Bilişim Dünyası 03 ŞUBAT 2014 / 08:07

Fiber lazer sistemlerinde özgün ve yerli teknoloji geliştirmeyi başardık

ODTÜ Teknokent bünyesinde bulunan, Türkiye’nin fiber lazer üreten FiberLAST’ın CEO’su Koray Eken, sadece Türkiye odaklı düşünmediklerini, uluslararası olmak gerekliliğini dile getirdi.

Lazerin, Türkiye’de olmayan stratejik ve çekirdek bir teknoloji olduğunu vurgulayan Koray Eken, dünyada da özellikle fiber lazeri yeni ve çok az uğraşılan bir teknoloji olarak kaydederek “FiberLAST, Türkiye’de fiber lazer tasarımı yapan, geliştiren ve üreten ilk ve tek sanayi şirketi” dedi. Olmayan bir teknolojiyi Türkiye’ye getirmek ve geliştirmek istediklerinden dolayı fiber lazere yöneldiklerini belirten Eken, “Ana odağımız fiber lazer. Türkiye’de fiber lazer tasarımı, üretimi yapmak ve geliştirilmesi amacıyla 2007 Temmuz ayında kurulduk. Mekanik elektronik yazılım ve aksesuarlar tarafı da bulunuyor. Özellikle ODTÜ Teknokent’te olmayı tercih ettik. Burası Türkiye’nin en büyük, en eski ve köklü teknoloji merkezi. Şu anda 303 Ar-Ge şirketi bulunuyor. İstediğimiz her alanda işbirliği yapabileceğimiz, hızlıca çözüm üretebileceğimiz kapasite mevcut” yorumunu yaptı.

Lazerde hangi rejimde ürün olabiliyorsa hepsini yapabiliyoruz
Koray Eken, bu çalışma biçimlerinden sonra ODTÜ’de bir fiber lazer laboratuvarı kurulduğunun altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “2011 yılına kadar sürekli Ar-Ge yaptık. Ar-Ge hâlâ devam ediyor çünkü her şeyimiz Ar-Ge tabanlı. Tamamen donanım işi yaptığımızdan dolayı bu da ciddi bir yatırım gerektiriyor. Finansal anlamda sorunlarımızı çözdükten sonra KOSGEB’in Endüstriyel Uygulama Projesi’nin de desteğiyle şu anda çok sağlam iyi bir ürüne sahibiz. FiberLAST olarak; lazer markalama, malzeme işleme, hassas işleme, oyma, kazıma ve lazer kesim gibi çeşitli endüstriyel uygulamalar ve bilimsel çalışmalar için yüksek kalitede sürekli dalga ve nanosaniye-pikosaniye-femtosaniye rejimlerinde atımlı fiber lazer sistemleri tasarlıyor ve üretiyoruz. Fiber lazer sistemlerin performansını önemli oranda artıran özgün ve yerli bir teknoloji geliştirmeyi başardık. Lazerde hangi rejimde ürün olabiliyorsa hepsini yapabiliyoruz; müşteri taleplerine göre özel ürün de geliştirebiliyoruz. Fiber lazer markalama makinemiz, herhangi bir geri mühendislik yapılmaksızın geliştirilen tamamen özgün, ulusal ve uluslararası pazarda rekabet edebilir bir ürün. FiberLAST NanoMark serisi fiber lazer sistemleri ile TÜBİTAK, TÜSİAD, TTGV, TESİD, Parlar Vakfı gibi kurumların düzenlediği yarışmalarda pek çok ödül kazandık.”

Lazer silah projesinin içinde olmalıyız
İlk olarak sanayi ve markalama amaçlı kullanımı öngörerek yola çıktıklarını aktaran Eken, medikal ve askeri uygulamaları olduğunu da söyledi. Koray Eken, “Ana satışımız malzemeyi işlemeyle ilgili. Buradan elde ettiğimiz gelirlerle de yavaş yavaş diğer uygulamalara yönelik altyapımızı oluşturuyoruz, ürün çıkartmaya uğraşıyoruz. Biz hem lazeri hem de ürüne dönüştürme işini yapıyoruz. Destek görürse Türk insanının yapamayacağı bir şey olduğuna inanmıyorum. Biz piyasaya çıktıktan sonra ithalat rakamlarını da aşağıya çektik. Bizim fiyatın yanına yanaşabilen yok. Elimizde ciddi bir bilgi birikimi bulunuyor. Bunlar devlet destekleriyle oldu ve şimdi bu birikimin kullanılmasını sağlamak da devletin görevi. Şu anda bir lazer silah projesi bulunuyor ve biz bu işin içinde olmalıydık. Bilgi birikimimiz var, teknolojiyi biliyoruz.
ETİKETLER : Sayı:957

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics