Bilişim Dünyası 08 OCAK 2017 / 14:26

Farkındalık geliştikçe, çeşitlilik de artacak

Aksoy Bilişim; küresel bazda önde gelen mobil aksesuar markalarının Türkiye distribütörlüğü ile pazarda sahte ürünlerin hakimiyetini en aza indirmeyi hedefliyor.
Aksoy Bilişim, mobil cihaz aksesuarlarında küresel bazda önde gelen markalarını 2009 yılından beri Türkiye’ye taşıyor. Halen 20'yi aşkın markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlendiklerini, bunlar içinde İtalyan SBS’nin de yer aldığını belirten Aksoy Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Osman Aksoy, tüm mobil cihazlar ve tabletler için geliştirilen yüzlerce farklı aksesuarın ülke genelinde bin noktaya dağıtımını yaptıklarını vurguladı. “Aksoy Show Mobile” aracının da Türkiye’deki satış noktalarını dolaşıp bayilere yeni ürünleri tanıttığını söyleyen Osman Aksoy’a göre, Türkiye pazarında aksesuar farkındalığı henüz emekleme aşamasında. Bu konuda bayilerin bilgilenmesi, beraberinde tüketici bilincinin gelişmesi ise her türlü mobil cihaz için Türkiye’yi benzersiz bir pazar haline getirecek. Aksoy ile hedeflerini ve stratejilerini konuştuk:
 
SBS ile işbirliği nasıl gelişti?
Hedefim; tablet ve cep telefonu için aksesuarları ithal etmek, söz konusu markaların distribütörlüğüne sahip olmaktı. Farklı olanı, belki biraz daha pahalısını hedefledik ve ilk adımı da cep telefonuna bağlı ahizeler ile attım. Bunlar benim ilk bulduğum ve Türkiye’ye getirdiğim üründü ve 1 yıl içinde 150 bin adedi aşkın satış yaptık ve pazarda belli bir noktaya geldik. Çalıştığımız müşteriler de ‘şu markalardan şu fiyat aralığında şu tarz ürünleri getir’ önerilerini yapmaya başladılar. Satışta farklı yöntemler uyguluyor, süreci bir zincir olarak ele alıyoruz. Bizim üzerimizdeki bayinin, yani alıcının, sonrasında satıcının, sonuçta da müşterinin mutlu olması lazım. Araştırdık ve bu işlerin de artık moda sektörünün değişim hızına benzer bir yapıya kavuşması ışığında, bu strateji ile üretim yapan İtalyan SBS firması ile görüştük, Türkiye distribütörlüğünü aldık.
 
SBS’nin özelliği nedir?
Fiyat yapısı orta segmentteki birçok marka ile aynı, ama kalitesi çok daha yüksek olan bir marka. Şirket, İtalya’daki deposunda birçok ürünün stoğunu bulunduruyor ve bu da büyük bir üretim kapasitesi ve güç demek. Türkiye distribütörlüğünü aldığımız SBS, Avrupa’da en hızlı büyüyen markalardan biri. Hedefimiz; Türkiye’de cep telefonu satılan tüm noktalarda SBS markasını müşterilerle buluşturmak ve bunu operatör bağımsız yapmak.
 
İtalyan şirketin Türkiye pazarından beklentileri neler?
2016 yılı başından beri en çok yatırım yaptıkları ülke Türkiye. Daha uygun maliyetli ve kâr marjlı ürünleri Türkiye pazarına sunup, yani satan kişi olan operatör bayilerine kazandırmak ise öncelikleri. Bayiler için öncelik; operatör bayileri arasında en çok kazancı getiren olmaktır ve bu mantık Avrupa’da yoktur. Ama Türkiye yapısı ile bunu biraz olsun Avrupa’ya öğrettik. Bu nedenle gelin ben marjımı düşüreyim, uzun vadede kazanç hedefimizi sağlam yapalım, bayilerimizi doyuralım, onlar müşterilerine daha kaliteli ürün satsın. Tüm operatörlerin bayilerinin ürün ve hizmet kalitesi standardı, müşteri odaklılık bu noktada önem kazanıyor.  
 
Kanal yapınızda kimler var?
Operatörlerin bayileri, zincir teknoloji marketleri, teknoloji harici hipermarketler, operatör bayileri, ufak bilgisayar mağazaları diyebiliriz. En çok para harcanan teknoloji başlığı artık cep telefonu ve bilgisayar mağazaları da ürün çeşitliliği sağlamak için bu ürünlere ilgi gösteriyor. Cep telefonu aksesuarlarında kâr fırsatı yüksek ve bu nedenle birçok farklı bayi yapısı da aksesuar satmaya başladı. Benzin istasyonlarındaki marketler bunun bir örneği.
 
Satışlarınızda ağırlık hangi bölgelerde?
Türkiye çapı diyelim, ama yaz döneminde odağımız biraz Marmara bölgesinden çıkıyor ve yazlık bölgelere yöneliyor. Küresel sipariş ağımızı da mevsime göre böyle değişikliğe tabi tutmaya önem veriyoruz. Mobil cihaz üreticileri kendi aksesuarlarını üretip tüketiciye sunuyor zaten. Samsung’un küreselde bazı markaları var ve bunlar Samsung Mobile Accessories Partnership Program (SMAPP) olarak geçiyor. SMAPP bünyesindeki markaların da Türkiye distribütörlüğünü aldık ve böylece Samsung Türkiye ile çalışmaya başladık. Samsung Türkiye’nin birçok mağazasına bu ürünlerin tedariğini gerçekleştiriyoruz.
 
Satış yapınız nasıl şekilleniyor? 
Farklı bir yapı ile yol almak ve bayiye farklı bir servis verebilmek için mobil bir showroom yaptım, bunun için bir kamyonet aldım ve “Aksoy Show Mobile” hayata geçti. Bayiyi showroom içine aldığımız zaman, içerdeki satış yetkilisi arkadaşımız elindeki barkod okuyucu ile bayinin askılarda görebileceği ürünler arasından siparişlerini alıyor, kurduğumuz akıllı sistemle aynı anda sipariş bizim depomuza geliyor ve saat 17:00’ye kadar olan siparişler aynı gün çıkıp ertesi gün teslim ediliyor. Ürünleri alıp bunun mağaza konseptinde askıda nasıl duracağını göstererek bayinin daha çok hayal kurabilmesini sağlıyorum. Perakende sektöründe doğru ürün konumlandırma önemli. Bağlantılı dünya da size farklı seçenekleri hayata geçirme imkanı sunuyor.
 
Tüketicilere sunacağınız yeni ürünler olacak mı?   
Mobilden kontrol edilen ampul, tencere, su matarası, akıllı saat, akıllı dumble ve akıllı ip bile var. Ama Türkiye’de akıllı sağlık ürün ve çözümlerine yönelik ilgide henüz yolun başındayız. Bu belirttiğim ürünleri iş ortaklarımızın mağazalarında sunmaya başladık ve bağlantılı sistemler bizim için önemli. Acabanealsam.com sitemizde online satış da yapıyoruz. Ürün gamı git gide gelişecek ve burada kişiselleştirilmiş ürünler de yapıp satıyoruz. Bu satışlarımız operatörleri rahatsız da etmiyor. Çünkü hiçbir kanalda fiyat dengesini bozmuyoruz. Sonuçta fiyatın her yerde ve her kanalda aynı olması çok önemli.
 
2017 planlarınız, hedef ve öncelikleriniz neler?
Mobil aksesuar pazarının daha da büyümesini bekliyorum. Bir cep telefonu sahibi Türkiye ortalamasında satın aldığı cihazın bedelinin yüzde 8’i kadar parayı aksesuara harcıyor. Avrupa’da ise bu oran mobil cihaz bedelinin yüzde 30’una yakın. Çünkü mobil aksesuar ve marka farkındalığı var. Bizde ise bu farkındalık yavaş yavaş gelişiyor. Sahte ürünler daha çok öne çıkıyor. Bu nedenle 2017’de yeni ürün ve çözümlerin gelmesi, tüketicilerde aksesuar farkındalığının oluşması önceliğimiz. Bu gelişimde hem mobil cihaz üreticilerinin hem operatörlerin payı olacak ve ‘kaliteli olan iyidir’ algısı, marka farkındalığı yerleşecek.
2017 ve sonrası için hedefimse Türkiye’de üretim yapmak ve distribütörlüğünü yaptığımız markaları bu pazara çekmek, kendi mobil aksesuar markamızı oluşturup, üretimi Türkiye’de yapmak. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics