Bilişim Dünyası 26 OCAK 2015 / 05:33

Enerjide verimlilik ödülü Enel’in

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) düzenlediği 14. Çevre ve Enerji Ödül töreninde “Enerji Verimli Ürün “ Kategorisinde Jüri Özel Ödülü’nü E2 serisi kesintisiz güç kaynağı ürünü ve bu ürünün sağladığı elektrik tasarrufu ve enerji verimliliği ile Enel aldı. Enel Pazarlama Müdürü Ayşenur Ateşmen, ödülü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan verdi.

İSO’nun 1995 yılından beri çevre alanında verdiği, bu yıldan itibaren Çevre ve Enerji Ödülleri olarak düzenlenen törende, şirketlerin 2013 yılına ait ürün ve projeleri yarıştı. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü temsilcisi, sanayi temsilcileri ve üniversitelerin çevre bölümleri, enerji enstitüsü ve araştırma merkezlerinden akademisyenlerden oluşan jüride firmaların aday olduğu projeler ve faaliyetleri de ele alındı. Etkinlik kapsamında çalışmaları, öncelik ve hedefleri hakkında bilgiler veren  Enel Pazarlama Müdürü Ayşenur Ateşmen, şunları söyledi:

“Elektrik-elektronik sektörünün önceliği enerji verimliliği. Türkiye’de zayıf şebeke koşulları nedeniyle KGK kullanım oranları yüksek seviyelerde. Bu nedenle KGK’ler enerji verimliliği açısından kritik cihazlar. Enerji verimliliğinin artan önemi ve çevresel kaygılar KGK sistemlerinin yapısında da önemli gelişimlere önayak olmuştur. Son on yıllık süreçte yarı iletken teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak ağır, hantal, düşük başarımlı transformatörlü KGK’ler yerlerini enerji verimliliği yüksek, çevreye duyarlı, üstün başarımlı yeni nesil KGK’lere bıraktılar. Biz de elektrik şebekesine daha az zarar veren, şebekenin güç kapasitesini gereksiz şekilde kullanmayan yüksek verimli ve küçük boyutlu çevre dostu KGK üretiyor ve yenilenebilir enerji kaynaklarını bu yüksek verimli KGK'lere bütünleştiriyoruz. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz, enerji verimliliği konusunda birçok çalışma yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu ödül de tüm bu süreçlerde doğru yolda olduğumuzun ispatı. Bu teknolojiyi kullanan işletmeler, doğrudan enerji tasarrufu sağlıyor. Bu teknolojinin en önemli özelliklerinden biri de KGK yapımında kullanılan malzemelerin azalarak boyutlarının küçülmesi ve daha hafif yapıların oluşturulması. Enerji verimliliği konusunda en büyük sorumluluk bize düşüyor.”

 
ETİKETLER : 1006