Bilişim Dünyası 06 NİSAN 2015 / 09:28

Flash diskler süreçleri hızlandırıyor

Kurum ve şirketler hibrit ortamlarda gerek flash depolama gerekse de bulut hizmetlerini bir arada kullanarak kendilerine her iki alanda da manevra alanı yaratıyorlar. EMC Sistem Mühendisliği Yöneticisi Fırat Öztürk ile flash disk teknolojilerini ve geleceğin trendleri arasında yer alan silikon veri merkezlerini konuştuk.

Flash depolama teknolojisi son dönemde oldukça revaçta. Şirketlerin flash depolamanın tercih etmesinin temelinde neler yatıyor?

EMC olarak 1979 yılından bu yana çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz. 1979 yılından bu yana şirketlerin iş yapış şekillerinde önemli değişimler yaşandı. Müşterilerine daha inovatif ve hızlı hizmet vermek isteyen şirketler, bu sebeple yeni çözümler aramaya başladılar. Bankacılık, telekomünikasyon ve perakende alanında sürekli artan veri miktarı da, şirketlerin bu ihtiyacını gittikçe körüklemeye başladı. Rekabetin oldukça yoğun bir şekilde yaşanan bu ortamda hız önem kazanınca şirketler Flash teknolojisini tercih etmeye başladılar. Müşteriler, daha önce tercih ettikleri katmanlama depolama modelini bırakarak, tamamen flash depolama teknolojisine geçmeye başladılar. Flash diskin getirdiği en temel avantaj; eski model 20-30 diskin yapacağı işlemi, flash diskin tek başına gerçekleştirmesi olarak göze çarpıyor. Flash depolama getirdiği hız avantajının yanı sıra, eskiye nazaran çok daha az donanım kullanılması sebebiyle hem alan maliyeti, hem de enerji tasarrufu konularında şirketlere önemli avantajlar sunuyor.

Flash depolamanın şirketler tarafından geç benimsenmesinin temel sebepleri neler?

Sunucu tarafından yaşanan gelişmelere karşın depolama tarafında bu tarz bir ilerlemenin olmaması, depolama tarafında çalışan şirketleri ve dolayısıyla EMC’yi de bu tarz bir arayışa itti. Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişse sahip olan flash bellekler, ilk etapta oldukça pahalı oldukları gibi büyük kapasitelerde üretilemiyordu. Zaman içerisinde müzik çalarlar, akıllı telefonlar ve fotoğraf makinaları gibi bireysel teknolojilerde flash bellek kullanımının giderek artmasıyla beraber üretim de zenginleşince fiyatlar daha makul seviyelere geldi. İlk etapta sadece tek tip olan flash bellek teknolojisine, şu an 4-5 farklı tipte örnek verebiliyoruz. Bunun yanı sıra kapasiteler de gittikçe arttı. İlk çıktığında 73 gigabayt olan flash disk kapasitesi, günümüzde 1.6 terabayta kadar yükseldi.

Şirketler bulut depolama alternatiflerine yöneliyorlar. Bu durum flash disk maliyetlerinin azalmasında etkili oldu mu?

Kesinlikle oldu. Bunun en önemli sebebi, müşterilerin bazı verilerini hızla ulaşabilecekleri, hazır ve düşük maliyetli ortamlarda saklamak istiyorlar. Bu yüzden bulut servis sağlayıcılarının sunduğu maliyet avantajlı hizmetler, şirketlere daha cazip gelebiliyor. Bununla doğru orantılı olarak da flash disk teknolojileri gerek maliyet gerek kullanılırlık bakımından etkileniyor.

Buna ek olarak şirketler hibrit ortamlarda gerek flash depolama gerekse de bulut hizmetlerini bir arada kullanarak kendilerine her iki alanda da manevra alanı yaratmaya başladılar.

Geleceğin trendleri arasında arasında yer alan “silikon veri merkezleri”nden söz edebilir misiniz?

Son dönemde sektörde oldukça konuşulmaya başlandı. Özellikle sağladığı “kabinet alanı” tasarrufu ile dikkat çeken teknoloji, tamamen flash disklerden oluşması sebebiyle “silikon veri merkezi” olarak adlandırılıyor. Bununla beraber toplam maliyet konusunda da önemli avantaj sunuyor. Önümüzdeki 4-5 sene içerisinde oldukça yaygınlaşması beklenen silikon veri merkezleri, günümüzdeki veri merkezlerine göre çok daha küçük alanlarda kurulacak. Türkiye’de de kullanılmaya başlanan bu teknolojiyle birlikte şirketler yüzde 80’e varan tasarruflar elde etmeye başladılar. Türkiye’de ve dünyada bu teknolojiyi kullanmaya başlayan şirketler, yaptıkları yatırımın karşılığını 1 sene gibi kısa bir sürede almaya başlayabiliyorlar.

 
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics