Bilişim Dünyası 25 KASIM 2013 / 08:11

Fast50 yeni şirketlerle zenginleşiyor

Deloitte Türkiye tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Fast50 Programı sonuçlandı. Listede yeni şirketlerin sayısındaki artış dikkat çekiyor.

Deloitte tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği “Deloitte Teknoloji Fast50 Programı”nda bu yıl dereceye girenler belli oldu. Elkotek’in teknoloji özel ödülünü aldığı programın Big Stars kategorisinde Aselsan, Havelsan ve Biotekno şirketleri dereceye girdi. Fast50 Programı’nda ilk 10’a giren şirketler ise şunlar: Binbir Teknoloji, Vector, Elkotek, FG Digital, Tektronik, İdeasoft, Smartis, Pozitron, Udav ve Radore.
İlk 50’ye giren şirketler, bu ay içinde açıklanacak olan ve EMEA bölgesini kapsayan Fast500 Programı’na girmeye çalışacak. 2009 ve 2011 yıllarında Fast500 listesinin birincilerinin Türkiye’den çıktığını kaydeden Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu, “Bizden ilk ona kaç şirket girer bilmiyorum ama başarılı bir Türkiye tanıtımı olacak diye tahmin ediyorum” dedi.

Türkiye’de inovatif çözümler var
Deloitte listesine en az 5 yıldır faaliyet gösteren şirketler girebiliyor. Yaveroğlu, bu yeni genç şirketleri son yıllardaki girişimcilik atılımlarının bir sonucu olarak değerlendiriyor. “Bu sene yeni şirket sayısında artış var. Yakın zamanda ilk 50 içinde daha fazla yeni şirket göreceğiz. Üst sıralardaki birçok şirket listeye ilk kez girdi” diyen Tolga Yaveroğlu, şunları kaydetti: “Servis kapsamına baktığımızda da oldukça inovatif bir tablo görüyoruz. İlk yıllarda listede yazılım şirketleri varken, şimdi veri bankası, sosyal medya, mobil, tüketici elektroniği, etkileşimli medya, internet şirketleri, oyun, iletişim donanımı alanlarında çalışan şirketler yer alıyor.”

Hedef dış pazarlar
Deloitte Türkiye, Fast50 Programı kapsamında bir de anket düzenledi. Programa katılan şirketlerin CEO’larının katıldığı bu anketin sonuçlarına göre CEO’lar uluslararası pazara açılmayı ve küresel genişlemeyi birincil hedefler olarak görüyor. Yaveroğlu “CEO’lar ağırlıklı olarak bölgesel pazarları tercih ediyorlar. Özellikle Doğu Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika yanıtlarını aldık” sözleriyle dış pazar durumunu değerlendiriyor.

“Yatırım talebi var ancak diğer sektörler kadar çok değil”
Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirket son yıllarda yabancı yatırım aldı ve almaya da devam ediyor. Bu yatırımcıların bilişim şirketlerine ilgisinin nasıl olduğunu sorduğumuz Tolga Yaveroğlu, bu konuda şu bilgileri verdi:
“Türkiye pazarına girmek isteyen stratejik oyuncular ya da Türkiye’de yaratıcı bir yapılanmayla varlıklarını güçlendirmek isteyen şirketler yatırım konusunda hevesliler. Ancak bütçe ve talep sayısı diğer sektörler kadar parlak değil. Listemizdeki şirketlerin çoğu aktif olarak stratejik ve finansal yatırımcılarla ilgililer, bazılarının görüşmeleri var. Kimileri sadece organik büyümeye odaklanırken kimileri küresel büyüme, satın alma yoluna gidiyor. Stratejik yatırımcı ya da finansal yatırımcı arayarak büyüme sağlamak isteyen şirketler var. Teknoloji alanındaki şirketleri yoğun olarak talep alma potansiyeli var.”

Fast50’de ilk 10 şirket

- Binbir Teknoloji
- Vector
- Elkotek
- FG Digital
- Tektronik
- İdeasoft
- Smartis
- Pozitron
- Udav
- Radore.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics