Bilişim Dünyası 21 EKİM 2017 / 17:44

Finkafe dünyayı hedefliyor

Donanımı ve yazılımı tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve yüzde 100 yerli sosyal medya platformu Finkafe’yi hayata geçiren Mobil Finans Teknoloji Hizmetleri’nin (MOBİFİN) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ünver, gerçekleştirilen sohbet toplantısında Finkafe’nin özelliklerini ve hedeflerini paylaştı. Arif Ünver, şu bilgileri verdi:
“Finkafe’yi hayata geçirdiğimiz günden bu yana kullanıcı sayımız giderek artıyor. 20 farklı başlık var ve konuları ayrıştırma-kişiselleştirme özelliğimiz ile kullanıcı deneyimini artırdık. 29 farklı dil seçeneğine sahibiz. Video streaming özelliği ile yüksek boyutlu videoları sıkıştırarak paylaşabilme imkanı sunuyoruz. Kullanıcılarımız, 280 karakter, dileyenler ise cep telefon onayı ile 500 karakter kullanabilir, platformu kullanan tanıdıklarıyla anlık yazışmalar gerçekleştirebilir. Bu özelliklerle kullanıcı sayımız 100 bine ulaştı.”
Finkafe’de diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak, ‘Beğenmeme’ butonu var. Ünver, “Türkiye sınırları içerisine sunucular getirdik, kod yazdık ve kodları sisteme entegre ettik. Türkiye’de şu ana kadar yapılan ilk server yatırımını gerçekleştirdik. Mobil tarafta yer alan iOS ve Android uygulamaları da hayata geçirdik” bilgisini verdi. Finkafe’de robot hesapların açılmayacağını, böylece sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin önüne geçilebileceğini vurgulayan Ünver, içinde matematikçilerin de yer aldığı 50 kişilik akademisyen bir grubun görev yaptığı Finkafe’nin, siber saldırılara karşı dirençli olduğunu da ifade etti. Türkiye’yi teknoloji alanında merkez haline getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Ünver, ilerleyen dönemde hedeflerinin Finkafe’yi halka açmak olduğuna işaret ederek, “Finkafe’nin en az yüzde 30’unu halka açacağız. Bu halka arz New York Borsası’nda da olabilir. Konuya ilişkin çalışma ve görüşmelerimiz devam ediyor” bilgisini verdi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics