Bilişim Dünyası 10 ŞUBAT 2014 / 08:14

Fen bilgisi hayatın ta kendisi

Batman Sason İstiklal Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Fatih Güller, çocuklara fen bilgisini sevdirmek, onları hayata hazırlamak için ‘Fen Hikayeleri’ kitabını hazırladı ve MEB’in Eğitim Ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülü’nü de kazandı.

‘Fen Hikayeleri’ hakkında bilgi veren Fatih Güller, hazırlanması 7 ay süren 108 sayfalık kitabın; 85 fen hikayesi, fen günlükleri, şiirler, kavram haritaları, tekerlemeler, bilmeceler, karikatür ve öğrencilerle derste aralarında geçen komik diyaloglardan oluştuğunu kaydetti. Güller, kitabı yazma nedenini şu şekilde açıkladı: “Meslek hayatım boyunca öğrencilerin fen dersine olan ilgisizliği ve bundan dolayı bu dersten başarısız olmaları beni çok üzdü. Bu dersi nasıl ilgi çekici hale getirebilirim; soyut konuları nasıl somut halde öğrencilere aktarabilirim diye düşündüm. Bu sorunun cevabı beni bu kitabı oluşturmaya yöneltti. Öğrencilerimi hayata hazırlamak, dolayısıyla fen dersini sevdirmek istiyordum.
Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel kahramanlarımızı fen dersiyle ilişkilendirerek öğrencilerime hem bu kahramanları hatırlatmak hem de fen dersini daha kalıcı hale getirmeyi tasarladım. Böylece fen dersini eğlenerek öğretebilecektim.
Her hikaye hem fen konularını anlatmak hem de öğrencilerimin hayattan ders çıkarmaları amacıyla yazıldı.”

Öğrencilerimin başarısı arttı
2012 - 2013 eğitim öğretim yılı boyunca fen bilimleri dersinde öğrencilerine vermiş olduğu performans ve proje görevlerini de düzenleyerek bu kitapta topladığını söyleyen Güller, şunları ifade etti: “Farklı ve ilgi çekici bir kitap ortaya çıktı. Öğrencilerimin derse ilgisini çekerek başarılarının arttığını ve fen dersini eskisinden daha çok sevdiklerini fark ettim. Öğrencilerin tepkilerini, gözlerinin içindeki ışığı görmeliydiniz. Fen dersime karşı ayrı bir ilgi ve sevgi gelişti; ders programında fen dersini çiçekler içine alan öğrencilerimi gözlemledim. Yazılı puanları, deneme sınavı ve SBS netleri arttı. Bu alanda yazılan ilk ve tek kitap olması projemin kalitesi açısından önemli. ‘Fen Hikayeleri’ okul çağındaki öğrencilere fayda sağladığı gibi yetişkinlere de hem ders verici hem de genel kültürlerini artırıcı nitelikte. Kitaptan ötürü, 31 Aralık 2013’te MEB’in Eğitim Ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Töreni’nde Bakan Nabi Avcı tarafından ödül de aldım. Diğer yandan, MEB Talim Terbiye Kurulu’na önümüzdeki sene bazı hikayelerin okul kitaplarında olması için girişimlerde bulundum ama henüz sonuç alamadım ama proje sorumlusu kişi kitaptan alıntı yapıp bazı yerlerde kullanmak istediğini söyledi ve benle irtibatta olacağını dile getirdi.”

Asit baz maçı!
Fatih Güller, ‘Fen Hikayeleri’ ve öğrencileriyle ilgili duygularını anlatmaya şu şekilde devam etti: “Öğrencilerim hep şunu derdi: ‘Hocam bu öğrendiklerimizi nerede kullanacağız?’ Kitabımda hayatın ta kendisinin Fen dersi olduğunu gördüler. Öğrencileri hayata hazırlıyorum. Fen dersindeki başarısızlık ve ilgisizliği ortadan kaldırmak için de bu işe soyundum. Ayrıca öğrencilerimle, okulumuzun koridorunun duvarlarına fen resimleri çizdik ve bunları yağlı boyayla boyadık. İsimlerini tabelalara yazarak altlarına yapıştıracağız ve bir sergi açmayı düşünüyoruz. Kitapta da kültürümüzü yansıtan Nasrettin Hoca, Mevlana, Keloğlan gibi değerleri fen konularıyla ilişkilendirdim. Örneğin Mevlana güneşe benzetildi; etrafında dönen semazenler de gezegenlere. Hem Mevlana’nın hoşgörüsü öğrenildi hem de güneş sistemi.
Futbol maçlarından esinlenerek çok güzel bir asit baz maçı anlattım. Akraba evliliğinin sakıncalarına vurgu yapmak için çocuk gelinlerden yola çıkarak etkileyici bir hikaye yazdım.”
ETİKETLER : Sayı:958

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics