Bilişim Dünyası 30 NİSAN 2014 / 17:06

Finansal uyumluluk için BT yatırımı şart

 

Takasbank  BT sistemlerini Türkiye’deki ve dünyadaki diğer finansal kurumlarla entegre edebilmek ve performans artışı için Oracle ürünlerini tercih etti. Finans sektöründe bilişim yatırımları olumlu etkilerini çok kısa vadede gösteriyor. BT yatırımlarının bankacılık sektöründe işlem sürelerinin kısalması, veri güvenliği, eş zamanlı veri paylaşımı, veri analizlerinin verimli değerlendirilebilmesi gibi pek çok doğrudan katkısı var. Teknolojik standartları kullanmanın uluslararası  kurumlarla etkin işbirliği sağlanmasında  büyük önemi var.


İstanbul Takas ve Saklama Bankası da veri tabanı kullanılabilirliğini, finansal veri korumasını, iş sürekliliğini önemli ölçüde artırmak ve sistem arıza sürelerini en aza indirmek için Oracle çözümlerini kullanacak.  

Takasbank'ta kullanıcıların saklama, banka işlemleri, borç senedi gibi Çevrimiçi Hareket İşlemleri (OLTP) ve Çevrimiçi Analitik İşlemler (OLAP) sorgularının süresi kısaldı. Şirket, 1.2 milyon satırlık yazılım kodunu ve tüm entelektüel varlıklarını veri tabanına dönüştürme hızını da artırdı. Şirket verilerinin şirketlerin kendilerinden daha önemli olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, veriyi sadece korumak değil, onu etkin değerlendirmenin çok önemli olduğunun farkına varıyoruz. Bu açıdan Takasbank, Oracle Partitioning kullanarak veri  tabanlarının yöneticiler tarafından daha verimli bir tablo yönetimi sağlandı. Kullanılan çözüm banka müşterilerinin kullandığı sermaye borsası işlemlerini de canlanmasını sağladı.

İstanbul Takas ve Saklama Bankası Veri Tabanı ve Orta Katman Yönetimi Müdürü A. Orkan Genç konuyla ilgili olarak "Kritik bir iş yürütüyoruz, yerel ve uluslararası sermaye piyasalarının temelini oluşturan, çevrimiçi uygulama tabanlı birtakım finansal hizmetler sunuyoruz, bu yüzden teknik sorunları saatler içinde değil, dakikalar içinde çözecek güçlü BT ortaklarına ihtiyacımız var. Veri tabanı yönetim sistemimizi değiştirmeye karar verir vermez ilk çalışmamız potansiyel ürün sağlayıcılarımızla kavram kanıtlama süreçlerine başlamak oldu. Yüksek kullanılabilirlik sunan ve Sybase T-SQL bazlı 9 bin prosedürü kendi programlama diline kolayca dönüştürebilecek bir çözüme ihtiyacımız vardı. Bu hiç de kolay bir iş değildi.Oracle sayesinde veri tabanı yönetim sistemimizi değiştirdik ve müşterilerimize sunduğumuz hizmetin hızını, tutarlılığını ve kalitesini arttırdık." dedi. Genç, web üzerinden ulaşılabilen Oracle  dökümantasyonunun çok değerli bir kaynak olduğunu belirtti. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics