Bilişim Dünyası 11 HAZİRAN 2011 / 00:25

Felakete karşı ‘bütünsel’ koruma farkı

Veri koruma ve felaketten kurtarma çözümleri sağlayıcısı Acronis, en yeni çözümü ‘Acronis Backup & Recovery 11’i tanıttı. Yeni sürüme eklenen özel veri koruma, katalog, arama gibi yedekleme özellikleri söz konusu.
Acronis Akdeniz Bölgesi Kanal Müdürü Camilo Rodriguez’e göre Acronis yapısıyla tüm uygulamalar, tüm işletim sistemi, kısacası cihazdaki her şeyin yedeklemesi yapılabiliyor. Bu yönüyle felaket kurtarma çözümlerinde bu sistemin yoğun bir biçimde uygulandığını söyleyen Rodriguez, şu detayları paylaştı:
“Acronis; yedeklemeleri farklı kullanıcılar ve makineler için belli bir takvime bağlamanıza olanak tanıyan bir sistem. Bu çözüm tek bir PC için değil, seçilen tüm cihazlar için kullanılabiliyor. Böylece tüm şirketin teknik yapısı, PC’ler, sunucular, sanal cihazlar ve bulut bilişim yapısı için yedekleme işlemini tek bir yönetim konsolu ile yapabilir, herhangi bir sorun halinde de, birkaç dakika içinde yapıyı yeniden düzeltme olanağına sahip olabilirsiniz. Bu yapıyı yüklemek kolay ve istediğiniz sıklıkta yedekleme yapabilir, böylece herhangi bir sorunun yaşanmasını beklemek zorunda kalmazsınız. Düzenli yedeklemeler yaparken yaşadığınız bir sorun olursa, en son yedekleme yaptığınız noktaya dönüp, sadece belli uygulamaları değil tüm sistemi geri yükleyebilirsiniz.”
Dünyaya açılmanın yolu ABD merkezi
Acronis, Rus kökenli bir şirket ve 300’e yakın kişiden oluşan Ar-Ge bölümü de Rusya’da. Ama merkezi ise ABD’nin Boston kentinde. Küresel olmak için merkezin ABD’de olması gerektiğine işaret eden Rodriguez, “Dünya çapında 4 milyondan fazla Acronis kullanıcısı var ve 175 bin kurumsal müşteri de bizim çözümümüzü kullanıyor” dedi. Genç bir şirket olmalarına rağmen ulaştıkları bu noktayı ‘odaklanılan çözümden hiç uzaklaşmamanın bir sonucu’ olarak tanımlayan Rodriguez, “Felaket çözümleri bizim ana konumuz ve bu konuya, bu yapının Ar-Ge’sine büyük yatırım yapıyoruz” dedi.
“Türk insanı denemeyi seviyor”
Rodriguez, Türkiye’nin potansiyeli ile ilgili ise şunları söyledi:
“Bölgede güzel sonuçlar elde ediyoruz. Kişisel görüşüm; Türkiye bu teknoloji için çok önemli bir pazar. Çünkü Türk insanı iyi bir teknoloji kullanıcısı ve denemeyi seviyor. Türkiye’de inovasyon yolunu birkaç yıl önce bankalar açıyordu. Bugün ise telekomünikasyon şirketleri önemli teknolojik inovasyonlar yapıyor ve diğer sektörler de bunları izliyor.”

Eğitimlere ilgi yoğun

Acronis, uluslararası operasyonlarında sistem bütünleştirici satıcılarla çalışıyor. Gelişmekte olan ülkelerde de benzer yapıda iş yapma fırsatlarını kolladıklarını, yer aldıkları alanı hep genişletme hedefiyle ilerlediklerini söyleyen Rodriguez, yakında Kıbrıs operasyonlarının başlayacağını belirtti. Rodriguez, eğitim çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Partnerlerimiz için Acronis Academy yapısında iki tür eğitimimiz var. Bunlardan bir tanesi, çok karmaşık bir ürün hattımız olmadığı için 3 saat süren satış eğitimi Acronis Satış Uzmanı (Acronis Sales Professional). Acronis Mühendislik Sertifikası (Acronis Certified Engineer) ise iki günlük, yeni bir eğitim. Bu eğitimde kişiler makinenin başında, felaket kurtarmasını bilfiil kendisi yapıyor, makineyi çökertip verileri yeniden yükleyerek yapıyı ayağa kaldırması gerekiyor. Bu aslında bir atölye çalışması ve en fazla 6-8 kişi çağırarak, ayda 1 tane bu eğitimlerden yapmaya özen gösteriyoruz. Ardından Acronis sertifikalı mühendis olmak için bir sertifikasyon sınavı yapılıyor. Bu sertifikanın uluslararası geçerliliği var.  Her iki sertifikasyon yapısına da Türkiye’den yoğun bir ilgi var.”
ETİKETLER : Sayı:825

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics