Bilişim Dünyası 06 TEMMUZ 2015 / 06:33

Esnek veri merkezi için iki çözüm

Nutanix, .NEXT konferansında yeni nesil Xtreme Compution Platform’u (XCP) duyurdu. XCP, yönetimin minimuma indirgendiği görünmez bir mimari sağlayarak BT ekiplerinin uygulama ve servislere zaman ayırmalarını sağlayacak. Nutanix Acropolis ve Nutanix Prism olmak üzere iki ürün ailesinden oluşacak olan XCP, hiper-bütünleşik çözüm uygulamalarını donanımdan bağımsız olmasını sağlayacak şekilde genişletiyor. Bunu da gelişmiş uygulama taşınabilme özelliği, özel sanallaştırma katmanı, uygulama seviyesinde analiz ve izleme becerileriyle gerçekleştiriyor. Bu yenilikler veri merkezleri süreçlerini basitleştirirken, maliyetleri de düşürme gücüne sahip.

Nutanix XCP tüm donanımsal ihtiyaç döngüsünü görünmez hale getiriyor ve geleneksel veri merkezi çözümlerinin yarattığı atıl duruma düşme ve finansal yenileme gereksinimini ortadan kaldırıyor.

İki ayrı ürün ailesi

Nutanix Türkiye Teknik Müdürü Öner Çetin, “Web ölçekli mimari ve kullanıcı seviyesinde tasarım ilkeleri çerçevesinde sanallaştırmayı, tıpkı veri depolama için yaptığımız gibi görünmez hale getireceğiz ve kurumsal BT verimliliğini maksimum seviyeye çıkaracağız” bilgisini paylaştı.

Nutanix Acropolis ürün ailesi BT ihtiyaçları için dağıtılmış veri depolama altyapısı, özelleştirilmiş bir sanallaştırma çözümü ve uygulamanın taşınabilirliği ve esnekliği için özel araçlar sağlıyor. Nutanix Prism çözümü ise altyapı yönetimini sadeleştiriyor, zaman alan BT görevlerini daha akıcı hale getiriyor, sistem ve güvenlik güncellemeleri için tek tıkla kurulabilen yazılım yükseltmelerini içeriyor. Tek tıkla sorun tespit etme; mimarisel ve kapasitesel sorunların tanımlanmasını ve çözülmesini hızlandırıyor.

Nutanix kurumların kendi ortamlarında Acropolis ve Prism ürünlerini deneyebilmesi için Community Edition adında ücretsiz yazılım paketi sağlıyor. Community Edition sürümü Nutanix XCP mimarisinin halka açık, tam fonksiyonel, ücretsiz sürümü ve www.nutanix.com/ce/register adresinden erişilebiliyor.

 
ETİKETLER : 1029