birçok kişi, günde en az bir kere mobil web ya da mobil uygulama üzerinden internete erişim sağlıyor. 30 dakikadan fazla telefonuna bakmadan duramayan insanların yaşadığı ülkelerde yüzde 78 ile Brezilya ilk sırada ve bunu yüzde 73 ile Arjantin, yüzde 71 ile de İngiltere takip ediyor. Türkiye’de ise kişilerin yüzde 62’si yarım saatte bir akıllı telefonunu kullanma ihtiyacı hissediyor. 
 
İş ve eğlence buluşuyor
Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 22’si günde 6 saatten fazla süreyi mobil cihazlarla geçirirken, mobil cihazlarında günde 6 saatten fazla zaman geçiren ilk üç ülke Brezilya, Çin ve Arjantin. Türkiye’de ise kullanıcıların yüzde 20’sinin zamanının 6 saatten fazlasını mobil cihazlarda geçirdiği görüldü. Küresel bazda internete erişimi sağlayan kişilerin bir günde ortalama 5.82 mobil site ziyaret ettiği, ortalama 5.85 uygulama kullandığı görülürken, Türkiye’de ise bir kişinin bir günde ortalama 5.57 mobil siteyi ziyaret ettiği, 4.74’de mobil uygulama kullandığı tespit edildi.
Mobil Tüketici Deneyimleri Araştırması’na göre, akıllı telefon kullanıcıları mobil web ya da mobil uygulamaları farklı aktiviteler için tercih ediyor. Buna göre, mobil web daha çok işlevsellik ve ihtiyaca yönelik kullanılırken, mobil uygulamalar ise genellikle eğlence ve sosyal aktiviteler için tercih ediliyor. Bir ürün ya da hizmet alınması veya rezervasyon yapılması gibi işlemler için çoğunlukla mobil web kullanılırken, eğitim, iş, seyahat, anlık etkinlikler ve diğer konular ile bilgi edinmek için de mobil web tercih ediliyor. Mobil uygulamalar ise daha çok oyun oynamak, müzik dinlemek, film ve video izlemek gibi eğlendirici içerikler için tercih ediliyor. Ayrıca e-posta, mesajlaşma, sosyal paylaşım, sesli ve görüntülü aramalar gibi iletişim faaliyetleri için de mobil uygulamalar kullanılıyor.
 
ETİKETLER : 1133 Interpress

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics