Bilişim Dünyası 30 TEMMUZ 2017 / 10:22

Entegrasyon şart oldu

Ericsson; ConsumerLab - Birleştirilmiş Gerçeklik Raporu’nu yayınladı. Çalışma, tüketicilerin sanal gerçeklik (virtual reality- VR) ve artırılmış gerçekliğin (augmented reality -AR) fiziksel gerçeklik ile nasıl birleşeceğine dair beklentilerini, 5G’nin bu tür deneyimlerin ana akım haline gelmesi için anahtar bir teknoloji olacağını gösteriyor. Rapora göre; yaşam, çalışma, bilgi ile medyayı tüketme şeklimiz kökten değişiyor. AR ve VR’ı ilk benimseyen kullanıcılar, 5G gibi yeni nesil şebekelerin dönüşümde de belirleyici olmasını bekliyor. Kullanıcıların yüzde 36’sı, 5G’nin kesintisiz, hızlı ve yüksek bant genişliğine sahip bir şebeke ile mobilite sağlamasını istiyor. Bu kullanıcıların yüzde 30’u da 5G’nin aynı zamanda kablolu başlıkları kablosuz hale getirmesini bekliyor.
Rapora göre, yeni teknolojilere ilk adapte olan her 10 kullanıcıdan 7’si VR/AR’ın günlük hayatı; medya, eğitim, iş, sosyal etkileşim, seyahat ve perakende olmak üzere temelde altı alanda kökten değiştirmesini bekliyor. Medya ise zaten bir dönüşüm içinde ve tüketiciler sanal ekranların; bir yıl içerisinde televizyon ve sinema salonlarının yerini almaya başlamasını bekliyor.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN