Bilişim Dünyası 21 KASIM 2010 / 18:00

Esnek BT ile geleceğe hazırlanın

NetApp Amsterdam’da “Esnek BT-Gelecek için hazır olun” konulu bir etkinlik düzenledi.

NetApp geçtiğimiz hafta Amsterdam’da “Esnek BT-Gelecek İçin Hazır Olun” konulu bir etkinlik düzenledi.
Hızlı büyümesini sürdüren ve küreselde 18.5 milyar dolarlık hacme ulaşan NetApp, Türkiye’nin de bulunduğu EMEA bölgesinde de hızla yükseliyor. İki hafta önce İstanbul’da bir toplantı gerçekleştiren şirket, Türkiye büyüme oranını yüzde 65 olarak duyurmuştu. Buna bağlı olarak EMEA bölgesinde de Rusya gibi hızlı büyüyen ülkelerin de desteğiyle ani bir ivme yakalayan şirket, 2012 için koyduğu EMEA bölgesinde depolama ve veri yönetimi konularında lider olma vizyonunu da bugünden gerçekleştirmek üzere.
Şirketin Amsterdam Schiphol’deki merkezinde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını NetApp Başkan Yardımcısı ve EMEA Genel Müdürü Andreas König gerçekleştirdi. Konuşmasında şirketle ilgili rakamsal bilgiler veren König, 2012 vizyonu, içinde bulunduğumuz yıl ve esnek BT kavramlarını da bölgede hizmet veren gazetecilere aktardı. 2010 mali yılında 3.93 milyar dolar gelir elde ettiklerini belirten König, “Küresel olarak elde ettiğimiz bu rakamın 1.5 milyar doları bizim bölgemiz olan EMEA’dan geliyor. 2022 mali yılımızın ilk çeyreğinde ise küreselde 1.14 milyar doları yakaladık ki bu da geçen yıla önemli bir oranda büyüyeceğimizin bir işareti” şeklinde konuştu.
Konuşmasına EMEA’nın NetApp için lider bölge olduğunu vurgulayarak devam eden Andreas König, “Bölgede yüzde 40 büyüme sağladık. 1500’den fazla çalışana sahibiz.
Dikey sektörlerde 18 binin üzerinde müşteri ve 69 binin üzerinde kurulu sistemimiz var. Almanya gibi anahtar bir pazarda bir numara olmayı başardık ve EMEA’da da, ikinci, sıradayız ve ilk sıra için hızlı yükselişimiz devam ediyor. Liderlik için de aralarında Türkiye ve Rusya’nın da bulunduğu hızlı gelişen pazarlara ve Doğu Avrupa ülkelerine yatırımlarımız devam ediyor” dedi.
Andreas König’den sonra NetApp EMEA Ürünler, İşbirlikleri ve Çözümler Yöneticisi John Rollason bir sunum yaptı. Rollason sunumunda yeni ürünler ve işbirlikleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Sunumdan sonra Rollason’un moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, VMware,
Cisco ve Proact yöneticileri esnek BT ve NetApp ile yaptıkları projeler hakkında bilgi verdi, soruları yanıtlamaya çalıştı.

Türkiye’de en önemli sektörler, bankacılık ve telekom
Toplantı sonrasında sohbet etme olanağı bulduğumuz Andreas König’e Türkiye’deki en önemli sektörleri sorduk. Şirket olarak finansal servisler, üretim, otomotiv, kamu, eğlence, sağlık ve telekom alanlarında yoğunluk kazandıklarını ifade eden König, “Bu alanların hepsi bizim için kritik öneme sahip. Türkiye’de de bu alanlarda önemli çalışma ve projeleri yapıyor ayrıca hedefliyoruz. Ancak Türkiye’de şu ana kadar en başarılı olduğumuz sektörler telekom ve bankacılık-finans sektörleri. Türkiye, özellikle bankacılık tarafından çok gelişmiş uygulamalara sahip ve bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor” şeklinde görüş belirtti.
Andreas König, son dönemde yaşanan şirket evlilikleri hakkında ise şunları söyledi.
“Sektörde her zaman her şirket her şirketi satın alabilir. Son dönemde bunun örneklerini de görüyoruz. Ancak kişisel fikrim bir şirketi satın almak için milyar dolarla ödemek yerine satın alınması düşünülen şirketin iş koluna yatırım yapılması daha doğru geliyor.”
ETİKETLER : Sayı:796

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics