Bilişim Dünyası 23 EKİM 2016 / 14:35

Fintech’ler ile işbirlikleri gelişmeli

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, finansal teknoloji organizasyonu Innovate Finance ile birlikte hazırladığı ‘Sermaye Piyasaları: İnovasyon ve FinTech Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Dünyanın önde gelen yatırım bankaları ve FinTech yetkililerinin yanı sıra düzenleyici kurum ve girişim sermayedarlarının görüşlerini kapsayan rapora göre; inovasyon uzun vadeli fırsatların değerlendirilmesinde kritik önemde. İnovasyon ve işbirliğini ön planda tutan yatırım bankaları da büyüme, optimizasyon ve sürdürülebilirlikte birçok fırsat yakalama potansiyeline sahip. 
Rapora göre; özsermaye kârlılık oranlarının küresel olarak gerileme gösterdiği bir ortamda yatırım bankalarının FinTech şirketleri ile işbirliklerini güçlendirmeleri, gelişmelerine ve kârlılıktaki düşüşü frenlemelerine destek olabilir.  Yatırım bankacılığı gelirleri 2015 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4 gerilerken, en büyük 14 küresel yatırım bankasının ortalama özsermaye kârlılık oranı 2014’deki yüzde 7,8 seviyesinden 2015’te yüzde 6,3’e indi. Yatırım bankaları için özsermaye maliyeti de yüzde 10 - 12 arasında bulunuyor.
 
Fırsat başlıklarını gözden kaçırmamak gerek 
Yatırım bankaları için kısa vadedeki fırsat alanları olarak robotik işlem otomasyonu, ileri analitik, dijital dönüşüm ve işlem/hizmetlerde dış kaynak kullanımı gösteriliyor. Katılımcılara göre; yapay zekâ, akıllı sözleşme ve blockchain (şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanı) gibi teknolojiler de uzun vadede ezber bozucu değişimleri beraberinde getirecek. Bu alanlarda yatırımların geri dönüşünün zaman alacağına işaret edilen raporda; FinTech şirketleri ve yatırım bankaları arasındaki işbirliğinin yapısal ve operasyonel maliyetleri azaltabileceği, düzenlemelere uyumluluğu artırabileceği ve ürün/hizmetlerde inovasyonu destekleyebileceğinin altı çizildi. FinTech şirketleri ve sermaye piyasaları şirketlerinin işbirliğinin yarattığı büyüme fırsatlarına işaret eden EY Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Selim Elhadef, raporla ilgili şu detayları paylaştı:
“Finansal teknolojinin bireysel finansal hizmetlerde yükselişi ile sermaye piyasaları ve FinTech şirketleri arasındaki işbirliği fırsatları da hızla büyüyor. Yatırım bankaları FinTech sektörü ile işbirliği yapma ihtiyacının farkına varırken, yeni teknolojilerin beraberinde getirdiği avantajlardan faydalanıyorlar. Yatırım bankalarının yapısal maliyetler, düzenleme reformu ve sermaye yeterliliği gibi konuların üstesinden gelmeye çalıştığı bir dönemde inovasyon da ikinci plana atıldı. Ancak sektör, sunduğu fırsatlar itibariyle inovasyonu göz ardı edemeyecek durumda. Düzenleyici kurumlar da yatırım bankacılığında sorunların aşılmasında FinTech çözümlerini gittikçe daha fazla destekliyor. Yatırım bankaları için inovasyon artık kaçınılmaz hale geldi. Bankaların bir günde değişmesi beklenemez ama şimdiden alınan kararlar, bankaların geleceğini şekillendirecek.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics