Bilişim Dünyası 10 TEMMUZ 2016 / 17:32

Enuygun.com 2016 için hedef büyüttü

Çağlar Erol ve Nihan Çolak Erol tarafından 2008 yılında kurulan Enuygun.com, kuruluşunun ardından geçen 8 yıllık süreçte yakaladığı büyüme ve başarıyla adından söz ettiriyor.
 
2008 yılından bu yana hizmet veren Enuygun.com, kullanıcıların 1000'in üzerinde havayolu şirketi arasından kendileri için en uygun uçak biletini kolayca bulup hızlı ve güvenli şekilde satın almalarını amaçlıyor. Enuygun.com CEO’su Çağlar Erol ile Enuygun.com’un ortaya çıkış sürecini, son dönem çalışmalarını ve ilerleyen süreçteki planlarını konuştuk.

Enuygun.com’un ortaya çıkış hikayesinden kısaca bahsedebilir misiniz?
2008 yılından Çember.net’i satmamızın ardından, dünyadaki son trendler üzerinde araştırmalar yapmaya başladık. Bu araştırmalarımız sonucunda “fiyat karşılaştırılma” modelinin ilerleyen yıllarda kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanacağını öngördük ve Enuygun.com projesine başladık. İlk olarak GSM, sigorta ve banka kredisi ile yola çıktığımız projede, özellikle banka kredisi özelinde önemli bir kullanıcı trafiğine ulaştık.
Banka kredisi tarafından elde ettiğimiz başarıya bir yenisini eklemeye karar verdik ve seyahat konusuna yoğunlaşmaya karar verdik. 2010 yılından bu yana uçak bileti fiyatlarını karşılaştırma üzerine çalışmalar gerçekleştirmeye başlarken, ilerleyen süreçte uçak biletinin yanına otel seçeneğini de ekledik. 2010 yılından günümüze geldiğimizde Enuygun.com’un 8 milyon ziyaretçiye ve 50 milyon sayfa görüntüleme sayısına ulaştığını görüyoruz. Kurulduğumuz süreçten bu yana her sene yüzde 100 oranında büyüdüğümüzü ifade edebilirim.

Enuygun.com’un yapısından ve ekibinizden söz edebilir misiniz?
Enuygun.com’un kalbinde yazılım yatıyor. Ekibimizi de bu doğrultuda oluşturuyoruz. Yazılımı geliştirdikten sonra ekibimizdeki diğer çalışanlarla birlikte bu ürünü zenginleştiriyoruz. 80 kişilik kadromuzun 20’sini yazılım ekibimiz oluşturuyor.
İş modelimizden biraz söz etmek gerekirse, hali hazırda 1000’in üzerinde havayolu ile çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Doğrudan havayolları ile çalıştığımız gibi GDS’ler üzerinden de iş süreçlerimize katkı sağlıyoruz. Bu noktada farklı bir iş modelimizin olduğunu da belirtmek isterim. Tek sağlayıcıya bakmadığımız gibi aynı kaynaktan sorgulayan birden çok kanal bulmaya gayret ediyoruz. Bu sayede kullanıcılarımıza çok daha uygun fiyata sahip alternatifleri sunabiliyoruz.
Mobil tarafta da önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Banka kredisi ve uçak bileti üzerine geliştirilen iki adet mobil uygulamaya sahibimiz. Uçak bileti tarafından 1 milyondan fazla indirme sayısına ulaştık. Mobil taraftan gelen alımlar yüzde 60 seviyelerinde. Bu rakamı göz önüne aldığımızda ilerleyen süreçte “mobile first” bir şirket olma yolunda olduğumuzu ifade edebilirim. Yeni nesil projelerimizi de bu verilerin ışığından gerçekleştiriyoruz. İlk etapta mobil tarafı baz alarak geliştirdiğimiz iş modellerini, web tarafına geliştirdiğimiz modeller ile destekliyoruz.

Sigorta, banka kredisi, otel, uçak bileti konularında hizmet veriyorsunuz. Bu başlıklara bir yenisini eklemeyi düşünüyor musunuz?
Aslına bakarsanız düşünmüyoruz. Kurulduğumuz tarihten bu yana zaman içerisinden uçak bileti konusuna yoğunlaştık ve elde ettiğimiz en önemli başarılara bu alanda ulaştık. Sigorta, banka kredisi gibi alanlarda hizmet vermeye devam edecek olsak da bu süreçte uçak bileti konusuna ağırlık vererek, bu alandaki çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.

Wingie projenizden ve ilerleyen dönemdeki planlarınızdan söz edebilir misiniz?
Wingie.com ile yapacağımız yurt dışı atılımıyla beraber küresel arenada büyümeyi hedefliyoruz. İlk aşamada İngilizce ve Almanca olarak hizmet vereceğiz. İlk yılı pazara giriş, test ve geliştirme yılı olarak bir yılın sonunda Wingie üzerinden 20 bin bilet satışını hedefliyoruz. Gelecek yıldan itibaren ise büyümeyi hızlandırarak beşinci yıl sonunda yurt dışına yılda ortalama 5 milyon adet uçak bileti satışı yapmayı amaçlıyoruz.
Bunun yanı sıra Enuygun.com olarak 2016 yılı içinde 4 milyon uçak bileti satmayı hedefliyoruz. Ana hedefimiz Türkiye’deki tüm uçak bileti pazarının yüzde 10’una ulaşmak ve bunun yanında tüm satışlarımızın da yüzde 20’sinin yurt dışında gerçekleşmesini sağlamak. Hem şirket olarak büyürken hem de Türkiye turizmine ve ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz.
 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics