Bilişim Dünyası 31 ARALIK 2012 / 08:00

Epson tekstil dünyasında ilklere imza atıyor

Teknolojik inovasyonları ve yatırım stratejileriyle ürün gamını geliştiren Epson, SIGN Fuarı’nda tanıttığı baştan sona kendi ürettiği yeni tekstil, dış mekan ve mimari çizim yazıcılarıyla baskı alanında yeniliklere ve ilklere imza atıyor.

Epson 6-9 Aralık tarihlerinde düzenlenen SIGN Fuarı’nda birçok yeni ürününü tanıttı. Tekstil sektörüne önemli bir giriş yapan Epson’un yeni süblimasyon makinelerinin EMEA (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) tanıtımı Türkiye’de gerçekleştirildi. Dış baskı ve mimari çizimlerine yönelik baskı alanındaki yeni yazıcıları da kapsayan 12 tane yeni ürünü ilk kez tüketici karşısına çıktı.
70. kuruluş yıldönümünü kutlayan, senede 22 milyar yazıcı ve sunu cihazı üreten Epson, yılda 7 bin patent başvurusunda bulunuyor ve teknolojik inovasyona oldukça önem veriyor.

Fuarda konuştuğumuz Epson İtalya s.p.a. ProGraphics ve V.I. Kanal Müdürü Çağdaş Sevgen, Epson’un yeni yatırım kararları doğrultusunda pazara sunduğu yenilikleri şu sözlerle anlattı:
“Epson teknoloji üreticisi bir şirket ve ürettiği teknolojileri şu ana kadar birçok farklı sektördeki şirketin hizmetine sunuyor. Şu ana kadar pazarda özellikle dış mekan, tekstil gibi alanlarda ürünlerini şirketlerle paylaşarak yer alıyordu. Artık çıkan ürünlerin tamamı en ufak parçasına kadar Epson tarafından üretiliyor. Yeni ürünlerin özellikleri Epson’un tekstil ve dış baskı için vizyonunu yansıtıyor.”
3 yıl kalıcı ve nikel içermeyen sağlık dostu dış mekan baskıları
Sevgen, Epson’un yeni dış mekan baskı çözümleri ile ilgili detayları paylaştı: “Dış mekan baskılarda bugüne kadar tek bir ürün vardı. Pazarın ihtiyaçlarını A sınıfından C sınıfına kadar karşılayabilecek üç ürün çıkardık. Dış mekan baskılarda renk doygunluğuna daha fazla önem veren kullanıcılarımız için SC-S70610 ile sektörde bir ilk sayılabilecek metalik ve beyaz rengin otomatik olarak aynı anda kullanılmasını sağlıyor. S serisi on renge ulaşan geniş renk uzayı ile evde baskıdan sanatsal baskıya geniş bir yelpaze sunuyor. Tüm ürünler Nortix 1 denilen ekolojik sertifikaya sahip. Dış mekan baskı yazıcılarında bu özelliği bulmak gerçekten çok zor. Ekosolvent denilen ürünlerde nikel kullanılıyor, Epson olarak biz nikel kullanmıyoruz. Dış mekan baskı yazıcıları SC-S serisi ile 3 yıl kalıcı baskı sağlayan makinelerin renk gamı da oldukça geniş. Ürünler renk gamı ve hız bazında birbirinden farklılaşıyor.”
“Teknik çizimlerle ilgili ürünlerimiz vardı ama T serisi ile pazarın ihtiyaçlarından çok AUTOCAD kullanıcılarının -doğrudan mühendisler ve mimarlar incelenerek-  genel ihtiyaçlarını gözeterek ürünlerimizi genişlettik” diyen Sevgen, kopyalama merkezlerinden, AutoCAD kullanıcılarına geniş bir kitleye hitap eden T serisi ile A1 boyutundaki baskıları 28 saniyede ve 1.3 mm kalınlığında almanın mümkün olduğunu belirtti.

Sevgen’in belirttiğine göre, tekstilde bugüne kadar kullanılan Epson baskı yazıcıları, artık Epson adı altında sunuluyor; mürekkebinden makinesine kadar direk olarak girmiş bulunuyor. Bu önemli yeniliğin avantajlarını ise şöyle özetledi: “Kullanıcıların biz doğrudan bu ürünleri desteklemediğimiz için çok fazla teknik sorun yaşıyorlardı. Bizim olmayan bir mürekkep sistemini, Epson’un makinelerine bütünleştirmek sorunlara yol açıyordu. En küçük parçaya kadar bizim üretmemiz uzun süreli kullanıma katkı sağladı ve renk doygunluğu anlamında da çok iyi sonuçlar alıyoruz.”

“Süblimasyon kumaş baskı sayısallaşıyor”
Fuar için Türkiye’ye gelen Epson Avrupa Kurumsal Direktörü Yuken Tanabe, stratejik öneme sahip Türkiye pazarının özellikle Avrupa için tekstil alanındaki önemini vurguladı ve ekledi: “Avrupa’da İtalya tekstil alanında önde gelen ülke, Türkiye ikinci sırada yer alıyor ancak Türkiye’deki tekstil hacmi İtalya’dan daha geniş. Diğer taraftan dünyadaki tekstil pazarının sadece yüzde 2’si sayısallaşmış durumda. Önümüzde büyük bir pazar var. Epson olarak yeni ürünlerle bu pazarda büyük şirketlerle çalışmayı hedefliyoruz. Tekstil alanında yeni süblimasyon yazıcıları SureColor SC-6000 ve SC-F7000, ruloyu otomatik olarak kaldırma teknolojisi ile üretimde kesintiyi en aza indiriyor. Mürekkebinden yazıcı kafasına, ürünün tüm bileşenlerinin tek bir şirket tarafından üretilmiş olmasıyla da bir dünyada bir ilk. Kullanımı da kolay açıyorsunuz tıpkı kendi yazıcınızı açar gibi. MicroPiezo TFP baskı kafası, kağıda dokunmadan püskürtme işlemini gerçekleştiriyor ve böylelikle kullanıcıya damla yoğunluğunu ayarlama imkanı sunuyor.”