Bilişim Dünyası 09 ARALIK 2013 / 08:09

Farklı mekanlarda farklı cihazlara ilgi hep var

Intel Labs Başkan Yardımcısı, Etkileşim ve Deneysel Araştırma Bölüm Direktörü Dr. Genevieve Bell, araştırmaların insanların teknolojinin yeni formlarına ilgili olduğunu gösterdiğini söyledi.

15 yıldır Intel Labs Başkan Yardımcısı olarak Intel Laboratuvarlarında etkileşimsel ve deneyimsel araştırmalar direktörü olarak görev yapan Dr. Genevieve Bell, Intel laboratuvarlarında etkileşimsel ve deneyimsel araştırmalar direktörü olarak yaptığı görevinde, sosyal bilimcileri, deneyimsel tasarımcıları ve bilgisayar bilimcileri yönetiyor. Dr. Genevieve Bell ile insanların teknolojiye yaklaşımları ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.
“Dünyanın hemen her yerinde 15 yıldır insanların özellikle de kadınların günlük ihtiyaçları, davranışlarıyla ilgili araştırmalar yapıyoruz” diyen Bell, bu araştırmaları insanlarla günlük hayatlarını birlikte geçirerek yerinde gözlemleyerek gerçekleştiriyor.
İnsanlara sadece teknolojiyi sağlamanın değil, teknolojiyi kullanmalarını sağlayacak temel becerileri de kazandırmanın önemli olduğunu vurgulayan Bell, Intel’in ‘Girls Rising’ projesini örnek gösterdi ve ekledi: “Birine internet bağlantısı sağlamadan sadece bir dizüstü bilgisayarı vermek önemli değil. Sunduğumuz teknolojinin kullanılabilmesi için eğitime de yatırım yapıyoruz.”

Giyilebilir ürünlere ilgi fazla, tasarımlar kültürden kültüre değişken
Giyilebilir teknolojilerle ilgili Intel’in çok sayıda araştırma yaptığını belirten Bell, “Şekillendirme faktörü, güvenlik, deneyim üzerine düşünmek gerekiyor. İnsanlar giyilebilir teknolojilerden ne bekliyor, istiyor sorusuna yanıt vermek lazım. Intel’de ve Intel dışında gördüğüm tüm araştırmalar insanların teknolojinin yeni formlarına ilgili olduğunu gösteriyor. Hangi tasarım (gözlük, saat) en çok tercih edilen ürün olacak bunu henüz bilmiyoruz. Giyilebilir ürünlerle ilgili oldukça farklı tasarımlar var, kültürden kültüre değişkenlik gösteriyor.”
Müzik dinleme, film izleme, e-posta gönderme gibi bütün gereksinimlerin tek cihazla karşılanacağını vaat edilirken, tablet, bilgisayar, akıllı telefon gibi pek çok cihazı bir arada kullanma alışkanlığının oluştuğunu söyleyen Bell, insanların farklı farklı cihazları kullanmak istemediklerini söylediğini ancak buna göre alışveriş yapmadıklarını belirtti: “Eğer imkanımız varsa en büyük ekranlı televizyonu satın alıyoruz. Bir muhabiri düşündüğümüzde, fotoğraf makinesi, mikrofon, ses kayıt cihazı kullanıyorsunuz. Evinizde dizüstü bilgisayar, belki tabletiniz de var. Farklı mekanlarda farklı cihazlar kullanmayı seviyoruz.”
Genevieve Bell, insanların teknolojiyi kullanımıyla ilgili şunları söyledi:
“İnsanlar, ailelerine, arkadaşlarına, ilgilerini çeken şeyler paylaşan insanlara bağlanmak istiyorlar. İnsanlar kendi hayatları dışında güzel hikâyeler dinlemeyi, izlemeyi seviyorlar. Son yüzyılın en popüler teknoloji ve uygulamalarına baktığımızda, televizyon bize güzel hikayeler sunuyor, cep telefonları yine insanlarla iletişimimizi sağlıyor, facebook yakınlarımıza bağlanmamızı sağlıyor.”
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics