Bilişim Dünyası 11 TEMMUZ 2016 / 12:34

Firmalar , siber tehdit altında

EMC Güvenlik Birimi RSA, çevreye dayalı çözümlerdense tespit ve tepki teknolojilerine yatırım yapan kurumların siber tehditlere karşı daha iyi bir savunma kurduğunu gösteren veriler yayınladı. Yılda bir kez yapılan ve 81 ülkeden, 24'ün üzerinde sektörden 878 katılımcının anket sonuçlarını bir araya getiren ikinci RSA Siber Güvenlik Yetersizliği Endeksi, geçen yılki katılımcı sayısının iki katından fazlasına ulaştı. Rapor, üst üste iki yıldır gerçekleştirilen anketin bu yılki katılımcılarının yüzde 75'inin ciddi şekilde siber güvenlik riskine maruz olduğunu gösterdi. Özellikle Tehditlere Karşı Verilen Yanıt (Incident Response - IR) alanındaki becerileri yetersiz kalıyor. Kurumların neredeyse yarısı temel IR becerilerini "geçici" veya "yok" olarak belirtti. Bununla birlikte, işletmelerini etkileyen bir güvenlik tehdidiyle bir kez karşılaşmış olan kurumların, siber güvenlik yetenekleri artıracak programlara önem verdiği görülüyor. Anket, aynı zamanda çoğu kuruluşun siber riskin faaliyetlerini nasıl etkileyebileceğini anlamadıkları için siber güvenliği iyileştirme çabalarında zorluk çektiğini gösteriyor.
 
Siber güvenlik araştırmasına göre her boyuttan, her sektörden ve her coğrafyadan kurumun karşılaştığı tehditlere karşı hazırlıksız hissettiğini belirten EMC Güvenlik Birimi RSA Başkanı Amit Yoran, "Güvenlik konusunda düşünme şeklimizi değiştirmemiz, sadece engellemekten fazlasına odaklanmamız, tespit ve tepkiyi vurgulayan bir strateji geliştirmemiz gerekiyor. Kurumların erkenden yeni gündemler belirlemesi, kapsamlı stratejiler oluşturması ve harekete geçmek için bir ihlali beklememesi gerekiyor" dedi.
 
RSA Siber Güvenlik Yetersizliği Endeksi'nin sonuçları, sıkça güvenlik olayları tespit eden ve deneyimleyen kurumların becerilerinin gelişmiş veya avantajlı olma ihtimalinin yüzde 65 daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bu da düzenli olarak güvenlik tehditleriyle uğraşan kurumların güvenlik programlarını desteklemek için aldıkları önlemleri hızlandırdığını ve sonuçta bu konudaki becerilerini olgunlaştırdıklarını gösteriyor.
 
2015 anketinden bu yana en önemli değişikliklerden biri, olgun siber güvenlik programlarına sahip kurumların sayısındaki artış oldu. Avantajlı beceriler rapor eden kurumların yüzdesi - en yüksek kategori - önceki endeksin yarısından fazla artarak yüzde 4,9'dan yüzde 7,4'e ulaştı. Ancak kurumların genel siber güvenlik hazırlık algısı, yerinde saymaya devam ediyor. Ciddi siber güvenlik açığı riskine maruz olduğunu rapor eden katılımcıların sayısı, yaklaşık yüzde 75'te sabit kalarak güvenlik hazırlığına "sahip olanlar ve olmayanlar" arasındaki artan eşitsizliği ortaya koyuyor.   
 
Anket, aynı zamanda kurumların siber güvenliklerini ve risk karşısındaki duruşlarını iyileştirmek için proaktif adımlar atma konusunda da zorlandığını gösteriyor. Toplamda ankete katılanların yüzde 45'i, siber risk kataloglama, değerlendirme ve hafifletme becerilerini "yok" veya "geçici" olarak nitelendirirken sadece yüzde 24, bu alanda olgun olduklarını rapor etti. Siber Risk İştahı, yani karşılaşılan riskler ve bunların kurumlar üzerindeki potansiyel etkisini hesaplayamamak, hafifletme çabaları ve yatırıma öncelik vermeyi zorlaştırıyor. 
 
Amerika kıtasındaki kurumların rapor edilen gelişmişlik seviyeleri EMEA ve Asya Pasifik bölgelerinin gerisinde kalmaya devam etti. EMEA'daki kurumlar, gelişmiş veya avantajlı olarak derecelendiren yüzde 29 ile genel olgunlukta en olgun güvenlik stratejilerini bildirirken Asya Pasifik’teki kurumların sadece yüzde 26'sı ve Amerika kıtasındaki kurumların sadece yüzde 23'ü gelişmiş veya avantajlı olarak derecelendirildi. EMEA yüzde 3 puan yükselerek, 13 puan düşen Asya Pasifik’ten en üst sırayı devraldı.                                 
ETİKETLER : RSA EMC

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics