Bilişim Dünyası 14 KASIM 2015 / 11:40

Enerji ile stratejik ortaklıklar kuruluyor

Ankara’da düzenlenen EIF – 8. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, enerji sektörü karar alıcılarını, uzmanlarını, özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Etkinliğin açılışına; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Libya Petrol Bakanı Mashallah Al-Zawie, Irak Elektrik Bakanı Kasım El Fahdavi, Sudan Petrol Bakanı Dr. Mohamed Zayed Awad, Somali Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Mohamed Mukhtar İbrahim, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, JKBB Başkanı ve aynı zamanda Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, SNPTC Başkanı Wang Zhongtang ve Global Enerji Derneği Başkanı Av. Çiğdem Dilek’in katıldı.
Açılışın ardından yurt dışından gelen bakanların da yer aldığı ‘Bakanlar Oturumu’ gerçekleştirildi. Çiğdem Dilek, bir ülkenin geleceğinin teminatının enerjiden geçtiğine vurgu yaparak “Kamu, iş dünyası, STK’lar ve akademik dünya arasındaki mesafeleri azaltmak gerek. Sık sık bir araya gelmeliyiz” ifadesini kullandı ve “Yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla destek, yatırım teşviği verilmeli. Türk iş insanlarının dünyaya yayılmasını istiyoruz” açıklamasını yaptı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da enerjiden sağlanan başarının altında özel sektör yatırımları olduğuna dikkat çekerek sektörle el birliğiyle sorunların çözülebileceğini söyledi.
 
Türk yatırımcılarını Afrika’da büyük fırsatlar bekliyor
Bakan Ali Rıza Alaboyun, enerjiye erişimin bir hak olduğunu kaydederek “Yenilenebilir enerjide var olan potansiyelimizi sonuna kadar kullanmamız gerekir. Enerjiyi, kaynakları çeşitlendirmeliyiz. Enerji, ülkeleri birbirine bağımlı hale getirdi; enerjide stratejik ortaklık oluşabiliyor. Enerji bakanları çok iyi dış politika bilmeli. Dış politika enerjiden, enerji dış politikadan bağımsız olamaz. Petrol hepimizin barış aracı haline gelirse üretenler de, nakledenler de tüketenler de yararlanır” şeklinde konuştu. ‘Bakanlar Oturumu’nda Türk yatırımcılarının Afrika’da enerji konusunda büyük fırsatları bulunduğunun altı çizildi.
ETİKETLER : 1046
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN