Bilişim Dünyası 04 HAZİRAN 2014 / 11:19

Eutelsat 3B başarıyla fırlatıldı

Dünyanın lider uydu operatörlerinden Eutelsat Communications’ın yeni uydusu EUTELSAT 3B, Zenit-3SL roketiyle başarılı bir şekilde fırlatıldı ve Temmuz ayında hizmete başlayacağı görev yeri olan 3° Doğu'ya doğru yola çıktı.


Eutelsat için Airbus Defence and Space'nin kendi E3000 platformunu kullanarak oluşturduğu altı tonluk EUTELSAT 3B uydusu, geçtiğimiz hafta Avrupa saati ile 21:10’da fırlatıldı. 1 saatlik bir yolculuğun ardından Zenit-3SL roketi, EUTELSAT 3B'yi yere eşzamanlı transfer yörüngesine serbest bıraktı. Uzay aracının ayrılmasından iki saat sonra, uydunun güneş enerjisi panellerinin kısmi kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandı. EUTELSAT 3B; Avrupa, Türkiye ve Afrika'daki veri, telekom ve video pazarları için genişleme kapasitesi ve yörünge içi güvenliği sağlamak amacıyla gönderilen EUTELSAT 3D'nin yerine geçecek.

Eutelsat CEO'su Michel de Rosen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“EUTELSAT 3B'nin 3 derece Doğu yönüne doğru yola çıktığını gördüğümüz için çok heyecanlıyız ve ayrıca Sea Launch ve Energia'ya bu mükemmel fırlatma başarılarından ötürü teşekkür ediyoruz. EUTELSAT 3B, 3° Doğu'daki yörünge konumumuzun gelişimi için güçlü bir platform olacaktır. Farklı alanlardaki beklentilere yönelik olağanüstü kapasitesi, Brezilya'dan Orta Asya'ya kadar büyük bir alanda geniş bant, veri, telekom ve video hizmetlerini kullanan müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamamıza olanak tanımaktadır.”

 EUTELSAT 3B, Ku , C ve Ka uydu bantlarının tek bir platformda birleştirmek için gönderilen ilk ticari uydu, 51 aktarıcıya kadar çalıştırabilecek. Yenilikçi üç bantlı konfigürasyonu, müşterilerin; Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Orta Asya ve Brezilya'yı içine alan kapsama alanlarına bağlı üç frekans bandından seçim yapabilmesine olanak tanıyacak.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics