Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2015 / 13:15

Enerji tasarrufunun kestirme yolu asansörden geçiyor

Yapı endüstrisinin son dönemdeki odak noktası ‘yeşil bina konsepti’ ve binalarda enerji tasarrufu sağlanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, iklim değişikliği ve enerji güvenliği ihtiyacı gibi nedenlerin, daha az enerji tüketilmesi yönünde beklentiyi pekiştirdiğine dikkat çekti. Yapı sektörü de bu beklentinin farkında ve Turgay Şarlı’ya göre, bugün birçok ülkede iki inşaat şirketinden biri ‘yeşil bina’ konusuna odaklanmış durumda. Bu arada ThyssenKrupp tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2050 yılına dek şehirlerde yaşayan nüfus yüzde 60 artışla 6 milyarın üstüne çıkacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde, şehirlerin büyümesi sürerken, bina başına tüketilen enerji de bugüne kıyasla yüzde 10-20 artış kaydedecek. Günümüzde dünyadaki enerjinin yüzde 40’ının yapılarda harcandığını, ortalama 30 yıl kullanım ömrü ile asansörlerin de binaların en çok elektrik tüketen ‘kullanıcıları’ olduğunu söyleyen Şarlı, şöyle devam etti:

“Doğru fonksiyon ve özelliklere sahip asansörleri seçmek, binalardaki kullanılabilir alanların yanı sıra hız ve erişim kolaylığını artırırken, enerji tüketimini azaltıyor. Örneğin, modern bir asansör sisteminin tercih edildiği bir binada kullanılabilir alan ortalama yüzde 30 artıyor. Standartların değişmesi ve yeni düzenlemeler ile asansörlerin binanın enerji verimliliğine katkısının artması bekleniyor. Bugün piyasadaki en iyi asansör teknolojisi, güç tüketimini yüzde 30’a kadar azaltabiliyor.”

Bina içinde elektrik üretebilen tek cihazın asansör olduğu bilgisini paylaşan Turgay Şarlı, araştırmalara göre, 2030 yılında Avrupa genelindeki binaların üçte birinin 1970 yılından önce inşa edilmiş binalardan oluşacağına dikkat çekti. “Bu da modern enerji gereksinimleri ve standartlarını karşılamak üzere kapsamlı modernizasyon çalışmalarının yapılmasını gerektirecek” diyen Şarlı, eski asansörlerin yenileri ile değiştirilmesi ile enerji tüketiminin, önceki asansör sistemine göre yüzde 70’e kadar değişen oranlarda azalabileceğinin öngörüldüğünü hatırlattı.

 
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics