Bilişim Dünyası 11 HAZİRAN 2017 / 16:32

Fen ve matematiği oyunlarla öğrenme fırsatı

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye’de ilk kez matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının ödüllendirileceği bir yarışma başlatıyor. KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması; ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerinde, BT’nin eğitimdeki önemini ve katkısını vurgulamak, bu alanda fikir üreten, uygulama geliştiren kişi ve kurumların çalışmalarını desteklemek için düzenlenecek. Yarışma ile Türkiye’de ilk kez matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunları ödüllendirilerek, eğitim sisteminde yerini alacak. 6 Haziran’da başlayan yarışmaya başvurularda son tarih ise 30 Kasım 2017. Yarışmaya, matematik ve fen bilimlerinde öğrenmeye katkı sağlayacak dijital oyun ya da dijital oyun fikri üretenler katılabilecek. Detaylar ise http://www.kododulleri.com/ sitesinde yerini alıyor.
Eczacıbaşı Topluluğu’nun 75. yılı kapsamında ana sponsorluğunu üstlendiği yarışmanın tanıtım toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Bugün eriştiğimiz teknolojik düzey; oyunu, özellikle fen ve matematik eğitiminde, kuralları ve formülleri ezberlemekten çok daha öteye, keyif alarak kullanabilme olanağını sağlıyor. Oyunlaştırma bu açıdan eğitim için çok güzel fırsatlar yaratıyor. Bu becerilerin, çocukların ve gençlerin alışkın oldukları oyun yöntemiyle öğretilmesi ise yenilikçi bir yaklaşım. TBV olarak, bu yenilikçiliğin sağlayacağı katma değerle, eğitim düzeyimize yenilikçi bir katkı yapmayı amaçlıyoruz” dedi.
Yarışma jürisinde, TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Purple PAN Creative Agency Kurucusu ve Kreatif Direktör Ozan Aydemir, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Güven Çatak, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemleri Öğretim Görevlisi Dr. Tonguç İbrahim Sezen, Adapazarı Enka Okulları Müdürü Dr. Özlem Mecit ve Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan yer alıyor. KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması’nın destek sponsorları ise Netmarble Türkiye, Yapı Kredi ve Medinova.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics