Bilişim Dünyası 27 MART 2013 / 11:19

fastPay ile PaybyMe işbirliği

Gerçekleştirilen işbirliği kapsamında, hem fastPay kullanıcıları hem de DenizBank müşterileri ödeme yaparken kart/hesap gibi bilgilerini paylaşmadan güvenli ve hızlı bir şekilde ödeme yapma imkanına kavuştu. DenizBank müşterisi olmayan kullanıcılar da fastPay ödeme sistemi ile oyun endüstrisinin önde gelen şirketlerinden PaybyMe üye iş yerlerinde çevrimiçi ödeme yapabilecekler.

Yenilikçi ürün ve hizmetleri ile dikkat çeken DenizBank, hayata geçirdiği fastPay uygulaması ve oyun endüstrisinin güçlü firması PaybyMe ile yaptığı işbirliği sayesinde sayısal bankacılık müşterilerine çok önemli fırsatlar getirdi. DenizBank’ın sektörde farklılık yaratan fastPay uygulaması, farklı sektörlerde ödeme çözümü olarak konumlanmaya başladı. fastPay, mobil uygulama olarak cep telefonu numarası ile gece-gündüz ve hafta sonu para transferi yapabilme olanağı vermesinin yanı sıra çevrimiçi ödeme çözümü olarak da hizmet vermeye başladı.

DenizBank müşterisi olmayanlar da yararlanıyor

fastPay ile fiziki üye işyerindeki ödeme ortamı, e-ticaret işlemlerindeki çevrimiçi ödemeler için de geçerli hale geldi. Kullanıcılar ilgili ödemelerini, fastPay uygulamasındaki cüzdan bakiyesinden,  DenizBank müşterisi ise bağlı mevduat hesabından veya kredi kartından yapabilecek. Banka müşterisi olmayan kullanıcılar da, fastPay uygulamasını akıllı telefonlarına indirdikten sonra Açık Deniz ATM’lerinden fastPay bakiyelerine kartsız para yükleyerek fastPay ile çevrimiçi ödeme yapabilecekler. Sunduğu ödeme ve onaylama seçenekleri ile de rakiplerinden ayrışan fastPay ödeme sisteminde ödeme kaynağı olarak banka hesabı, kredi kartı ve fastPay bakiyesinden herhangi biri seçilebiliyor ve onaylama kredi kartı şifresi, fastPay PIN veya mobil onay ile yapılıyor. Bu bağlamda birçok ilke imza atmış olan fastPay, çevrimiçi ödeme tarafında da kredi kartı şifresiyle banka hesabından çevrimiçi ödeme yaptırabilen ilk uygulama oldu. Ayrıca, mobil onay özellikle çevrimiçi ortamda şifre paylaşmak istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilecek.

Banka müşterisi olmayan kullanıcılara da açık

Konuyla ilgili açıklama yapan DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, DenizBank’ın inovatif yaklaşımına paralel olarak birçok alanda sektörü ilklerle tanıştırdığını belirterek, “Türkiye nüfusu 29 yaş ortalaması ile genç bir nüfusa ve aynı zamanda yaklaşık olarak 67 milyon GSM kullanıcısına sahip. Mobil cihaz kullanımının da yaygınlaşmasına paralel, mobil bankacılık uygulamalarına ilgi her geçen gün artıyor. Biz de DenizBank olarak bu alanda birçok uygulama hayata geçiriyoruz. fastPay’i benzerlerinden farklı kılan en önemli özellikleri ise; para transferinde gönderici ve alıcının DenizBank müşterisi olmasına gerek kalmadan işlem yapabilmesi, sesle para gönderme ve kullanıcıların restoranda kasaya gitmeden direkt mobil uygulamanın içinden ödeme yapabilmesine olanak tanıması” dedi.

PaybyMe Yönetici Ortaklarından Ali Tirkeş ise fastPay'le ilgili olarak, "Proje aşamasında dahil olduğumuz ve bugün de bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz fastPay, tam da tüketicilerin ve üye işyerlerinin beklediği bir çözüm oldu. Ödemelerde ve para transferlerinde kullanıcıya sahip olduğu enstrümanlar içinden seçim şansı vermesi, banka müşterisi olmayanların da uygulamadan yararlandırılması ve kolay işlem deneyimi ile fastPay, mevcut yöntemler arasında hızlıca yerini alacaktır. Ücretsiz olarak hizmet veren bu ödeme sistemi,  fastPay'in tüketiciler tarafından tercih edilecek olmasının bir diğer önemli nedeni. Uzun sözün kısası, bu yıl fastPay'in yılı olacak" dedi ve şunları ekledi: "Biz PayByMe olarak üye işyerlerimize halihazırda ‘Mobil Ödeme’ ve ‘Ön ödemeli kart’ çözümlerini  sunuyoruz.”