Bilişim Dünyası 24 EYLÜL 2016 / 16:54

En leziz inovasyon pizzada

Domino’s Pizza, tek tıkla güvenli ödeme altyapısını kullanıcılara sunarak, önemli bir yeniliği de hayata geçirdi.

Pizzalara tek tıkla ulaşmayı mümkün kılan Domino’s Pizza’da söz konusu uygulamayı kullanmaya başlamak için mobil cihazdan veya bilgisayardan bir kereye mahsus kayıt oluşturmak yeterli. Bunun ardından kullanıcıların sipariş detayı, adres bilgisi ve kart bilgisi gibi ekranları hiç görmeden, istediği zaman tek tıkla sipariş verebileceği bilgisini veren Domino’s Pizza Türkiye Pazarlama ve Satış Direktörü Ayça Mutluer’e, Domino’s Pizza Türkiye IT Direktörü Gökhan Yoluaçık da şu eklemeyi yaptı:  “Tek tıkla güvenli ödeme altyapısı MasterCard’ın online ödeme çözümü MasterPass tarafından sunuluyor. Domino’s Pizza’nın Türkiye’deki inovasyon yatırımları her yıl toplam 10 milyon TL’yi buluyor.” İşte detaylar…
 
Birçok ülkede uzun zamandır kullanımda olan 'tek tuş' uygulamasını Türkiye'de ne zaman hayata geçirdiniz? Türkiye pazarında bu uygulamayı hayata geçirmenizin temel sebepleri neler?
Ayça Mutluer: Tek Tıkla Sipariş uygulamasını Ağustos ayında hayata geçirdik. Bir pizza markası olmamıza rağmen, teknolojiyi tıpkı bir BT şirketi gibi kullanıyoruz. Domino’s Pizza Türkiye olarak bugüne kadarki inovasyon yatırımlarımız 10 milyon TL’yi buluyor. ‘Düşünce hızında sipariş’ imkanı veren bu yeni teknoloji ile de Türkiye’deki zincir fast-food markaları içerisinde öncü konumuna geldik. Türkiye’de eve yemek siparişi kültürü hayli gelişmiş durumda. Teknolojiyi seviyor ve yeniliklere çok hızlı adapte oluyoruz. Üstelik yemeklerimize en hızlı şekilde ulaşmak konusunda da hassasız. Bu içgörülerle hayata geçirdiğimiz Tek Tıkla Sipariş uygulamasının, Türkiye pazarıyla uyumlu bir proje olduğunu ve hızlı benimseneceğini düşünüyorum.
 
Uygulamaya dair beklentileriniz neler? İnternet, telefon, gel-al siparişler içinde bu tek tuş uygulamasının nasıl bir paya sahip olmasını bekliyorsunuz?
Gökhan Yoluaçık: Dijital kanallarımız müşterilerimizden hayli yoğun ilgi görüyor. Kimi restoranlarımızın internet üzerinden satışları tüm satışlarının yüzde 50’sini geçmiş durumda. Dominos.com.tr ayda 2 milyon kez ziyaret ediliyor. Tek Tık teknolojisinin de dijital taraftaki bu gelişmeleri destekleyeceğini öngörüyor ve 2016 sonunda dijital satışlarımızın iki katına çıkmasını hedefliyoruz.
 
Bu uygulama ile hedef kitlenizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Ayça Mutluer: Teknolojiyle iç içe yaşayan, açken sabırsızlanan ve siparişine en kısa sürede kavuşmak isteyen her yaştan kişiler hedef kitlemize giriyor. Örneğin, oyun oynarken ya da bir şeyler izlerken dikkati dağılmasın isteyenler, arkadaşlarıyla vakit geçirirken veya iş yerine öğle yemeğindeyken sürekli toplu sipariş verenler, acele içinde en hızlı şekilde karnını doyurmak isteyenler, uzun uzun sipariş detaylarıyla vakit kaybetmeden, siparişlerini saniyeler içerisinde verebilecekler.
 
Sipariş teslimi robotun işi  
Gökhan Yoluaçık: “Bu yılın başından beri yüksek teknolojili yazarkasa POS sistemimizi, Pizza Takip özelliğimizi ve ardından Apple Watch uygulamamızı hayata geçirdik. Son olarak sıra Tek Tık’a geldi. Bundan sonra da hem küreselde yapılan işleri Türkiye’ye adapte etmeye, hem de kendi özgün fikirlerimizi geliştirerek farklı ülkelere örnek olmaya devam edeceğiz.
Son olarak gündemimizde DRU (Domino’s Robot Unit) adını verdiğimiz robotlarla sipariş teslimi var. Avustralya’da pilot bölgelerde test aşamasında bulunan bu robot, GPS verilerini kullanıyor, üzerinde bulunan sensörler sayesinde engellerin etrafında dolaşabiliyor ve saatte 20 kilometreye kadar hız yapabiliyor. Bu teknolojiyi Türkiye’de de denemek için çalışmalarımız sürüyor.”
 
Tarafların işi daha da kolaylaştı 
Ayça Mutluer: “Bu projeyi hayata geçirmeden önce şirket içi iletişimine oldukça önem verdik. Tüm dükkanlarımızla proje ve projenin sağlayacağı katkılar ile ilgili birebir görüşmeler gerçekleştirildi, sunumlar yapıldı. Kendileri de bu projeyi duyduklarında oldukça heyecanlandı ve süreçle ilgili olabildiğinde çok bilgi sahibi olmak istediler. Bu proje ile hem müşterilerimiz hem de dükkanlarımızın işi oldukça kolay hale geldi.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics