Bilişim Dünyası 10 ARALIK 2014 / 10:51

Enerji teknolojilerinin Ar-Ge üssü

İTÜ ARI Teknokent tarafından kurulan Türkiye’nin ilk Enerji Temalı Teknokenti, Maslak Ayazağa Kampüsü’nde, İTÜ Enerji Enstitüsü sınırları ve ev sahipliği içerisinde inşa edilen ARI 6 Binası’nda, enerji konusunda çalışan girişimci teknoloji şirketlerini bir araya getirdi. Girişimci firmalar, Enerji Temalı Teknokent’te, enerji teknolojileri üzerine yenilikçi ürünler ve çözümler üretmeye yoğunlaşırken, yer aldıkları ARI 6 binasının elektrik ihtiyacının bir bölümünü de, bina cephe ve çatısında bulunan fotovoltaik panellerden karşılamaya başladılar.

Türkiye’nin ilk Enerji Temalı Teknokent Binası’nın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından gerçekleştirilen resmi açılışında, kurdela kesilmesinin ardından, İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şişman, tesis ve proje ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Nükleer Enerji Enstitüsü olarak kurularak, 1961-2003 yılları arasında 500’e yakın nükleer uzman yetiştirmesine rağmen, pazar yaratılamaması nedeniyle, Bakanlar Kurulu kararıyla enstitünün adının bugünkü biçimde değiştirildiğini anlatan Prof. Dr. Şişman, Türkiye’deki tek nükleer eğitim ve araştırma reaktörüne sahip olan enstitünün, ikinci nükleer eğitim ve araştırma reaktörünü yerli teknoloji ile yapmayı hedeflediğini belirtti.

Tüm teknolojiler üzerinde çalışma yapılıyor

İTÜ bünyesindeki Enerji Enstitüsü ile Türkiye’nin ilk Enerji Temalı Teknokenti’nin bütünleşik çalışacağını anlatan Prof. Dr. Şişman, “Üniversite-sanayi işbirliğini kalıcı hale getirmeyi, bilginin ekonomiye, araştırmanın teknolojiye dönüşmesini sağlamayı hedefliyoruz” dedi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ ARI Teknokent’in 5 bin 200 Ar-Ge personeli ile bu alanda Türkiye’de en büyük teknokent olduğunu söyledi ve “Nükleer enerjiden konvansiyonel enerji kaynaklarına kadar, tüm alanlarda hiçbirini dışlamadan tüm enerji teknolojileri üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, günümüzde, enerjinin stratejik önemine değindi ve alternatif enerji teknolojilerinin büyük önem kazandığını vurguladı. Türkiye’nin Ar-Ge projelerine ayırdığı yıllık 1,5 milyar TL’nin ortalama bir Avrupa ülkesinin GSMH içindeki oranı açısından en fazla yarısına ulaştığını, bunu artırmak gerektiğini dile getiren Bakan Taner Yıldız, enerji teknolojilerindeki projelerin heyecan verici olduğunu, Türkiye’nin rüzgardan elde ettiği enerjinin, toplam elektrik tüketiminin yüzde 10’unu aştığını kaydetti.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics