Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2013 / 08:07

Fiziksel oyunlar sanal dünyaya uzandı

Imaginarium’un fiziksel oyunların çocukların gelişimine olan katkısını yadsımayarak geliştirdiği çocuklara özel tabletler, gerçekle sanalı birleştiriyor.

Avrupa’nın ardından Türkiye’de de geçen hafta satışa sunulan SuperPaquito ve Paquito Mini’nin çocukların dünyasına kazandırdıklarını ve ilerideki hedeflerini Imaginarium Türkiye Müdürü Felix Tana ile konuştuk.
4 kıtada, 28 ülkede 21 yıldır hizmet veren Imaginarium, 2006 yılında çocuklar için üretilen ilk özel cep telefonunu piyasaya sundu ve bu hamle Imaginarium dünyasının teknolojiyle tanıştığı ilk adım oldu.
Tabletler özel işletim sistemi MagicOS 2.0’ı içeriyor, Android Jelly Bean işletim sistemi de üzerinde çalıştırılabiliyor. 10 inç olan SuperPaquito daha çok okul hayatına ve eğlenceye odaklanırken, 8 inç olan PaquitoMini eğlence için daha uygun.
Kendi değerlerini gelişen sayısal dünyada geliştirmeleri gerektiği düşüncesiyle yola çıktılarını belirten Tana, özel ekiple 3 yıl süren tablet çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “İyi bireylerin yetişmesi için çocuk yaştaki eğitimin ne kadar önemli olduğunun bilincinde hareket ediyoruz. Bunun için kendi alanlarında uzman tasarımcılarla, pedagoglarla, eğitimcilerle tabletin donanımsal ve yazılımsal her aşamasında çocukları dikkate alarak çalıştık.”

Çocuklara özel uygulamalar PaquitoLand’de
Tana, fiziksel oyunların çocukların gelişimine olan katkısının dünyanın ne kadar sayısallaşırsa sayısallaşsın devam edeceğini ve bu yüzden geliştirdikleri tabletlerin atari, vücut atlası gibi oyunlarla sanal dünyayı bütünleştirdiğine dikkat çekti: “Fiziksel oyuncak üretiminde geliştirilmesinde oldukça iyiyiz, bunu sayısal dünyaya da taşımak istedik. Çocuklar genelde ebeveynlerinin tabletlerini oyun oynamak için kullanıyorlar. Bu tabletler onlara özel olmadığından özel uygulamalar indiremiyorlar. İki tabletle de ailelerin ve çocukların eğitim ve eğlence uygulamalarını indirebildikleri, Imaginarium tarafından seçilen sayısal içerik platformu PaquitoLand yer alıyor.”

3.0 nesil oyuncak i-WOW
Imaginarium tabletler, PaquitoLand dışında, gerçek ile sanalı eğitimsel ve eğlenceli bir şekilde ilişkilendiren i-WOW serisiyle çocuklara 3 alt kategoride dokuz oyun sunuyor.
Tana, i-WOW ile ilgili şu detayları paylaştı: “İki yıldan daha fazla süren bir araştırma ve geliştirme sonunda okul öncesi, keşif ve oyun kategorileriyle çocukların fiziksel dünyasıyla sanalı birleştirdik. 0-12 yaş arası çocuklara yapboz, vücut atlası, tabletle resim yapabilecekleri uygulamaları, zenginleştirilmiş gerçekliği ve nesnelerin ekranda tanınmasını sağlayan yazılımlar geliştirdik.”
Tana’nın belirttiğine göre, i-WOW Android ve iOS işletim sistemli ürünlerde de çalışıyor. Yani SuperPaquito ve Paquito Mini tablet kullanmanız şart değil.
Kısacası çocuklar yapboz, atari, gibi oyunları artık tabletle bütünleşik şekilde fiziksel oyuncak ve oyunlarından da kopmadan, onlarla bütünleşik şekilde oynayabiliyorlar.

Çocukların güvenliği ön planda
Söz konusu çocuklar olunca ebeveyn kontrolü de tabletlerde öne çıkan özellikler arasında yerini almış. Tana’nın belirttiğine göre, özel bir kontrol yazılımı ile ebeveynler çocukların erişebildiği web siteleri, uygulamalar ve videolar gibi içerik evrenini, kullanım sürelerini ve çalışma zamanını tanımlayabiliyorlar.
ETİKETLER : Sayı:950

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics