Bilişim Dünyası 09 EKİM 2011 / 10:29

Enerjik potansiyelde ‘çözüm’ zamanı

Enerji yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Eaton, Türkiye yapılanmasını daha da geliştirmeyi hedefliyor. Eaton Güneydoğu Avrupa Bölgesi Ülke Müdürü Iordan Minca, üç yıl önce Avrupa pazarına adım atan şirketin, bölgenin alanında önemli oyunculardan biri olma hedefiyle yol aldığını, birleşmeler yoluyla pazarda önemli bir noktaya gelindiğini söyledi. Bu kapsamda önde gelen üç Avrupalı şirketi satın aldıklarını belirten Minca, sürekli bölgedeki etkinliklerini artırma hedefiyle yol aldıklarını, Avrupa’da tüm pazarları analiz ettiklerini ve Eaton’ın hedeflerine en paralel ülkenin Türkiye olduğunu gördüklerini söyledi. Minca, bunun sebeplerini şöyle açıkladı:
“Ülkenin ekonomik büyüklüğü, nüfus yoğunluğu, BT alanında ulaşılan nokta ve geleceğe yönelik büyüme hedefleri önemli. Türkiye, gelişmekte olan bir pazar. Her segmentte büyük potansiyel taşıyor. Pazar, Almanya gibi büyük değil belki. Ama Avrupa’daki büyük pazarlar doymuş durumda. Türkiye ve eski Doğu Bloku ülkelerinde ise durum daha farklı, potansiyel daha büyük. Özellikle de konu elektrik, enerji olduğu zaman... “

Türkiye ve potansiyeli
fark yaratıyor
Minca, kendi faaliyetlerini ‘enerjiyi  yönetmek’ olarak tanımladı, bunun için cihazları ve yöntemleri olduğunu vurguladı. Minca, 2011 yılında Türkiye pazarının durumunu ve 2012 planlarını şöyle anlattı:
“Türkiye’de güzel bir yapılanmayı hayata geçirdik. Türkiye fiyat duyarlılığı yüksek bir pazar. Çok fazla yerel üretici, ayrıca Asya’dan düşük maliyetli üreticiler var. Bu nedenle rekabet çok kolay değil. Strateji ve yön olarak baktığımızda, bu pazara yönelik spesifik ürünler geliştirmemiz gerekiyor. Şu anda pazarda bunların bazıları var. Bir bölümünü de geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl 100’üncü yaşımız. Eaton, stratejisine uygun olan şirketleri satın alarak büyür. Eaton burada daha güçlü olmak istiyor. Bunun temelinde de birleşmeler var. Ama bu gibi kararlar bizde daha üst seviyede alınır. Eaton’da sadece bu işle ilgilenen, pazarları ve potansiyelini analiz eden ayrı bir bölümümüz var. “

Pazara ‘çözüm’
sunma zamanı
Minca, Türkiye’nin bölge ülkelerine erişim için köprü olarak görmediklerinin altını çizdi. “Çünkü bu pazarlarda yerel şirketlerimizle yerel oyuncu olmayı tercih ediyoruz” diyen Minca ekledi: “Ama Türk müşterilerimizle yaptığımız bazı çalışmaların, onların yurtdışı çalışmalarında yer aldığını da biliyoruz.”
Türkiye’de çözümleri
için dağıtıcı ağını genişletmeyi hedefleyen Eaton, böylece hızlı büyüme hedefliyor. Rekabet koşullarının, Eaton olarak pazara sunacakları ürünlerin önemine dikkat çeken Minca, “Bunlar önemli değişkenler. Ama gelecek yıl bu pazarda iki haneli büyüme rakamlarına ulaşmak istiyoruz. Ne kadar partnerimiz olacağı konusunda net rakam veremem. Çalışmalarımıza bu yıl başladık. Onların performansını da değerlendireceğiz” dedi.
Türkiye pazarında büyümek isteyen Eaton, 2012 yılında Türkiye’deki mühendis kadrosunu genişletmeyi de planlıyor. Ayrıca bugüne kadar pazarda ürün sattıklarını, ama şu anda başladıkları, gelecek yıl daha da öne çıkacak olan konunun ‘pazara çözüm sunmak’ olacağını vurgulayan Minca, bunun da kurumsal stratejide önemli bir adım olacağını vurguladı.

İhtiyaca uygun ‘set’ farkı

Minca, “Bir binada bir yatırımcı, ofis alanı istediğinde elektrik şirketi ile kontrat yapar. Bunlar da tedarikçilerden elektrik cihazlarını satın alır” diyerek, çözüm süreçlerini şöyle örnekledi: “Ama yerel oyuncuların ön planda olduğu bu tarz uygulamalar bazen en iyi sonucu vermez. Biz çözüm tedarikçisi olarak; ihtiyaca göre test edilmiş çözümler, kullanıma hazır setler sunuyoruz.  Bu yapılarda, büyük bilgi birikimi var. Sistem güvenliğini de, örneğin binayı inşa eden şirkete sorumluluk olarak yüklemiyor, bu emniyet ve güvenlik özelliklerini, uygulamaları kullanan yatırımcıya aktarıyoruz. 2012’de bu uygulamalarımız öne çıkacak.”
ETİKETLER : Sayı:841

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics