Bilişim Dünyası 19 MART 2013 / 13:39

Enerjide kapsamlı proje

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için Türk Telekom Grubu’nun bilişim çözümleri firması İnnova tarafından hayata geçirilen Stratejik Yönetim ve İstatistik Sistemi (ESİS) projesi ile Türkiye’nin ortak enerji bilgi merkezi oluşturuluyor. İnnova tarafından hayata geçirilen ESİS projesi; Türkiye’de enerjinin üretildiği ve tüketildiği her bölgeden elde edilen verileri tek bir merkezde toplayacak, analiz edecek ve geleceğe yönelik doğru stratejileri kurabilmek için gerekli olan karar destek sistemlerinin altyapısını oluşturacak.

ESİS projesi için Ankara’da düzenlenen tanıtım toplantısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani ile İnnova Bilişim Çözümleri Genel Müdürü Ümit Atalay katıldı. Bakan Taner Yıldız, doğru karar verebilmek için mutlaka doğru rakamlarla yola çıkmak gerektiğine işaret ederek, “Güncellenmiş aylık 250 milyon adet verinin değerlendirildiği bir projeden söz ediyoruz. Aylık, saatlik, hatta dakikalık verilerin değerlendirildi bir çalışma bu. Adıyaman’daki bir varil petrol ile Çanakkale’deki bir kw/saatlik enerjiyi değerlendirebileceğimiz bir proje“ yorumunu yaptı. Bu sistemle tek noktadan tek veriyle hareket edeceklerini belirten Bakan Yıldız, “3 yıllık bir çalışmanın sonucu ile test ve teyit edilmiş rakamlarla hareket edeceğiz” dedi.

 

ESİS projesinin bilgi teknolojileri ve enerji sektörü için önemli bir proje olduğunu belirten Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani, “ESİS projesi bir vizyon projesidir” yorumunu yaptı. İnnova Bilişim Çözümleri Genel Müdürü Ümit Atalay, ESİS bilgi sisteminin olan ve olmayan bir çok şeyi keşfetmeye imkan vereceğini belirterek, “Bu kadar veri yapılacak analizlerle detaylı bir bilgi olarak yönetime sunulabilecek” diye konuştu.

Tüm veriler tek merkezde

Bakanlık ile Bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili 13 kuruluş ve 15 birimin yanı sıra bu sektörde faaliyet gösteren piyasa oyuncuları arasında bir bilgi ağının kurulmasını amaçlayan sistem, stratejik kararların alınmasında kaynak verileri temin ederken, kamuoyunun doğru ve güvenilir bir şekilde bilgilendirilmesini de sağlayacak. ESİS projesi ile kurulan bilgi ağı sayesinde, Türkiye’de enerjinin ve tabii kaynakların tedarik edildiği, üretildiği, iletildiği ve tüketildiği her noktadan elde edilen veriler artık tek bir merkezde toplanacak. Daha yüksek optimizasyon sağlanmasını hedefleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ESİS projesiyle, Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların ve özel sektöre ait petrol, doğalgaz, madencilik gibi verilerin tek bir ortak yapı üzerinden aktarılmasını ve bu bilgilerin merkezde toplanmasını sağlayacak. ESİS ile Türkiye’nin enerji alanında ihracat ve ithalat kalemleri, enerji verileri, enerji verimlilik ve tasarruf oranları hızlı bir biçimde Bakanlık birimleri tarafından değerlendirilerek karar alma süreçlerinin desteklenmesi ve raporlanması sağlanacak. Türkiye’de çıkarılan madenler, ithal ve ihraç edilen enerji ve tabii kaynaklar ile üretilen ve dağıtımı yapılan elektrik miktarı anlık verilerle ETKB’nın ilgili birimlerince gözlemlenebilecek. Bu sayede bu kalemlerde yaşanan değişimler, ihtiyaçlar ve iş analizi için gerekli olan raporlar, ilgili birimler tarafından karar alıcılara ulaştırılabilecek ve en doğru politikalar oluşturulacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics