Bilişim Dünyası 13 ARALIK 2016 / 11:03

Finans teknolojilerinde yeniliklerin sonu yok

Mobil şubesini müşterilerine en iyi ve en hızlı deneyimi yaşatmak için yenileyen Yapı Kredi, Türkiye’de ilk olan “göz taraması teknolojisi” ile akıllı telefonlar üzerinden, şifre kullanmadan daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli giriş yapılabiliyor. Yenilenen mobil şube ayrıca QR kod ile ATM’ye dokunmadan hızlı para çekme işlemi ile çağrı merkezine direkt bağlanma gibi özellikleri sunuyor. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Yenilediğimiz mobil şubemiz ile çağdaş bankacılığın en yeni adımlarını atıyoruz. Türkiye’de ilk kez gelişmiş göz tanıma sistemi teknolojisini kullanarak her müşterimiz için göz damar bilgisinden yola çıkan ve çok güvenli bu şifre sistemini Yapı Kredi Mobil’e girişte kullanmaya başladık. Böylece müşterilerimiz göz tarama özelliği ile akıllı telefonlar üzerinden, tek hamlede mobil şubeye daha hızlı, daha kolay ve güvenli giriş yapabilecek. Yenilenen mobil şubemizi kullanarak müşterilerimiz çekecekleri tutarı belirleyerek ATM’lerden hiçbir tuşa dokunmadan, sadece QR kod ile para çekebilecek. Ayrıca mobil şube üzerinden çağrı merkezi arandığında müşterinin kendisini tanıtmasına gerek kalmadan daha hızlı hizmet alabilecek. Google tarafından ‘örnek uygulama’ seçilen ‘yapikredi.com.tr’den sonra şimdi de Yapı Kredi Mobil’e Google Search altyapısını entegre ettik. Böylece müşterilerimiz arama sonuçlarından işlemlere, ödeme yapacakları faturaların kurumlarına, Akıllı Rehber kayıtlarına hızlı erişim sağlayarak, direkt işlem yapabilecek. Ayrıca EFT ya da havale seçimi yapmaya gerek kalmadan, hızla para gönderilebilecek, para transferi yaparken taksitli nakit avans kullanılabilecek, üçüncü kişilerle IBAN, dekont, hesap özeti, varlık ekstresi ve hesap hareketleri çok daha hızlı paylaşılabilecek. Mobil şubeye giriş yapmadan, piyasalar ile ilgili detaylı bilgilere erişilebilecek ve akıllı cihazlara bildirim olarak iletilecek. Müşterilerimiz, Barkod ile fatura da ödeyebilecek. Yapı Kredi’de dijital kanallardan yılın ilk 10 ayında 500 bin adet Bireysel İhtiyaç Kredisi kullandırdık. Yapı Kredi İnternet Şubesi üzerinden e-Devlet Kapısı’na giriş sayısı 1 milyonu aştı. Geçtiğimiz haftalarda yine bir ilki gerçekleştirerek Yapı Kredi müşterisi olsun ya da olmasın güvenlik bilgisi gerektirmeyen tüm işlemler için Facebook Messenger üzerinden Yapı Kredi BankacıBot uygulamasını hizmete sunduk. BankacıBot uygulaması öncesi Facebook Messenger’dan günde 60-70 mesaj alırken, yeni uygulamamızla günlük mesaj sayısı 700’e yükseldi.”
Geleceğin bankacılığını tasarlama yolunda gençleri ve girişimcileri desteklediklerini söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan ise bu doğrultuda ‘Erdoğan, şöyle devam etti:
“Başlattığımız bir başka proje de FikriMobil ve 2 yıldır düzenlediğimiz mobil uygulama geliştirme yarışması FikriMobil’i yakın geleceğe yön vermesi beklenen farklı teknolojiler üzerine, öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri bir platform olarak kurguladık. Yarışma sürecinde tanıştığımız birbirinden akıllı gençler arasından önümüzdeki yıllarda beraber çalışabileceğimiz çalışma arkadaşlarımızın da çıkacağına inanıyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics