Bilişim Dünyası 05 MART 2016 / 14:32

Finansta dijital inovasyon

Bilişim Zirvesi tarafından düzenlenen Teknoloji Platformları’nın ikinci ayağını ise Finansta Dijital İnovasyon etkinliği oluşturdu. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Moka Ödeme Kuruluşu Genel Müdürü Selim Güsar, finansta 2016 yılındaki beklentiler konusunda bilgi verdi. Selim Güsar, finans teknolojileri konusunda şu öngörüleri paylaştı:
“2016’nın en önemli eğilimlerinden biri de Fintech olacak. Bu konuda girişimcilerin sayısı da hızla artacak. 2016 yılında finans sektöründe açık platformlar hayatımıza daha çok girecek. Açık platformların API paylaşımları vasıtasıyla daha çok yaygınlaşması öngörülüyor. Dolayısıyla Fintech’ler bu ekosisteme daha fazla dahil olacaklar. 2016 yılında düzenlemeler de önemli bir role sahip olacak. Öne çıkacak alanlar ise ödeme sistemleri, para tahsilatları, para transferleri olacak. Ödeme sistemlerinde promosyon bazlı iş modelleri azalacak. İşyeri ve tüketici ihtiyacına yönelik çözümler hayata geçirilecek ve anlık kişisel tekliflerin yapılacağı bir dünya göreceğiz.”
Brocade Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Feyyaz Atalay da sunumunda, tüm gelişmelere ayak uydurabilmek için güçlü bir sistem altyapısının olması gerektiğini belirterek,  yeni nesil şebekeler ve yazılım tanımlı ağlı konusunda katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra söz alan Vega Bilgisayar Hizmetleri Genel Müdürü Okan Emir de bankacılık yasal raporlama çözümlerinde başarı hikayeleri başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. VMware Türkiye İş Geliştirme Müdürü Ayhan Turhan da yazılım tanımlı ağlar ve ağ güvenliğindeki yeni eğilimler konusunda bilgi verdi.
Etkinliğin ikinci bölümünde ise gerçekleştirilen Finans Sektörünün Teknolojik Geleceği konulu panele konuşmacı olarak Moka Ödeme Kuruluşu Genel Müdürü Selim Güsar, Vega Bilgisayar Hizmetleri Genel Müdürü Okan Emir ve Viva Bilgi Teknolojileri İş Geliştirme Direktörü Mehmet Göktaş katıldılar.
Müşterinin bankaya gelmesi devrinin bittiğini belirten Selim Güsar, özellikle giyilebilir teknolojilerin önümüzdeki dönemde bu sektöre önemli bir ivme kazandıracağı bilgisini verdi.
Mehmet Göktaş da finans alanında teknoloji kullanımı konusunda önemli bir değişimin yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:
“Finans kuruluşları artık daha planlı ve standartlara uygun yatırım yapıyorlar. Bu da bizler için önemli bir iş fırsatı yaratıyor. Diğer yandan gelişen dünyada güvenlik ve güvenilirlik konusu her geçen gün önem kazanıyor. Bankalar ve finans kuruluşlarının kendilerini modernize ederken yazılım tanımlı veri merkezlerine kavuşmakla ilgili birtakım dönüşümleri geçirmeleri gerekiyor. Yazılım tanımlı veri merkezi kurulması konusu güvenlik ile ilgili soruları yanıtlayabilmek için bir platform olacaktır. Finans kuruluşlarının bu konuda önceliklerini de belirlemesi gerekmekte.”
Okan Emir ise “Hızlı ürün geliştirme bir bankayı diğerlerinden ayıracak önemli bir etken olacak. Müşteri açısından baktığınızda size özel hareket eden yaklaşımlar ön plana çıkmalı ve banka müşterisini tanımalı” dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics